وگنیسم و کاهش اثرات زیست محیطی

وگنیسم و کاهش اثرات زیست محیطی

تحقیقات نشان داده که وگنیسم «تنها راه بزرگ» برای کاهش اثرات زیست محیطی ما بر سیاره است.
پرهیز از گوشت و فرآورده‌های لبنی می­تواند ردپای کربن را از مواد غذایی نزدیک به سه چهارم کاهش دهد. یک مطالعه جدید نشان می­دهد رژیم گیاه‌خواری می‌تواند «بزرگ‌ترین راه» به منظور کاهش اثرات زیست محیطی ما بر روی زمین باشد. محققان دانشگاه آکسفورد دریافتند که حذف کردن گوشت و فرآورده‌های لبنی از رژیم غذایی می­تواند ردپای کربن از مواد غذایی را به میزان ۷۳ درصد کاهش دهد. در عین حال، اگر همه خوردن این غذاها را متوقف کنند، آن‌ها دریافتند که استفاده از زمین­های کشاورزی جهانی می­تواند به میزان ۷۵ درصد کاهش یابد، منطبق با اندازه‌ی ایالات متحده، چین، استرالیا و اتحادیه‌ی اروپا. این امر نه تنها باعث کاهش قابل توجه انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد شد، بلکه زمین‌های وحشی را که به‌خاطر کشاورزی خراب شده‌اند، که این موضوع یکی از علل اصلی انقراض حیات وحش به‌صورت انبوه است را آزاد می‌کند.
چرا گیاه‌خواری آسان‌تر از آن است که فکر می‌کنید و چگونه شروع کنید.
مطالعه جدید منتشر شده در مجله Science یکی از جامع‌ترین تجزیه و تحلیل‌هایی است که تاکنون به اثرات مخربی که کشاورزی می‌تواند در محیط زیست داشته باشد اشاره کرده و اطلاعات مربوط به نزدیک ۴۰،۰۰۰ مزرعه در ۱۱۹ کشور را شامل می‌شود. یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که تولید گوشت و لبنیات باعث انتشار ۶۰ درصد گازهای گلخانه‌ای کشاورزی می­شود در حالی که خود محصولات تنها ۱۸ درصد کالری و ۳۷ درصد پروتئین سراسر جهان را تامین می‌کنند. محققان در مجموع ۴۰ محصول کشاورزی را در این تحقیق مورد بررسی قرار دادند که ۹۰ درصد از کل مواد غذایی خورده شده را پوشش می‌داد. آن‌ها با تجزیه و تحلیل تغییرات آب و هوا، آلودگی آب و آلودگی هوا، به بررسی این پرداختند که چگونه هر کدام از آن‌ها بر محیط زیست تاثیر می­گذارد.
نویسنده ارشد جوزف پوور گفته است: رژیم گیاه‌خواری احتمالا بزرگ‌ترین راه برای کاهش تاثیرات شما بر روی سیاره‌ی زمین، نه فقط گازهای گلخانه‌ای، بلکه اسیدی‌سازی جهانی، خورگی یا اوتریفیکاسیون، استفاده از زمین و استفاده از آب است. او توضیح داد که این به مراتب بیشتر از کاهش پروازها و یا خرید یک ماشین الکتریکی است که تنها باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد شد. وی افزود: اجتناب از مصرف محصولات حیوانی، مزایای زیست محیطی بهتری نسبت به تلاش برای خرید گوشت و لبنیات پایدار به ارمغان می­آورد.
آشپز فرانسوی میشلین، آشپزی گیاهی را خلق می­کند.
این تحقیق همچنین تکنیک‌های مختلفی که برای تولید غذاهای مشابه استفاده می‌شود را بررسی کرد و تفاوت‌های گسترده‌ای از لحاظ اثرات زیست محیطی یافت. به عنوان مثال، گاوهای پرورش داده شده در مراتع طبیعی ۵۰ برابر کمتر از گاوهایی که در جنگل‌های ویران شده پرورش می­یابند، از زمین استفاده می­کنند، که دومی در مقایسه می­تواند به انتشار گازهای گلخانه‌ای تا ۱۲ برابر بیشتر منجر شود. این به شدت با انتشار گازهای گلخانه‌ای که به دلیل تولید پروتئین گیاهی برای مواردی مانند توفو و نخود منتشر می‌شود، متضاد است. پوور همچنین توضیح داد که حتی روش‌های تولید که پایدار به‌شمار می‌روند مانند پرورش ماهی­های آب شیرین و گوشت گاو تغذیه شده با علف هرز، می­تواند مشکلات محیطی ایجاد کند. او به گاردین گفت: تبدیل علف به گوشت مانند تبدیل ذغال سنگ به انرژی است و با هزینه‌ی زیادی در انتشار گازهای گلخانه‌ای همراه است. تحقیقات پوور نتیجه‌ی یک پروژه پنج ساله است که ابتدا به عنوان تحقیق برای تولید گوشت و لبنیات پایدار آغاز شد. او بعد از سال اول، خوردن محصولات حیوانی را به‌طور کامل متوقف کرد. پوور به  The Independent گفت: گام بعدی یافتن راهی برای آزمایش رویکرد پیشنهادی خودش در عمل است. وی گفت: «مشکل این است که شما نمی‌توانید برچسب‌های زیست محیطی را روی چندین غذا قرار دهید و ببینید آیا تاثیری در خرید وجود دارد یا خیر». مصرف کنندگان به زمان زیادی برای آگاهی از چیزها و حتی به زمان بیشتری برای عمل بر مبنای آن‌ها احتیاج دارند. علاوه بر این، برچسب‌ها احتمالا باید همراه با مالیات و یارانه باشند. دیدگاه من این است که انتقال اطلاعات به مصرف کنندگان می‌تواند کل سیستم غذا را به سمت پایداری و پاسخ‌گویی برساند.
ترجمه: مستانه کزازی
منبع: ایندیپندنت
https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/veganism-environmental-impact-planet-reduced-plant-based-diet-humans-study-a8378631.html
بن‌مایه: آواز زمین (http://avazezamin.ir)

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده