​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

سرنوشت غم‌انگیز توله خرس‌های قطبی

سرنوشت غم‌انگیز توله خرس‌های قطبی

گرمای جهانی که عامل اصلی آن افزایش میزان دی اکسید کربن ناشی از فعالیت‌های انسانی در اتمسفر زمین است، در حال رقم زدن سرنوشتی غم‌انگیز برای بسیاری از جانداران است که توله خرس‌های قطبی نیز از جمله این جانداران هستند. بر اساس مطالعه‌ای جدید آمار مرگ و میر توله خرس‌های قطبی که در اثر ذوب شدن یخ‌های قطبی زیستگاه‌های خود را از دست داده و به ناچار باید به همراه مادران خود مسافت‌های طولانی‌تری را شنا کنند، بسیار بیشتر از توله خرس‌هایی است که نباید در مسافت‌های طولانی شنا کنند. به گفته محققان در حال حاضر از هر ۱۱ خرس قطبی، پنج خرس در حین شنا در مسافت‌های طولانی توله‌های خود را از دست می‌دهد. خرسهای قطبی به صورت طبیعی جاندارانی آبزی نیستند و شکار، تولید مثل و زاد و ولد آنها بر روی کوه‌های یخی و یا بر روی زمین انجام می‌گیرد. در مطالعات گذشته اعلام شده بود که این جانداران برای رسیدن به یک توده یخی باید صدها کیلومتر مسافت را شنا کنند، مسافتی که برای خرس‌های قطبی کوچک خطر بزرگی به شمار می‌آید.
به گفته محققان تغییرات شدید آب و هوایی در حال دورکردن سطوح یخی از خرس‌های قطبی است و آنها مجبور می‌شوند برای رسیدن به جایی برای استراحت و یافتن غذا مسافت‌های طولانی‌تری را شنا کنند. محققان برای جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از ماهواره، ۶۸ خرس قطبی ماده که به قلاده های GPS مجهز بودند را طی دوره‌ای ۶ ساله دنبال کردند. نتایج نشان داد در این ۶ سال ۲۰ خرس قطبی ناچار شدند ۵۰ مسیر بسیار طولانی را با طولی بیش از ۶۸۵ کیلومتر طی ۱۲/۷ روز طی کنند. در زمانی که قلاده‌ها بر روی گردن خرس‌ها نصب شدند، ۱۱ خرس که ناچار به طی کردن مسافت‌های طولانی بودند فرزندان کوچکی داشتند که از میان آنها پنج خرس در طی این سفر فرزندان خود را از دست دادند.
بر اساس این مطالعه درصد مرگ و میر توله خرس‌هایی که باید مسافت‌های طولانی را شنا می‌کردند ۴۵ درصد بود، در حالی که این میزان در میان توله خرس‌هایی که مسافت‌های کوتاه را شنا می‌کردند، تنها ۱۸ درصد برآورد شده است. به گفته محققان، خرس‌های قطبی نیز مانند انسان‌ها در هنگام قرارگیری در جریانات شدید آب نمی‌توانند مسیر تنفسی خود را مسدود کنند و از این رو نجات یافتن آنها از میان توفان‌های شدید و امواج بزرگ کار بسیار دشواری است. بر اساس گزارش ان بی سی، در عین حال جثه توله خرس‌ها بسیار کوچک بوده و بدن آنها از عایق چربی کافی در برابر سرمای آب‌های قطبی برخوردار نیست. همچنین توله خرس‌ها شناگران حرفه‌ای به شمار نمی‌روند و از این رو در امواج خروشان به سختی می‌توانند جان خود را نجات دهند.
بن‌مایه: خبرگزاری مهر (https://www.mehrnews.com)

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده