مرجان‌های دریایی

مرجان‌های دریایی

در میان اقیانوس‌های جهان یکی از غنی‌ترین فرم‌های تنوع زیستی را در ساختارهای زنده‌ای می‌یابیم که مرجان نام دارند. آبسنگ‌های مرجانی که به ظاهر شبیه صخره‌هایی بی‌جان می‌باشند، در واقع جوامع زنده‌ای هستند که تنوع بالای موجودات ساکن آنها را در کمتر اکوسیستمی می‌توان شاهد بود.
مرجان‌ها جانورانی گیاهی شكل و استوانه‌ای از رده كیسه‌تنان هستند و اغلب دسته جمعی زندگی می‌كنند. در بالای استوانه، سر آن‌ها قرار دارد و در پایین، صفحه‌ای پهن وجود دارد كه به آن صفحه پایی می‌گویند. سلول‌های صفحه پایی موادی آهكی ترشح می‌كنند تا مرجان بر روی تخته سنگ ثابت نگه داشته شود. با ترشح این مواد، به تدریج پایه‌ای آهكی برای مرجان به وجود می‌آید. تجمع مرجان‌ها و ترشحات آهكی آنها، در طول دوران مختلف زمین‌شناسی در پیدایش جزیره كیش نقش داشته است. جزایر مرجانی و جنگل‌های استوایی دارای بالاترین تنوع زیستی در اكوسیستم‌های جهان هستند.
این آبزیان حساس به ویژه در مناطق گرمسیری جهان نقش بسیار مهمی را در پایداری و تداوم حیات اقیانوس‌ها ایفا می‌کنند. همچنین آبسنگ‌های مرجانی نقش مهمی را در پایداری و پابرجایی جوامع محلی دارند. در بیش از ۸۰ کشور در حال توسعه جهان جوامع محلی بی‌شماری از نظر تامین مواد غذایی و کسب درآمد اقتصادی وابسته به آبسنگ‌های مرجانی می‌باشند. مرجان‌ها از جانوران آبزی هستند که در شاخه کینداریا و رده آنتوزوآ طبقه‌بندی می‌شود.
مرجان‌ها دو دسته‌اند: مرجان‌های نرم و مرجان‌های سخت
مرجان‌ها از اجزایی به نام پلیپس تشکیل شده‌اند. پلیپس‌ها در درون خود مایعی ژله مانند دارند. دهان مرجان‌ها از اجزایی به نام تنتیکلز تشکیل شده است که به وسیله آن پلنکتون‌ها را به دام می‌اندازد. مرجان‌ها به دو طریق تقسیم سلولی و حرکت لاروها تولید مثل می‌کنند. مرجان‌ها سیستم دفاعی و تهاجمی هم دارند. مرجان‌ها زندگی همیارگونه‌ای دارند. مرجان‌ها تا جایی که مواد غذایی دارند رشد می‌کنند، سپس رشد آنان متوقف گردیده و اجازه رشد به گونه‌های دیگری می‌دهند که فرصت‌های غذایی مناسب‌تری دارند.
مرجان‌ها، سازندگان اصلی تشکیلات یا جزیره‌های کوچک دریایی و توده‌های سختی بوجود می‌آورند که قادر به مقاومت در برابر امواج کوبنده دریاها هستند. بسیاری از جانوران در میان مرجان‌ها به سر می‌برند. تولید مثل این پولیپ‌ها به صورت کلنی‌های متراکم، مرجان‌های آهکی و تشکیلات مرجانی تولید می‌کنند. این جانوران به آب‌های تا ۲۰ درجه سانتیگراد یا گرم‌تر احتیاج دارند و از سطح تا اعماق ۳۷ متر، میان ۲۸ درجه شمالی و ۲۸ درجه جنوبی به سر می‌برند. در اطراف فلوریدا و هند غربی و دریای مرجان هاوایی و فلیپین تا استرالیا و آفریقای شرقی فراوان هستند.
حقایقی درباره مرجان‌ها:
- مرجان‌ها اكسیژن آب را تأمین مى كنند و موجب شفافیت آن می‌شوند.
- مرجان‌ها فقط ۱ درصد از بستر دریاها را پوشش می‌دهند.
- مرجان‌ها ۲۵ درصد از تمام حیات دریا را در خود حفظ می‌كنند.
- بسیاری ازانواع ماهی‌ها در مرجان‌ها زند گی می‌کنند.
- هر کدام از مرجان‌ها یک اکوسیستم کامل هستند.
- در اقیانوس اطلس ۱۵ درصد مرجان‌ها تجمع دارند که مجموعه‌ای از ۷۰ گونه مرجان می‌باشند. این مرجان‌ها محل زندگی ۵۰۰ نوع ماهی هستند.
- اقیانوس هند و آرام شامل ۸۵ درصد از ریف‌های جهان با ۷۰۰ نوع مرجان و ۴۰۰۰ گونه ماهی می‌باشند.
- بیش از ۸۰۰۰۰ گونه حیاتی در مرجان‌ها زندگی می‌کنند.
- مرجان‌ها ۶/۱ سواحل دریاها و خشکی‌ها را محافظت می‌كنند، مثلا: جزیره‌های کم‌ارتفاع را در برابر خشم امواج و فرسایش دریاها محافظت می‌نمایند.
- هر یک متر مربع مرجان از نظر اقتصادی برابر ۴۷۰۰۰ دلار می‌ارزد.
- بزرگ‌ترین صنعت توریست جهان با جذابیت‌های طبیعی که ۱۰ درصد از کل صنعت توریست را پوشش می‌دهند.
- از مرجان‌ها جهت تولید داروهای ضد سرطان و جهت پیوند استخوان استفاده می‌گردد.
- مرجان‌ها به غیر از غذا یک مکان برای زندگی موجودات دریایی هستند.
- این موجودات از قدیمی‌ترین اکوسیستم زمین هستند و جوان‌ترین مرجان‌ها ۱۸۰۰۰ سال عمر دارند.
- مرجان‌ها گونه‌ای از جاندارانند که نه گیاهند و نه جانور بلکه ماینرال نام دارند که از موادی به نام زوکسانتیلا تشکیل یافته‌اند.
عوامل از بین برنده مرجان‌ها:
به طور كلی مرجان‌ها به نوسانات شرایط محیطی و به خصوص شوری، شفافیت آب، اكسیژن محلول و درجه حرارت بسیار حساس بوده و لذا دامنه تحمل كمی نسبت به شرایط محیطی دارند و به همین دلیل افزایش آلودگی‌های مختلف در محیط‌های دریایی، این اكوسیستم را سریعا دچار نابودی می‌كند.
همچنین از عوامل تهدیدکننده مرجان‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:
- لایروبی دریا و استحصال زمین
- آلودگی دریاها (فاضلاب - زباله - مواد نفتی)
- ساخت و ساز در سواحل
- ماهیگیری بیش از حد و استفاده از روش‌های مخرب صید
- گرم شدن زمین و آب شدن یخ‌های قطبی
- شکاف لایه اوزون
نکاتی جهت جلوگیری از تخریب مرجان‌ها:
- از دست زدن به مرجان‌ها اجتناب کنیم.
- از شکستن و یا تخریب آنها جلوگیری نماییم.
- از قایقرانی در مناطق مرجانی خودداری نماییم.
- در مناطق مرجانی ماهیگیری نماییم.
- در مناطق مرجانی لنگر نیاندازیم.
- در حین غواصی تجهیزات خود را در مکان‌های مناسب قرار داده تا از برخورد آنها با مرجان‌ها جلوگیری نماییم.
بن‌مایه: هلوکیش (http://www.hellokish.com)

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده