پرورش زنبور عسل و انقراض گونه‌ها

پرورش زنبور عسل و انقراض گونه‌ها

محققان می‌گویند زنبورهای تجاری زنبورهای وحشی را تهدید می‌کنند.
دانشمندان می‌گویند: تجارت زنبور برای تولید عسل و یا گرده‌افشانی محصولات کشاورزی می‌تواند تاثیر مخربی بر زنبورهای وحشی و دیگر حشرات داشته باشد. یک تیم از دانشگاه اکستر می‌گوید: اقدامات جدید برای جلوگیری از بیماری‌هایی که توسط زنبورهای تجاری در حیات وحش انتشار یافته‌اند لازم است. شواهد نشان می‌دهد زنبورهایی که در اسارت تولید می‌شوند، می‌توانند ناقل بیماری‌هایی باشند که می‌تواند خطری برای گونه‌های بومی باشد.
از زنبورها به‌صورت تجاری برای گرده‌افشانی محصولات کشاورزی مانند فلفل و کلزا (گیاهی با گل‌های زرد و دانه‌های روغنی) استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد گونه‌هایی از زنبور که به این منظور استفاده می‌شوند یا در کندو‌های تجاری زندگی می‌کنند، از عفونت‌های انگلی و بیش از ۲۰ نوع ویروس دیگر رنج می‌برند. بسیاری از این‌ها همچنین می‌توانند خرزنبور‌های وحشی، زنبورهای بی‌عسل، مورچه‌ها و مگس‌های گلزار را آلوده کنند.
مطالعه‌ی منتشر شده در مجله بوم‌شناسی کاربردی (Journal of Applied Ecology)، اطلاعات موجود در مطالعات پیشین را بازبینی کرده تا نگاهی بیندازد به پتانسیل بیماری‌هایی که از زنبور‌های تجاری به دیگر حشرات در حیات وحش منتقل می‌شوند.
دکتر لنا ویلفرت پژوهشگر ارشد گفت: مطالعه‌ی ما اهمیت جلوگیری از انتشار گرده‌افشان‌های تجاری به داخل حیات وحش را نشان می‌دهد. بیماری‌هایی که گونه‌های تجاری ناقل آن هستند بر طیف گسترده‌ای از گرده‌افشان‌های وحشی تاثیر می‌گذارند، اما از طریق نظارت و مدیریت بهبود یافته می‌توان از گسترش آن‌ها جلوگیری کرد. زنبورداران تجاری مسئولیت حفاظت از گروه‌های گرده‌افشان وحشی مهم را در برابر بیماری‌ها از نظر زیست محیطی و اقتصادی برعهده دارند.
«تاثیرات شدید»
چندین بیماری از اجتماعات زنبور‌های عسل شناخته شده است. آن‌ها عبارتند از انگلی به نام واروآ و یک ویروس که منجر به تغییر شکل بال‌ها می‌شود، که همچنین در خرزنبور‌های وحشی نیز یافت می‌شود. ونسا امارال راجرز از موسسه‌ی خیریه  باگلایف در مورد پرورش زنبور عسل و انقراض گونه‌ها گفت: نتایج مطالعه نشان می‌دهد که نیاز فوری به تغییر در نحوه‌ی مدیریت واردات زنبورها از سوی دولت می‌باشد. او به بی‌بی‌سی گفت: زنبور عسل وحشی دیگر در انگلستان یا ولز پیدا نمی‌شود، این‌گونه تصور می‌شود که توسط بیماری از بین رفته باشند.
در حال حاضر این مطالعات نشان می‌دهد که چگونه بیماری‌ها می‌توانند بین زنبور‌های عسل کنترل شده (تحت کنترل زنبورداران) و خرزنبور‌های تجاری منتقل شوند و می‌تواند اثرات بالقوه‌ی شدید بر دیگر گرده‌افشان‌های وحشی ما داشته باشد.
او همچنین در مورد پرورش زنبور عسل و انقراض گونه‌ها اضافه کرد: یک مطالعه در سال گذشته بر روی یک نمونه از کندو‌های خرزنبور‌های تجاری وارد شده به انگلستان نشان داد که ۷۷ درصد آن‌ها آلوده به ۵ انگل مختلف بودند، به علاوه‌ی سه تای دیگر که در گرده‌ای که به همراه‌شان آورده شده یافت شد. پروفسور دیوید گولسون از دانشگاه ساسکس در مورد این مطالعه گفت: بسیار حیاتی است که ما به دنبال سلامتی هر دو زنبور وحشی و کنترل شده باشیم. باید بسیار مراقب باشیم تا بیماری‌ها را از یک قاره به قاره‌ی دیگر گسترش ندهیم.
هلن بریگز، خبرنگار محیط زیست – اخبار بی بی سی
ترجمه : امیررضا معدنی
https://t.me/VeganRasta
منبع: BBC
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-30831257
بن‌مایه: آواز زمین (http://avazezamin.ir)

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده