ردپای اقلیمیِ ‌تعجب‌برانگیز ابرشرکت‌های گوشتی و لبنی

ردپای اقلیمیِ ‌تعجب‌برانگیز ابرشرکت‌های گوشتی و لبنی

سه شرکت گوشتی - جی‌بی‌اس، کارگیل و تایسون - در سال گذشته بیشتر از کل کشور فرانسه گاز گلخانه‌ای منتشر کرده‌اند که تقریبا چیزی به اندازه‌ٔ بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی مانند اگزون، بی‌پی و شل بوده است.
- انتشار گازهای گلخانه‌ای این شرکت‌ها، ممکن است ما را به نقطه‌ای غیرقابل‌بازگشت بکشاند.
- در سال ۲۰۱۶ بیست شرکت برتر‌ گوشتی و لبنیْ گازهای گلخانه‌ایِ بیشتری نسبت به کشور آلمان، که تابه‌حال بزرگ‌ترین آلوده‌کننده‌ٔ اقلیمی در اتحادیه اروپا بوده، تولید کرده‌اند. اگر این شرکت‌ها یک کشور می‌بودند، هفتمین کشور آلوده‌کننده‌ٔ جهان می‌شدند. هم‌اکنون واضح است که دنیا نمی‌تواند بدون پرداختن به انتشار سرسام‌آور گازهای گلخانه‌ایِ بزرگ‌ترین شرکت‌های مختلط گوشتی و لبنی از فاجعه‌ٔ اقلیمی جلوگیری کند.
- درحال حاضر تولیدات دامی باعث حدود  ۱۵ درصدِ کل انتشار گازهای گلخانه‌ای دنیا می‌شود، که حتی از بخش حمل‌و‌نقل هم بیشتر است. اگر مطابق پیش‌نگری فائو تولید [گوشت و لبنیات] همچنان افزایش یابد، انتشار گازهای گلخانه‌ای از آستانه‌ای خواهد گذشت که تولیدات گوشتی و لبنی به تنهایی، فاتحه‌ٔ توانایی ما در نگه داشتن دما زیر سناریوهای مصیبت‌بار را خواهد خواند.
- بزرگ‌ترین شرکت‌های گوشتی و لبنی داستان دیگری برای شما خواهند گفت. آن‌ها توضیح خواهند داد که تولیدات‌شان برای امنیت غذایی جهانی ضروری است و درنتیجه باید از این مخصمه‌ [ردپای بزرگ اقلیمی] خلاص شوند و حتی بهتر از آن، مشوق‌هایی مالی برای سرهم‌بندی کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای‌شان دریافت کنند. چنین چیزی واقعیت ندارد. این شرکت‌ها مقادیر گسترده‌ای گوشت و لبنیاتِ یارانه‌ای در کشورهایی انگشت‌شمار تولید می‌کنند که تولیدات‌شان همین حالا بیشتر از اندازه مصرف می‌شود.
برای مشاهدهٔ راه‌حل‌های این مسأله گزارش کامل پژوهش را که حاصل همکاری سازمان‌ها و نهادهای GRAIN, IATP و Heinrich Böll است در لینک زیر بخوانید و یا نتایج پژوهش دانشگاه آکسفورد را دربارهٔ اثرات تغییر رژیم غذایی‌مان در لینک زیر ببینید.
https://t.me/iranveg/1098
منبع:
Big meat and dairy’s supersized climate footprint
GRAIN, IATP and Heinrich Bِll Foundation - 2017
https://www.grain.org/e/5825
بن‌مایه: مجموعه‌ی گیاه‌خواری وگ (http://iranveg.ir)

۵
از ۵
۱۱ مشارکت کننده