گفتارهای تاریخی درباره‌ی گیاه‌خواری

گفتارهای تاریخی درباره‌ی گیاه‌خواری

آن که برای زندگی ارزشی قایل نیست، شایسته آن نیست.
لئوناردو داوینچی
اگر دیوار کشتارگاه‌ها شیشه‌ای بود همه گیاه‌خوار می‌شدند. ما نسبت به خود و نسبت به حیوانات احساس بهتری خواهیم داشت وقتی که  بدانیم در رنج آن‌ها سهیم نیستیم.
پل و لیندا مک کارتنی
از دید من ارزش زندگی یک بره کمتر از زندگی یک انسان نیست. من تمایلی ندارم جان یک بره به خاطر تن آدمی‌زاد گرفته شود.
موهانداس گاندی
انسانی که ذهنی آزاد دارد، رنج حیوانات را دردناک‌تر از رنج انسان می‌یابد. چرا که در مورد انسان‌ها دست کم همه اذعان دارند که رنج کشیدن ناگوار است و آن‌که مسبب رنج شده جنایتکار است. اما هر روز هزاران حیوان بدون کوچک‌ترین حس پشیمانی و بی‌دلیل سلاخی می‌شوند. اگر کسی به این موضوع اشاره کند، او را ابله خواهند پنداشت و این است آن جنایت نابخشودنی.
رومن رولان
هیچ چیز جز تکامل در شیوه‌ی تغذیه با مصرف خوراک گیاهی به سلامتی انسان‌ها و یا افزایش احتمال بقا روی زمین کمک نمی‌کند.
آلبرت اینشتین
اگر انسان بخواهد به‌راستی و به‌طور جدی زندگی خوبی داشته باشد، نخستین چیزی که از آن پرهیز خواهد کرد مصرف خوراک حیوانی است زیرا… غیر اخلاقی است، چون مستلزم کشتن، یعنی کاری است در تضاد با حس اخلاقی.
لئو تولستوی
انسانی که دوران بی‌فکری کودکی را پشت سر گذاشته باشد، هرگز حیوانی را بی‌دلیل نخواهد کشت. حیوانی که به اندازه‌ی او حق زیستن دارد.
هنری دیوید تورو
ساکنان آرمان‌شهر (یوتوپیا) احساس می‌کنند که کشتار مخلوقات دیگر حس شفقت، بهترین احساسی که سرشت انسانی ما بدان متمایل است نابود می‌کند.
توماس مور
انسان اندیشمند می‌بایست مخالف تمام رسم‌های بی‌رحمانه باشد، هرچند که به‌طور ژرف در سنت ریشه داشته  باشند و ‌هاله‌ای از تقدس گردشان را فراگرفته باشد. زمانی که امکان انتخاب داریم، می‌بایست از وارد کردن درد و رنج به زندگی موجودات دیگر، حتا سطح پایین‌ترین آن‌ها بپرهیزیم. در غیر این صورت، انسانیت خود را فراموش کرده و خطایی به‌دوش کشیده‌ایم که هیچ چیز آن را توجیه نمی‌کند.
آلبرت شوایتزر
تو هم‌اینک شام خورده‌ای و کشتارگاه چه زیبا و دقیق در مایل‌ها مسافت پوشیده شده، هم‌دستی در جرم برقرار است.
رالف والدو امرسون
انسان می‌تواند بدون کشتن حیوانات به منظور تهیه‌ی خوراک تندرست باشد. بنابراین اگر گوشت بخورد، تنها برای ارضای ذائقه‌اش در گرفتن جان حیوانات هم‌دستی کرده است.
لئو تولستوی
سفره‌ی گیاه‌خوار منظره‌ی اسارت حیوان و سلاخ خانه‌ی کشتار و خون و شکنجه طبیعت ماتم‌زده را نشان نمی‌دهد. خوراک او دورنمای باغ و بوستان و زندگانی روستایی و کشت و درو و جشن طبیعت را نمایان می‌سازد.
صادق هدایت
باشد که هر که جان دارد از رنج رهایی یابد.
بودا
از وقتی که کشتارگاه‌های سن فرانس را دیدم خوردن گوشت را کنار گذاشته‌ام.
ونسان ون گوگ، در نامه‌ای به برادرش
اگر انسان نخواهد احساسات انسانی خود را خفه کند، می‌بایست نسبت به حیوانات مهربان باشد، زیرا آن‌که نسبت به حیوانات بی‌رحم باشد در مراوداتش با انسان‌ها هم سخت‌دل خواهد شد. ما می‌توانیم قلب یک انسان را با چگونگی برخورد او با حیوانات بسنجیم.
امانوئل کانت
چگونه می‌توانی چیزی را بخوری که چشم دارد؟
ویل کلاگ
انسان به‌راستی سلطان جانوران است، چرا که درنده‌خویی‌اش از آن‌ها فراتر می‌رود. ما با مرگ دیگران زندگی می‌کنیم. ما مکان‌های دفن هستیم! من از زمان کودکی خوردن گوشت را ترک کرده‌ام … .
لئوناردو داوینچی
عدم خشونت به والاترین اخلاق می‌انجامد که هدف کل تکامل است. مادام که از آزار رساندن به تمام موجودات دیگر دست برنداشته‌ایم، وحشی هستیم.
توماس ادیسون
خوردن گوشت بذر شفقت ژرف را نابود می‌کند.
ماهاپاری نیروانا – متن بودایی
من قویا احساس می‌کنم که پیشرفت معنوی در مرحله‌ای ایجاب می‌کند که از کشتن جانداران دیگر برای ارضای نیازهای تنی خود دست برداریم.
ماهاتما گاندی
اما ما به خاطر لقمه‌ای گوشت، جانی را از خورشید و نور محروم می‌کنیم و از سهمی از زندگی و زمان که به دنیا آمده بود تا از آن لذت ببرد.
پلوتارک
حیواناتی که می‌خوری آن‌هایی نیستند که با ولع حیوانات دیگر را می‌خورند؛ تو جانوران گوشت‌خوار را نمی‌خوری، بلکه آن‌ها را الگوی خود قرار می‌دهی. تو ولع مخلوقات کوچک و دوست‌داشتنی را داری که کسی را آزار نمی‌دهند، که به دنبال تو حرکت می‌کنند، و تو در ازای خدمت‌شان آن‌ها را می‌خوری.
ژان ژاک روسو
وقتی ما حیوانات را برای خوردن می‌کشیم، آن‌ها هم در نهایت ما را می‌کشند چون گوشت آن‌ها که محتوی کلسترول و چربی اشباع شده است، هرگز برای انسان در نظر گرفته نشده است.
ویلیام سی. رابرتس، پزشک و ویراستار ژورنال کاردیولوژی آمریکا
اگر گامی به عقب برداریم و نگاهی با آمارها بیاندازیم، مقدار بهینه‌ی گوشت قرمز که می‌خورید می‌بایست صفر باشد.
والتر والت، پزشک
مادامی که انسان‌ها قاتل بی‌رحم موجودات زنده‌ی رده پایین‌تر هستند، هرگز به سلامتی یا صلح دست نخواهند یافت زیرا تا زمانی که انسان‌ها حیوانات را قتل عام می‌کنند، یکدیگر را هم خواهند کشت. در حقیقت، آن‌که بذر کشتن و رنج می‌کارد نمی‌تواند عشق و شادی درو کنند.
فیثاغورث
پرانرژی‌ترین کارگرانی که در سفرهایم به دور دنیا دیده‌ام، معدنکاران گیاه‌خوار در شیلی بودند.
چارلز داروین
تردید ندارم که بشر ضمن تکامل تدریجی خود از خوردن حیوانات دست خواهد کشید، همان‌طور که قبیله‌های وحشی از خوردن یکدیگر دست کشیدند.
هنری دیوید تورو
گوشت را آن طور که هست بشناسیم: لاشه‌ی حیوان شکنجه شده‌ای که سرشار از آنتی بیوتیک و آفت‌کش است.
اینگرید نیوکرک
یک زن آفریقایی می‌تواند ده بچه به دنیا بیاورد، هر کدام را مدت ده ماه پرستاری کند، و وقتی به سن هفتاد سالگی می‌رسد می‌توان همچنان انتظار داشت که استخوان‌های محکم و خوبی داشته باشد که با استخوان‌های یک زن بیست ساله‌ی آمریکایی قابل مقایسه است. اسکیموها که روزانه ۲۵۰ تا ۴۰۰ گرم پروتئین را با خوردن گوشت ماهی، فیل دریایی، یا وال مصرف می‌کنند و ۲۲۰۰ میلی گرم کلسیم را با استخوان ماهی، بالاترین میزان پوکی استخوان را در سطح جهان دارند.
جان مک دوگال، پزشک
همه‌ی ما حیوانات را دوست داریم. چرا بعضی از آن‌ها را حیوانات خانگی می‌نامیم و بعضی دیگر را ناهار؟
کی. دی. لنگ
«تو نخواهی کشت» تنها درباره‌ی کشتن هم‌نوع صدق نمی‌کند، بلکه تمام موجودات زنده را دربرمی‌گیرد؛ و این فرمان مدت‌ها پیش از این‌که از کوه سینا بیان شود در سینه‌ی آدمی حک شده بود.
لئو تولستوی
ما تنها به این دلیل می‌توانیم گوشت را ببلعیم که به کار بی‌رحمانه و گناه‌آلودی که انجام می‌دهیم نمی‌اندیشیم. خشونت… گناهی اساسی است و هیچ بحث یا تمایز زیبایی نمی‌پذیرد. تنها اگر نگذاریم قلب‌مان از عاطفه تهی شود، خود با خشونت به مخالفت برمی‌خیزد، صدایش همواره به روشنی شنیده می‌شود، و با این حال ما همچنان به خشونت‌ها تداوم می‌بخشیم، با خوشحالی، همه‌ی ما – در حقیقت، هر آن‌کس که به ما نپیوندد او را غیر عادی لقب می‌دهیم.
رابیندرانات تاگور
پس از این‌که اهالی رم خود را به تماشای کشتار حیوانات عادت دادند، به تماشای کشتار انسان‌ها روی آوردند؛ کشتار گلادیاتورها.
میشل مونتین
ای هم‌نوعان من، پیکر خویش را با خوراک‌های گناه‌آلود نیالایید. ما ذرت داریم، سیب‌هایی که شاخه‌ها را با وزن خود خم کرده اند، و انگورهایی که روی درختان مو حجیم می‌شوند. گیاهان خوش طعم و سبزی‌هایی که می‌توان روی آتش پخت و نرم کرد، از شیر و عسل معطر شده با ادویه هم نهی نشده‌اید. زمین به‌وفور ثروت و خوراک‌های سالم خود را ارزانی می‌دارد، و شما را به ضیافتی فرا می‌خواهند که در آن هیچ خون ریختن و کشتاری نیست. تنها جانورانند که گرسنگی خویش را با گوشت فرو می‌نشانند، و حتا تمام آن‌ها نیز چنین نمی‌کنند؛ اسب‌ها، گاوها، و گوسفندان با خوردن علف زندگی می‌کنند.
فیثاغورث
حواس انسان از دیدن میوه لذت می‌برد، چشم او از دیدنش و شامه از بوی آن و ذائقه از مزه‌ی گوارای میوه محظوظ می‌شود. میل غریزی انسان از دیدن کشتار و خوراک‌های خونین متنفر است.
صادق هدایت
تا زمانی که بدن ما گور زنده‌ی حیوانات کشته شده است، چطور می‌توانیم انتظار هر گونه شرایط ایده آل را بر روی زمین داشته باشیم؟
جورج برنارد شاو
گردآوری و ترجمه: مهرداد آذری
بن‌مایه: انجمن گیاه‌خواران ایران (http://www.iranvegetarians.com)

۵
از ۵
۱۱ مشارکت کننده