​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

انقراض جمعی ششم؟ چرا سلامت جهانی اهمیت دارد؟

انقراض جمعی ششم؟ چرا سلامت جهانی اهمیت دارد؟

برای دهه‌های بسیار، دانشمندان هشدار داده‌اند که فعالیت انسانی، زندگی بر روی سیاره‌ی ما را به آن سوی نقطه‌ی غیرقابل بازگشت می‌راند. در تاریخ کره‌ی زمین پنج واقعه‌ی انقراض جمعی وجود دارد، جدیدترین آن انقراض جمعی کرتاسه-ترشیری که تقریبا ۶۵ میلیون سال پیش رخ داد و این‌گونه تصور شد که بر اثر برخورد عظیم یک شهاب سنگ بر روی زمین اتفاق افتاده باشد. در قرن بیست و یکم، ما با انقراض جمعی ششم مواجه هستیم.
با توجه به مقاله‌ی منتشر شده در ماه جولای توسط جراردو سبالوس و همکاران، در حال حاضر کره‌ی زمین کاهش عظیم جمعیت گونه‌ها را تجربه می‌کند و کاهشی بزرگ در اندازه‌ی آن‌ها می‌تواند تاثیر عمیقی بر اکوسیستم‌هایی بگذارد که تمدن انسانی به آن وابسته است. آن‌ها دریافتند که سی درصد از مهره‌داران خشکی‌زی از جمله خزندگان، پرندگان و دوزیستان در حال تجربه‌ی کاهش و تلفات در جمعیت محلی خود هستند.
در برخی از مناطق جهان به علت تخریب زیستگاه‌های‌شان، در حال از دست دادن هفتاد درصد از گونه‌های خود هستند. نویسندگان یافته‌های خود را به عنوان یک نابودی بیولوژیکی توصیف می‌کنند، آن‌ها ادعا می‌کنند که انقراض جمعی ششم ممکن است در حال انجام باشد. اما این بار اساسا با گذشته متفاوت است. در حالی که انقراض‌های قبلی توسط پدیده‌های فیزیک انجام شد، مانند تغییرات طبیعی اقلیمی، فوران‌های آتشفشانی، اسیدی شدن اقیانوس‌ها و شهاب سنگ‌ها، انقراض ششم ریشه در فعالیت انسانی دارد.
ورود هوموساپینس‌ها در حدود ۲۰۰ هزار سال پیش تعادل اکوسیستم جهانی را تغییر داد و قوانین طبیعی که زمین را اداره می‌کنند را برهم زد. مسیری جدید برای این سیاره قرار داده شد. متمایز از گونه‌های دیگر، انسان‌ها توانایی غالب شدن بر دیگر گونه‌ها و بهره‌برداری از منابع اولیه‌ی خالص بر روی زمین را در خود پرورش دادند. آن‌ها شروع کردند به شکار بی‌رویه‌ی حیوانات و ماهی‌ها، استفاده از سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی و بهره‌برداری از منابع طبیعی این سیاره به گونه‌ای که امروزه توانایی گونه‌های دیگر برای زنده ماندن عمیقا تضعیف شده است.
موثرترین عوامل انقراض چه چیز‌هایی هستند؟ و چگونه اصول سلامت جهانی به انقراض جمعی ششم کمک می‌کند؟
حیات وحش به علت تخریب زیستگاه‌ها، شکار بی‌رویه، آلودگی‌های سمی، جنگل‌زدایی و تغییرات اقلیمی در حال ناپدید شدن است. افزایش سرعت در جنگل‌زدایی موجب افزایش آلودگی کربنی شده است که تغییرات آب و هوایی را بدتر می‌کند و پیامد‌های فاجعه‌باری بر روی اکوسیستم و تولید مواد غذایی دارد. بیش از یک دهه است که جنگل‌های بارانی برزیل با سریع‌ترین نرخ خود در حال از دست رفتن هستند، و امروزه دولت طرح ترخیص ۸۶۰ هزار هکتار (مساحتی به وسعت کشور پرتغال) برای محصولات کشاورزی، زراعت و استخراج معادن را تحت فشار لابی‌های روستایی ارایه می‌دهد. آن‌ها ادعا می‌کنند این کار پیشرفت اقتصادی را به کل کشور خواهد آورد. گونه‌های کمتر برای کنترل آفات، که از پیامدهای تولید غذاست، به این معناست که کشاورزان باید بیشتر به سموم شیمیایی تکیه کنند. به همین ترتیب، تولید محصول زراعی در مقیاس انبوه همچنان بر گرده‌افشانی حشرات متکی خواهد بود، که بدون وجود آن‌ها میوه، سبزیجات و یا غلات کمیاب خواهد شد، یا به دلیل عرضه‌ی محدود آن‌ها در معرض افزایش قیمت قرار خواهد گرفت.
رشد جمعیت انسانی در کنار مصرف فوق‌العاده و بی‌رویه در میان ثروتمندان جوامع ما، عوامل اصلی کاهش تعداد و دامنه‌ی گونه‌ها هستند که انقراض جمعی ششم را تشکیل می‌دهند. بیش از هفت میلیارد انسان بر روی کره‌ی زمین وجود دارند، در حالی که ۲۰۰ سال گذشته تنها یک میلیارد انسان داشتیم. رشد سریع در سرانه مصرف کالا‌ها و خدمات، اثرات زیست محیطی در حال گسترشِ انسان، در حال دگرگون ساختن خشکی، رودخانه‌ها و اقیانوس‌های زمین، سیستم آب و هوا، چرخه‌های بیوژئوشیمی و عملکرد اکوسیستم‌های آن است.
تقریبا چهل درصد از سطح کره‌ی زمین برای تولید محصولات کشاورزی در جهت تغذیه‌ی همه‌ی مردم استفاده شده است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۰ مناطق شهری بیش از یک میلیون کیلومتر مربع افزایش یابد که تنوع زیستی و تولید مواد غذایی را تهدید می‌کند. فعالیت انسانی در حال تغییر دنیای ما است. با توجه به عوامل متعدد کمک کننده به انقراض، زمان برای اقدام بسیار کوتاه است. کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی و حرکت به‌سوی یک اقتصاد انرژی بدون کربن برای حفظ تغییرات آب و هوایی در محدودیت‌های تعیین شده توسط توافقنامه پاریس ضروری است.
فراهم کردن منابع مختلف پروتئین برای افراد همراه با تغییر رژیم غذایی، اساسی برای کاهش شکار بی رویه خواهد بود. کاهش مصرف گوشت، همراه با شکر و روغن پالم که به مساحت زیادی از خشکی و آب نیاز دارد، نقش مهمی در متوقف کردن جنگل‌زدایی بازی خواهد کرد. انقراض‌های جمعی قبلی ممکن است اجتناب‌ناپذیر بوده باشند اما خیلی دیر نیست تا این آخرین حمله به محیط زیست‌مان را متوقف کنیم. نیاز به همکاری بی‌سابقه سیاست‌گذاران، سازمان‌های بین‌المللی، دانشمندان محقق و جامعه‌ی مدنی برای حفظ و ابقای تنوع زیستی و محافظت از جهان در برابر خودمان می‌باشد.
ترجمه: امیررضا معدنی
منبع:
https://www.thelancet.com/journals/lanplh/article/PIIS2542-5196(17)30083-9/fulltext
بن‌مایه: آواز زمین (http://avazezamin.ir)

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده