​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

ویتامین دی

ویتامین دی

ویتامین دی چیست؟
متخصصین معتقدند که ویتامین دی بیشتر شبیه به یک هورمون عمل می‌کند تا یک ویتامین. بخشی از آن به این دلیل است که اگر پوست به میزان کافی اشعه فرابنفش ازخورشید دریافت کند، آن‌گاه خود قادر به ساخت ویتامین دی مورد نیازش خواهد بود. ویتامین دی حلال در چربی است. این مساله از آن جهت اهمیت دارد که بدان معناست که بدن قادر به ذخیره کردن آن برای آینده است. بر خلاف سایر ویتامین‌ها، نیازی نداریم تمام ویتامین دی مورد نیاز بدن‌مان را از غذاها تامین کنیم و این یک نکته مثبت است، چرا که اکثر غذاها به‌صورت طبیعی مقادیر بسیار کمی ویتامین دی دارند. منبع اصلی ویتامین دی ما همانی است که توسط خود بدن ساخته می‌شود. ۹۰ درصد ویتامین دی بدن توسط پوست به کمک نور خورشید تولید می‌شود. اشعه‌ی UVB نور خورشید کلسترول پوست را به ویتامین دی تبدیل می‌کند.
به دنبال تماس با اشعه فرابنفش، بدن قادر به ساخت ویتامین دی است و همین طور می‌تواند این ویتامین را از طریق برخی غذاها و مکمل‌ها به‌دست آورد. پس از تماس کافی با نور خورشید، بدن قادر به ساخت این ویتامین برای چندین ساعت است. اما میزان نور خورشید مورد نیاز برای ساخت ویتامین دی کافی به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان ویتامین دی که بدن در صورت تماس با نور خورشید می‌سازد به این عوامل وابسته است: سن، رنگ پوست، اندازه سطح پوست در تماس، زمان سال، زمان روز، پوشش ابری، دود و مه و غبار، طول زمان تماس و منطقه جغرافیایی. پوست‌های تیره‌تر در مقایسه با پوست‌های روشن، برای دریافت همان اندازه ویتامین دی به نور بیشتری نیاز دارند. نور خورشید باید مستقیما با پوست برخورد کند (شیشه پنجره یک مانع است).
چون تماس اشعه فرابنفش با پوست با سرطان پوست و برخی بیماری‌های دیگر مرتبط شناخته می‌شود، باید جانب احتیاط را رعایت کرد. غالب افراد قادرند از خوراکی‌ها و مکمل‌ها، ویتامین دی کافی دریافت کنند. غذاها و مکمل‌ها این مزیت را بر نور خورشید دارند که احتمال مشکلاتی همچون سرطان پوست بر اثر تماس اشعه فرابنفش با بدن را ایجاد نمی‌کنند. تابش نور خورشید برای اکثر افراد سطوح کافی از ویتامین دی را محیا می‌کند. منابع خوراکی مناسب ویتامین دی برای گیاه‌خواران عبارتند از شیر سویا، مارگارین، غلات صبحانه‌ی غنی شده با ویتامین دی.
بدن حالت‌های مختلفی از ویتامین دی را در خود ذخیره می‌کند. ویتامین دی۳ همان حالتی است که در صورت تماس نور خورشید با پوست ساخته می‌شود. ویتامین دی۲ یا دی۳ قابل از جذب از غذاها هستند و هر دو باید به‌صورت 25-hydroyvitamin D تبدیل شوند. حالتی که می تواند به مدت هفته‌ها در خون باقی بماند. هر دو ویتامین دی۲ و دی۳ در مکمل‌ها و فرآند غنی‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ویتامین دی۳ منشاء حیوانی دارد. ویتامین دی۲ منشاء گیاهی داشته و برای وگن ها مناسب است. گرچه برخی تحقیقات نشان داده که ویتامین دی۲ در مقایسه با ویتامین دی۳ در حفظ سطوح سرم 25-Hydroxxyvitamin D کم‌اثرتر است، ولی سایر مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که ویتامین‌های دی۲ و دی۳ به یک میزان موثرند. اگر تماس با نور خورشید و مصرف غذاهای غنی شده برای تامین نیاز بدن ناکافی باشد، مصرف مکمل پیشنهاد می‌شود.
کمبود ویتامین دی
کمبود ویتامین دی بسیار رایج است. یک مطالعه اخیر در انگلستان نشان داد که بیش از نیمی از جمعیت بزرگسال انگلستان سطوح ناکافی ویتامین دی دارند. در زمستان و بهار در حدود ۱-۶ درصد افراد به کمبود شدید مبتلا می‌شوند. تخمین زده می‌شود که در حدود ۹-۱۰ درصد بزرگسالان متعلق به آسیای جنوبی به کمبود ویتامین دی مبتلا باشند. وضعیت ویتامین دی در بدن به میزان تماس با نور خورشید و مصرف ویتامین دی از طریق خوراکی‌های غنی شده با آن و مصرف مکمل‌ها بستگی دارد. میزان تولید ویتامین دی بر با نور خورشید بسیار متغیر بوده و به چندین عامل بستگی دارد. مثلا فصل، عرض جغرافیایی، تجمع رنگدانه‌های پوست، استفاده از حفاظت‌کننده‌ها در برابر نور خورشید، سن و این‌که چه ساعتی از روز است.
از آن‌جایی که ویتامین دی به‌صورت طبیعی در غذاهای بسیار کمی موجود است، برخی بزرگسالان ممکن است با رژیم روزانه‌شان ویتامین دی کافی دریافت نکنند. پس از این‌که ویتامین دی به شیر و خوراکی‌های صبحانه افزوده شد، افراد توانستند میزان بیشتری را از طریق خوراکی‌های غنی شده دریافت کنند. با این وجود ممکن است لازم باشد برخی افراد از غذاهای غنی شده یا مکمل استفاده کنند. کمبود این ویتامین در بدن در حالت کلی به یکی از این ۳ دلیل بروز میکند:
۱. بدن نیاز بیشتری به ویتامین دی دارد
۲. بدن قادر به ساخت کافی ویتامین دی نیست.
۳. ویتامین دی کافی از طریق رژیم غذایی دریافت نمی‌شود.
چه کسانی با کمبود ویتامین دی مواجه می شوند؟
برخی افراد بیش از سایرین در معرض خطر مواجهه با کمبود ویتامین دی هستند و بهتر است از مکمل‌ها استفاده کنند. این افراد عبارتند از زنان باردار، نوزادان شیرخوار، کودکان زیر ۵ سال و افراد بالای ۶۵ سال. همچنین آنان که تماس چندانی با نور خورشید ندارند، افرادی با پوست‌های تیره رنگ و افراد مبتلا به برخی بیماری‌های خاص کلیوی، کبدی و جگری.
پیشگیری از کمبود ویتامین دی
گروه‌های مختلفی از افراد در معرض خطر ابتلا به کمبود ویتامین دی هستند. در نتیجه، به‌طور خلاصه می‌توان گفت که افراد زیر بهتر است از مکمل ها استفاده کنند:
- تمام زنان باردار و شیرده
- شیرخواران (نوزادانی که از فرمول‌های ویژه استفاده می‌کنند، نیازی به مکمل ندارند، چون فرمول‌های ویژه نوزادان حاوی ویتامین دی هستند.)
- کودکان زیر ۵ سال
- افراد بالای ۶۵ سال
- افرادی که پوست‌شان در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرد.
- افرادی که پوستی تیره رنگ دارند.
پزشک ممکن است برای افراد مبتلا به برخی بیماری‌های خاص یا افرادی که داروی خاصی را مصرف می‌کنند نیز مصرف مکمل راتجویز کند.
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده