تاثیر گاز معده‌ی گاوها در گرمایش جهانی

تاثیر گاز معده‌ی گاوها در گرمایش جهانی

ما میزان تاثیر گاز معده‌ی گاوها در گرمایش جهانی را شدیداً دست کم گرفته‌ایم.
یک مطالعه‌ی جدید با حمایت مالی ناسا نشان می‌دهد که انتشار جهانی گاز متانِ تولید شده توسط حیوانات دامی یازده درصد بالاتر از پیش‌بینی‌های انجام شده در دهه‌ی گذشته است. از آن‌جایی که متان به‌خصوص یک گاز گلخانه‌ای مضر است، این یافته‌ی جدید بدین معناست که مقابله با تغییرات اقلیمی از آن‌چه فکر می‌کردیم سخت‌تر خواهد بود.
ما مدت زمان زیادی است که می‌دانیم گازهای گلخانه‌ای تولید شده توسط گاوها، گوسفندها و خوک‌ها عامل قابل توجهی در گرمایش جهانی است، اما تحقیق جدید منتشر شده در تعادل و مدیریت کربن [Carbon Balance and Management]، نشان می‌دهد که از آن‌چه فکر می‌کردیم بدتر است. آمار و ارقام متان تولید شده توسط دام در سال ۲۰۱۱ یازده درصد بالاتر از پیش‌بینی‌های انجام شده در سال ۲۰۰۶ توسط مجمع بین‌المللی تغییرات آب‌ و هوایی (IPCC) بود.
باور تاثیر گاز معده‌ی گاوها در گرمایش جهانی دشوار است که گازهای خارج شده از معده‌ی دام‌ها و مدفوع‌شان بتواند هر گونه اثر جوی در جهان داشته باشد، اما مسئله‌ی مقیاس و طبیعت گاز متان است. تقریباً یک و نیم میلیارد گاو بر روی زمین وجود دارد، و هر یک از آن‌ها روزانه ۳۰ الی ۵۰ گالن متان آزاد می‌کنند. ما معمولا باد معده‌ی آنها را به عنوان مقصر اصلی می‌دانیم ولی در واقع هوایی که به واسطه‌ی دهان گاوها خارج می‌شود منبع اصلی متان تولید شده توسط گاوهاست.
متان حدود ۳۰ برابر توانایی بیشتری در به دام انداختن گرمای تابشی خورشید نسبت به دی اکسید کربن در طی دوره‌ی زمانی حدود یک قرن دارد. دی اکسید کربن ممکن است در اتمسفر بیشتر از متان باشد، اما به‌صورت نسبی متان بسیار مخرب‌تر است. هم واحد تحقیقاتی سیستم نظارت بر کربن ناسا و هم موسسه‌ی تحقیقاتی تغییر اقلیم جهانی (JGCRI) هر دو در این تحقیق شرکت کردند.
تیم Wolf داده‌های استفاده شده در تخمین‌های سال ۲۰۰۶ IPCC در مورد انتشار گاز متان را دوباره ارزیابی کرد. تخمین‌های پیشین بر اساس میزان نسبتاً کم متان در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ بود. اما بعد همه چیز به‌طرز چشمگیری تغییر کرد، افزایش ۱۰ برابری در طول ده سال بعدی. آمار و ارقام جدید علت افزایش ۸٫۴ درصدی انتشار گاز متان را عمل گوارش (یا به عبارت بهتر عمل تخمیر در روده) در گاوهای شیرده و دیگر گاوها و افزایش ۳۶٫۷ درصدی انتشار گاز متان را ناشی از کود گاوها در مقایسه با تخمین‌های قبلی IPCC به حساب می‌آورند. گزارش جدید نشان می‌دهد که متان حدود ۱۶ درصد از کل گازهای گلخانه‌ای جهان را در سال ۲۰۱۶ تشکیل می‌دهد. سایر فعالیت‌های انسانی، مانند تولید و حمل و نقل گاز، نفت و ذغال سنگ همراه با پوسیدگی زباله‌های تر نیز به انتشار جهانی گاز متان منجر می‌شوند.
مهم‌تر آن که، برآوردهای جدید ۱۵ درصد بالاتر از تخمین‌های جهانی ارائه شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا (EPA) و چهار درصد بالاتر از پایگاه داده‌ی انتشار گازهای گلخانه‌ای تحقیقات جو زمین (EDGAR) است. تیم Wolf در گزارش منتشر شده قید کرده که «در بسیاری از مناطق جهان تعداد دام در حال تغییر است و پرورش حیوانات به تولید حیوانات بزرگ‌تر و مصرف غذای بیشتر منجر شده است. این امر همراه با تغییر در مدیریت دام می‌تواند منجر به انتشار بیشتر گاز متان شود.» در ادامه اضافه می‌کند: «امکان اندازه‌گیری انتشار گاز متان برای همه‌ی منابع متان وجود ندارد. بنابراین، میزان انتشار متان به عنوان تخمین‌هایی بر اساس روش‌ها و مفروضات مختلف گزارش می‌شود. در این تحقیق ما عوامل جدیدی را در انتشار گاز متان توسط حیوانات مورد مطالعه قرار دادیم که آن اندازه‌گیری مقدار متان تخلیه شده توسط هر حیوان به داخل جو و تخمین‌های جدید در خصوص انتشار گاز متان توسط دام در جهان است.»
تحقیقات جدید در مورد تاثیر گاز معده‌ی گاوها در گرمایش جهانی نشان می‌دهد که انتشار گاز متان در ایالات متحده، کانادا و اروپا کاهش یافته، ولی در جاهای دیگر در حال افزایش است. به احتمال زیاد، بقیه‌ی جهان از لحاظ مصرف گوشت و لبنیات به استاندارد‌های جهان اول دست می‌یابند.
قاسم اسرار، مدیر JGCRI و یکی از نویسندگان این مطالعه جدید گفت: «به عنوان مثال، ما دریافتیم که کل انتشار متان تولید شده توسط دام، بیشتر در مناطق در حال توسعه‌ی آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا افزایش یافته است. ما بیشترین افزایش‌ها در انتشار سالانه را در مناطق گرمسیری شمالی و سپس مناطق گرمسیری جنوبی پیدا کردیم.»
نمی‌توان بلافاصله تشخیص داد که چطور این ارقام جدید می‌تواند – یا حتا اگر بتواند – بر تولید دام یا سیاست عمومی تاثیر بگذارد، اما در سطح فردی، نشان می‌دهد که ما باید مصرف گوشت و لبنیات خود را کاهش دهیم. به نظر می‌رسد برتری ما نسبت به این حیوانات هزینه‌های زیادی را به همراه خواهد آورد.
ترجمه: امیررضا معدنی
منبع: https://t.me/VeganRasta
https://gizmodo.com/we-ve-grossly-underestimated-how-much-cow-farts-are-con-1818993089
بن‌مایه: آواز زمین (http://avazezamin.ir)

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده