​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

سلامتی خودمان یا اکوسیستم

سلامتی خودمان یا اکوسیستم

حدس من این است که اکثر مردم پاسخ می‌دهند که «سلامتی خودمان» اهمیت بیشتری دارد. نه به این دلیل که آن‌ها نسبت به محیط زیست خودخواه یا بی‌اهمیت هستند بلکه به این دلیل که آن‌ها نمی‌دانند چه خطرات و عواقبی وجود دارد که سبب خواهد شد اکوسیستم ما دیگر نتواند ما را متحمل شود.
پاسخ من به این سوال این است که هیچ چیز مهم‌تر از پایداری و قدرت تحمل اکوسیستم ما نیست؛ به این خاطر که بدون یک اکوسیستم سالم، تمدن ما ازهم پاشیده می‌شود و زندگی برای کسانی که باقی مانده‌اند به یک جهنم بدل خواهد شد؛ و وقتی که این اتفاق بیفتد، سالم بودن ما چه اهمیتی دارد در حالی که غذا، آب، پناهگاه و هوای پاک کافی وجود ندارد؟
در مورد سلامی محیط زیست اکثر مردم تصور می‌کنند که این قضیه به بازیافت برمی‌گردد؛ دوش گرفتن های کوتاه، راندن ماشین‌های برقی، نصب پنل‌های خورشیدی و… همه‌ی این ها مطمئنا روش‌های خوبی هستند ولی وقتی که مسئله توانایی اکوسیستم در تحمل ما و کنار آمدن با ما مطرح می‌شود، فقط یک قطره آب در برابر اقیانوسی عظیم می‌باشند. اولا، همه‌ی ما باید حوزه کلی مشکل را درست متوجه بشویم. اکوسیستم ما هم‌اکنون به سمت نابودی و بیماری می‌رود و مسئولیت تقریبا همه‌ی این خرابی‌ها به عهده ی انسان‌هاست.
نتیجه‌ی یک تحقیق علمی
من در ژانویه یک بلاگ به نام «مسابقات اخیر امتیازات زیست محیطی» چاپ کردم. یک تحقیق علمی الهام‌بخش من در این زمینه بود که نشان می‌داد تا الان ما چهار مرز از نه مرز این سیاره را رد کرده‌ایم (نرخ انقراض، قطع درختان جنگلی، میزان کربن دی اکسید موجود در هوا و جریان کودهای زائد) و نتیجه این گونه بوده:
در مسیری که این موارد به پیش می‌روند، سیاره‌ی زمین در دهه‌های آینده ممکن است دیگر قادر به فراهم آوردن «یک فضای امن برای فعالیت» انسان‌ها نباشد.
پس در نهایت ما چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا سیاره‌ی‌مان یک «فضای امن برای فعالیت» انسان‌ها باقی بماند؟ در ابتدا ما نیاز داریم که به عقب برگردیم و به تصویر عظیمی از دسته‌بندی رفتار انسان‌هایی که در حال آسیب رساندن به سیاره‌ی‌مان هستند بنگریم، و سپس باید محکم‌ترین قدمی که می‌توانیم را در راستای حفظ محیط زیست‌مان برداریم.
من باور دارم در رابطه با فعالیت‌های انسان چهار مشکل حیاتی و ضروری وجود دارد:
۱) افزایش جمعیت؛ در حال حاضر ۷.۲ میلیارد انسان روی زمین وجود دارد که هر سال به اندازه‌ی یک میلیون نفر به این جمعیت افزوده می‌شود.
۲) مصرف‌گری؛ تمام اقتصاد جهانی وابسته به بیشینه‌سازی مصرف در دنیایی فانی است.
۳) وابستگی به سوخت‌های فسیلی؛ این مورد اصولا درادامه دو مورد اول می‌اید، بر خلاف تمام آسیاب‌های بادی و پنل‌های خورشیدی استفاده ما از سوخت‌های فسیلی هرسال افزایش پیدا می‌کند.
۴) پیروی از رژیم‌های غذایی نادرست؛ در مقایسه با یک رژیم غذایی کاملا در ایالات متحده آمریکا (به بیش از ده S.A.C گیاهی، رژیم غذایی معمول غربی) برابر زمین، آب و انرژی برای تولید همان مقدار از کالری که با رژیم گیاهی به‌دست می‌آید، احتیاج دارد.
ما باید در نهایت تمام مشکلات بیان شده در بالا را در جهت حمایت طولانی مدت از اولا تمدن‌مان و در آخر گونه‌های انسانی، رفع کنیم. مشکل اصلی این است که این اقدام اگر صدها سال طول نکشد‌، قطعا چندین دهه وقت خواهد برد تا تغییراتی در سه دسته‌ی اول از مشکلات بالا به انجام برسد.
خبر خوب این است که دسته «رژیم غذایی نادرست» توانایی این را دارد که در مدت زمان کمتری به تغییراتی در مسیر درست برسد. خبر بهتر این‌که: استفاده‌ی ما از محصولات حیوانی تا حد بسیار زیادی منجر به دخالتش در مشکلات زیست محیطی ما شده؛ اگر ما این مورد آخر را حل کنیم، می‌توانیم زمان خیلی بیشتری برای خودمان بخریم تا بقیه‌ی مشکلات را نیز حل کنیم.
چگونه رژیم غذایی جهانی را اصلاح کنیم؟
با قانع کردن همه‌ی مردم که یک رژیم غذایی کاملا گیاهی نه تنها برای سلامتی‌مان فوق‌العاده است، بلکه بهترین و تنها کمکی است که ما انسان‌ها می‌توانیم برای محیط زیست‌مان و برای تمام انسان‌هایی که ما را در سیاره‌ی زمین دنبال می‌کنند،انجام دهیم.
بیشتر مردمی که این مقاله را در وب‌سایت T. Colin Campbell center for nutrition studies می‌خوانند درباره‌ی قدرت این رژیم غذایی کاملا گیاهی در ارتقای سلامت انسان اطلاع دارند. در حال حاضر ما فقط احتیاج داریم که تمام تلاشمان را بکنیم تا این خبر خوب را درباره مهم‌ترین مزیت که ارتقا سلامتی اکوسیستم ضعیف مان است که بتواند ما را متحمل شود، انتشار دهیم.
خط پایانی
درحقیقت هر انسانی که ار رژیم غذایی حیوانی پیروی می‌کند می‌تواند در عرض چند روز به یک رژیم گیاهی رو آورد. پس تنها کار کوچکی که ما می‌توانیم برای محیط زیست‌مان، تمدن‌مان و آینده‌ی گونه‌های انسانی انجام دهیم این است که به همه کمک کنیم تا حیاتی‌ترین دلیل برای رو آوردن هرچه زودتر به یک رژیم گیاهی را متوجه بشوند.

 

روز زمینی خوب و سالمی را برای شما آرزومندیم!

 

نوشته شده توسط: J. Morris Hicks
مترجم: هلیا ندافی
منبع: https://nutritionstudies.org
بن‌مایه: انجمن گیاه‌خواری نیادبان (https://niadban.ir)

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده