نقش زنبور عسل در محیط زیست

نقش زنبور عسل در محیط زیست

زنبورهای عسل به زنبورداران کمک می‌کنند، اما به محیط زیست کمک نمی‌کنند.
آیا عسل به محیط زیست کمک می‌کند؟
زنبورهای عسل شگفت‌انگیز و تحسین برانگیزند و هنگامی که مردم روی گل‌های وحشی آفت‌کش اسپری می‌کنند یا آن‌ها را می‌چینند، رنج می‌کشند. بنابراین جوناس گِلدمن از دانشگاه کمبریج می‌گوید که او درک می‌کند که چگونه زنبورعسل به نماد حفاظت از محیط زیست تبدیل شده است. اما با این حال او همچنان آن را دوست ندارد. او می‌گوید: «بسیاری از سازمان‌های بانی حفاظت از محیط زیست، عسل‌های محلی را ترویج می‌کنند و حتا مروج حمایت مالی از زنبورهای عسل و این‌جور چیزها هستند که به شدت مرا آزرده خاطر می‌کند.»
این مسئله او را آزرده خاطر می‌کند چرا که زنبورعسل تنها یک گونه از زنبور است که شاید ما باید کمترین نگرانی را درباره‌اش داشته باشیم. کندوهای زنبورعسل، طبیعی نیستند و کمکی به محیط زیست نمی‌کنند. در واقع، آن‌ها ممکن است به محیط زیست آسیب برسانند. هزاران گونه از زنبور وجود دارد. تقریباً تمام آن‌ها در حیات وحش زندگی می‌کنند، خود را زیر زمین یا در حفره‌های عجیب و غریب مانند ساقه‌ی توخالی و پوک گیاهان، پنهان می‌کنند. آن‌ها نقشی حیاتی در اکوسیستم ایفا و برای گیاهان گل‌دار گرده‌افشانی می‌کنند. بسیاری از آن‌ها در خطر هستند؛ برخی گونه‌ها ناپدید شده‌اند.
پژوهشگر نایجل راین مجموعه‌ی کاملی از زنبورهای وحشی که به سوزن آویخته شده‌اند را در آزمایشگاه خود در دانشگاه گولف کانادا نگهداری می‌کند. بسیاری از آن‌ها ریز و کوچک هستند. راین می‌گوید که باغبانان اغلب فکر می‌کنند که آن‌ها مگس هستند. «اگر بنشینی و بگویی: نه، این یک زنبور انفرادی کوچک است، از نوع سبز متالیکش.» وقتی یک زنبور سبز متالیک در باغچه‌ی‌شان را به آن‌ها نشان می‌دهی می‌گویند: «وای! خارق‌العاده‌ست!»
و اما بعد زنبورعسل: اصالتاً از اروپا وارد شده و توسط زنبورداران به منظور تولید عسل یا برای گرده‌افشانی محصولاتی همچون بادام، پرورش یافته و مدیریت شده است. او یک حیوان [در خدمت] کشاورزی است، همان‌گونه که گوسفند و گاو هستند. هنگامی که گل‌ها فراوان‌اند، گرده برای هر دو گروه زنبورهای عسل و پسرعموهای وحشی‌شان زیاد است. اما در بسیاری از چشم‌اندازها، یا زمانی که یک باغ میوه دیگر شکوفه نمی‌دهد، زنبورهای عسل تجاری می‌توانند با زنبورهای وحشی بر سر غذا رقابت کنند و زنده ماندن را برای گونه‌های وحشی سخت و دشوار سازند.
گلدمن می‌گوید که اساساً یک محیط زیست سالم به زنبورها نیاز دارد، اما نه به زنبورهای عسل. این هفته او در نشریه‌ی ساینس یادداشتی منتشر کرد تا این پیام را به مخاطبان عام گسترش دهد. او می‌گوید: «نحوه‌ای که ما زنبورهای عسل را در این کندوها مدیریت می‌کنیم، کوچک‌ترین ارتباطی با حفاظت از طبیعت ندارد.» دانشمندانی که زنبورها را مورد مطالعه قرار داده‌اند این را درک می‌کنند. اما آن‌ها درگیر این هستند که چگونه با عموم مردم در این باره صحبت کنند.
مارلا اسپیواک یکی از برجسته‌ترین پژوهشگران زنبورعسل در کشور از دانشگاه مینه سوتا می‌گوید: «ما بر روی منحنی یادگیری هستیم، همه‌ی ما.» «انگار که زنبورهای عسل مدخل بودند، باب ورود به مسائل بسیار بزرگ‌تر، مسئله‌ی حفاظت [از محیط زیست] به‌طور کلی.» اسپیواک می‌گوید «نگرانی برای زنبورهای عسل کمک کرد تا افراد بیشتری متوجه شوند که چرا اهمیت دارد تا زمین‌های بیشتری پوشیده از گل‌ها و درخت‌ها و عاری از آفت‌کش‌ها باشند. چنین چشم‌اندازی هم برای زنبورهای عسل و هم برای زنبورهای وحشی سودمند است.»
اسپیواک می‌گوید «من ترجیح می‌دهم که یک زنبور را در برابر زنبور دیگری قرار ندهم، ترجیح می‌دهم روی سیاره‌ای زندگی کنم که در آن گل‌های فراوان و سخاوتمند برای حمایت از تمام زنبورهای ما وجود داشته باشد.» اما آن زنبوری که بیش از همه به کمک ما نیاز دارد ممکن است آن زنبور سبز کوچک در باغچه‌ی شما باشد، نه زنبورهای عسل.
نویسنده: دن چارلز
ترجمه: آیدین ظریف
منبع:
https://www.npr.org/sections/thesalt/2018/01/27/581007165/honeybees-help-farmers-but-they-dont-help-the-environment
بن‌مایه: آواز زمین (http://avazezamin.ir)

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده