​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

رابطه‌ی آب و گوشت‌خواری

رابطه‌ی آب و گوشت‌خواری

آب تمیز و سالم از الزامات سوخت و ساز بدنِ همه‌ی حیوانات زنده از جمله انسان است. آب تازه و شیرین منبعی تجدیدپذیر است، اما بی‌نهایت نیست، و با توجه به روند افزایشی جمعیت جهان، تقاضا برای آب شیرین افزایش خواهد یافت. علاوه بر این، به دلیل تغییرات اقلیمی، تصور بر این است که آب شیرین در بسیاری از مناطق جهان کمیاب‌تر می‌شود، به عنوان مثال درباره‌ی آفریقا پیش‌بینی شده که در آینده به شدت از کاهش بارش متضرر خواهد شد.
برآوردها نشان می‌دهد که حدود یک میلیارد نفر در مناطق خشکِ جهان به احتمال زیاد با کمبود آب فزاینده مواجه هستند. صرف نظر از گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی آینده، امروزه نیز ۱۳ درصد از مردم به آب سالم دسترسی ندارند. صنعت دامپروری مسئول مصرف بین ۲۰ تا ۳۳ درصد از کل مصارف آب شیرین است. در واقع این بدان معنی است که دامپروری بین ۳۴ تا ۷۶ تریلیون گالن آب در سال مصرف دارد.
مقدار آب مورد نیاز برای تولید آن‌چه می‌خوریم شگفت‌انگیز است. به عنوان مثال، ۲۵۰۰ گالن آب برای تولید یک پوند گوشت گاو مورد نیاز است؛ این رقم یعنی برای یک همبرگر از ۶۶۰ گالن آب، معادل آب مورد نیاز برای دوش گرفتن به مدت دو ماه و نیم، استفاده شده است. گوشت‌خواران با انتخاب رژیم غذایی خود، نه تنها رد پای کربن نسبتاً بزرگی به‌جای می‌گذارند، بلکه رد پای آب بسیار بزرگ‌تری نیز دارند. در سطح فردی، خوراک معادل دو سوم از رد پای آب کل در نظر گرفته می‌شود. چرا که مقدار مصرف خانگی آب یک دهمِ مقدار مورد استفاده در کشاورزی است. با ثابت فرض کردن سایر شرایط، برآورد می‌شود که گوشت‌خواران آب بسیار بیشتری نسبت به گیاه‌خواران مصرف می‌کنند. در یک رژیم غذایی گوشت‌خواری ۴۰۰۰ گالن آب در روز استفاده می‌شود. در حالی که در یک رژیم غذایی گیاه‌خواری ۱۲۰۰ گالن در روز و در یک رژیم غذایی وگان تنها ۳۰۰ گالن در روز مصرف می‌شود. این ارقام به این معنی است که با فرضِ برابر بودن تمام عوامل دیگر، یک فرد گوشت‌خوار در مقایسه با یک گیاه‌خوار ۲۸۰۰ گالن آب بیشتری در هر روز مصرف می‌کند.
ترجمه: مهلا لشکری
پ. ن: هر گالن آمریکا معادلِ ۳٫۷۸۵ لیتر است. یعنی یک کیلو گوشت گاو حدودا ۲۰۸۶۱ لیتر آب می برد.
منبع:
Harper, Ian. If you are an egalitarian, how come you eat meat?. Master of philosophy thesis. Pompeu Fabra University. 2016
برگرفته از:
http://ian-harper.com/blog/2016/10/11/water-and-meat
بن‌مایه: مجموعه‌ی گیاه‌خواری وگ (http://iranveg.ir)

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده