نگاهی به نقش دامداری صنعتی در گرمایش زمین

نگاهی به نقش دامداری صنعتی در گرمایش زمین

اکنون زمین رو به نابودی است و شاید کمتر از یک قرن فرصت برای نجات زمین، نسل بشر و اکثر گونه‌های آن باقی مانده است. این مسئله امروز در حالی مطرح است که اساسی‌ترین عامل آلودگی زمین دامپروری صنعتی است. در این بین موضوع گرمایش زمین در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در بین جوامع می‌باشد. اثرات مخرب گرمایش زمین بر هیچ کس پوشیده نیست و اگر امروز چاره‌ای نیاندیشیم، دور از ذهن نیست که تا پایان این قرن (میلادی) زمین آنچنان به ورطه نابودی کشیده شود که امکان حیات برای اکثر گونه‌های جانداران و گیاهان باقی مانده تا آن زمان نیز از بین برود و اغراق نیست که بگوییم اگر به همین شیوه با طبیعت بدرفتاری شود تا ۵۰ سال دیگر زمین چهره‌ای متفاوت خواهد داشت و با شدت گرفتن تخریب‌هایمان در اندک زمانی حتی توان آدمی برای زیستن در این کره خاکی از بین می‌رود و تاریخ بشر در مقابل این فاجعه دوام نیاورده و رو به فراموشی می‌رود. بدون شک عوامل فراوانی در گرمایش زمین و به طور کلی‌تر تخریب زیست بوم‌های زمین دخیل هستند. اما تا روزی که نخواهیم حقایق بنیادین را بپذیریم، همواره در مسیری گام نهاده‌ایم که از نقطه‌ای دیگر قابل بازگذشت نخواهد بود. این واقعیت، ما و سیاستمداران را به چالشی می‌کشد که به دور از منفعت‌ها و خواست‌های شخصی، بحران گرمایش زمین را با دیدی گسترده‌تر بنگریم. اکنون زمین همچون مریضی است که نه به خاطر طبیعت خود بلکه به واسطه فعالیت‌ها و منفعت‌طلبی‌های انسان‌ها که سعی در تسخیر آن و هر آنچه در اوست دارند، در حال نابودی است و امروز راز نجات آن تنها در دستان تک تک ما و فرزندانمان می‌باشد.
نقطه جدی آغاز گرمایش زمین با صنعتی شدن بشر برای تولید انبوه و تبلیغ برای مصرف هر چه بیشتر محصولات شروع شد و بشر بعد از چند میلیارد سال که از عمر زمین می‌گذرد، در صد سال اخیر چهره زمین را به کلی دگرگون ساخته است. با صنعتی شدن حمل و نقل، صنایع، دامپروری و بسیاری از موارد پیوسته دیگر، زمینه برای تخریب و بهره‌برداری هر چه بیشتر از طبیعت مستعد شد. در راستای این فعالیت‌ها با آزاد کردن بیش از حد گازهای گلخانه‌ای در جو، معضلی که امروز به نام گرمایش زمین از آن نام می‌بریم شکل گرفت. گازهای گلخانه‌ای موجود در جو در ابتدای تشکیل زمین از مهم‌ترین عواملی بودند که زمینه را برای شکل گرفتن حیات ابتدایی مهیا ساختند. در آن هنگام گازهای گلخانه‌ای از درون آتش‌فشان‌های فعال در اتمسفر زمین آزاد شده و اثر گلخانه‌ای یعنی محبوس شدن گرمای خورشید در جو را پدید آوردند و دمای میانگین زمین را به حد متعادلی رساندند. اگر گازهای گلخانه‌ای در جو زمین وجود نداشت آنگاه ما شاهد تفاوت دمایی صدها درجه سانتیگراد در طول یک شبانه روز بودیم. برای نمونه چنین پدیده‌ای را می‌توان در ماه مشاهده کرد. ماه به دلیل نداشتن جوی غنی در روز به دمایی بالغ بر مثبت ۱۳۰ و در شب به منفی ۱۷۰ درجه سلسیوس می‌رسد. از این رو زمین به عنوان سیاره‌ای که از موقعیت خاصی نیز برخوردار است بسیار حائز اهمیت است. با تمام این مسائل در طبیعت تعادلی حساس برقرار است و این طبیعت تا زمانی که به واسطه انسان‌ها دست‌خوش تغییرات غیرطبیعی نشود به خوبی در مسیر خود پیش می‌رود.
با رشد بی‌سابقه جمعیت و تبلیغ گوشت و صنایع وابسته به آن به عنوان غذای انسان، به تبع تقاضا برای عرضه آن نیز افزایش یافت. از این جهت دامداری‌های سنتی که معمولاً دام‌ها به صورت آزادانه‌تری نسبت به امروز در محیطی نسبتاً باز قرار داشتند از بین رفت و به جهت صرفه اقتصادی بیشتر این مکان‌ها همواره کوچک‌تر و فشرده‌تر شد. به این ترتیب دامداری‌های کوچکی که به صورت سنتی اداره می‌شدند، تبدیل به دامپروری‌های صنعتی همچون کارخانه‌هایی با حداقل امکانات برای حداکثر بهره‌برداری از حیوانات شدند. اما امروزه دامپروری صنعتی با تمام چشم‌پوشی‌های انجام شده در جهت عدم نمایش واقعیت‌ها، تبدیل به اصلی‌ترین عامل در بحران گرمایش زمین شده است.
عموماً بیشترین تاکید در مبحث گرمایش زمین بر روی مصرف سوخت‌های فسیلی است. برای حمل و نقل، تولید برق و انرژی مقدار زیادی از انواع سوخت‌های فسیلی مصرف شده و گاز دی اکسید کربن که یکی از مهم‌ترین گازهای گلخانه‌ای به شمار می‌آید در جو آزاد می‌شود. اما نباید فراموش کرد که نجات زمین از بحران امروز به صورت کامل وابسته به کم کردن مصرف سوخت‌های فسیلی نیست. در واقع با حذف کامل سوخت‌های فسیلی و آلاینده‌ها زمین برای خروج از خطر بحران به بیش از صد سال زمان احتیاج دارد. اما می‌توان با کنترل صنعت دامپروری این زمان را در بهترین حالت به یک دهم کاهش داد.
در سال ۲۰۰۶ میلادی بخش خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) گزارشی را تحت عنوان «سایه بلند احشام» در ۴۰۸ صفحه منتشر کرد. این تحقیق بیان می‌کرد که دام‌ها نقش ۱۸ درصدی در تولید گرمایش زمین دارد. اما نکته قابل تاملی که در خود گزارش نیز بدان اشاره شده بود این است که در واقع تاثیر ۱۸ درصدی دام‌ها در گرمایش زمین سهم بیشتری از دی اکسید تولید شده توسط وسایل نقلیه دارد.
حیوانات نشخوار کننده در روند هضم غذای خود گاز متان تولید می‌کنند. این گاز همواره به صورت‌های مختلف از این حیوانات خارج شده و در جو زمین منتشر می‌شود. با در نظر گرفتن افق زمانی ۲۰ ساله گاز متان ۷۲ بار از لحاظ به دام انداختن گرما از دی اکسید کربن قدرتمند‌تر است و تنها ۱۲ سال ماندگاری در جو دارد. گفته می‌شود که یک گاو بالغ در طول یک سال معادل خودرویی معمولی که نزدیک به دو بار دور کره زمین را دور بزند، موجب انتشار گاز گلخانه‌ای می‌شود. همچنین فضولات و کودهای حیوانی سهم بسیار زیادی در گرمایش زمین دارند. زیرا این ضایعات تولید گاز اکسید نیتروژن را می‌کنند که ۲۸۹ بار قوی‌تر از دی اکسید کربن است و ماندگاری زیادی برابر با ۱۱۴ سال را در جو زمین دارد.
بعد از انتشار گزارش FAO عده‌ای عقیده داشتند که ارقام داده شده توسط این گزارش مقدار تخریب اصلی دامداری صنعتی را فاش نمی‌کند. با این حال اخیراً محققانی از موسسه «World Watch» گزارش معتبر دیگری را با عنوان «دام و تغییرات آب و هوایی» منتشر کرده‌اند که با بررسی‌ها و محاسبات انجام شده در آن تاثیر دام‌ها بر آب و هوای کره زمین حداقل ۵۱ درصد برآورد شده است. در این گزارش موارد دیگری از تخریب‌ها و آلودگی‌های اصلی و فرعی انواع حیوانات در پرورش صنعتی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر محیط زیست و گرمایش زمین تاثیر می‌گذارند محاسبه شده است. با این حال هنوز عقیده بر آن است که این عدد می‌تواند بسیار بیشتر از ۵۱ درصد باشد.
به عنوان مثال جنگل‌ها با کنترل گازهای گلخانه‌ای باعث تعادل دما بر روی زمین می‌شوند و ما با از بین بردن آنها بخش بزرگی از این روند را دچال اختلال می‌کنیم و بعد از مدتی که خاک آن ناحیه فرسایش یافت، بیابانی خالی را برجای می‌گذاریم. بررسی‌ها نشان می‌دهند که عامل درجه اول تخریب جنگل‌ها و فرسایش خاک نیز دام‌ها هستند که به طور نامحسوس‌تری در تشدید گرمایش زمین دخیل هستند. برای برطرف کردن نیاز غذایی دام‌ها مقدار زیادی از زمین‌ها و جنگل‌های بارانی تخریب شده و به جای آنها مزارع تولید غلات و به خصوص سویا جایگزین می‌شود. گفته می‌شود که ۷۴ درصد از سویا و ۳۶ درصد ازغلات تولید شده تنها در جهت مصرف دام‌ها استفاده می‌شود. می‌توان این موضوع را با دقت در آمار سازمان ملل که نشان می‌دهد ۷۰ درصد از مناطق جنگلی آمازون توسط چراگاه‌ها اشغال شده اند به خوبی دریافت. افزایش دام و فرآورده‌های دامی مهم‌ترین عامل در جنگل‌زدایی به خصوص در آمریکای لاتین به حساب می‌آید. به طول کلی حدود ۷۰ درصد از زمین‌های کشاوری و ۳۰ درصد از کل سطح زمین توسط احشام اشغال شده است. تخمین زده می‌شود که تخریب جنگل‌ها ۲۰ درصد در گرمایش زمین تاثیر دارد. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که با تهیه مواد غذایی برای حیواناتی که حتی تولید گاز متان را هم نمی‌کنند به طور غیرمستقیم در گرمایش زمین و آلودگی‌های محیط زیستی تاثیر گذاشته ایم.
تحقیقات سازمان ملل نشان می‌دهند که از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۰۰ میلادی جمعیت جهان کمی بیشتر از ۲ برابر شده و تولید گوشت به ۵ برابر رسیده است. در ادامه پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ میلادی جمعیت به ۹ میلیارد نفر و تولید گوشت به دو برابر مقدار کنونی برسد که به تبع آلودگی‌های زیست محیطی اعم از انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز به دو برابر مقدار کنونی می‌رسد.
گرداوری: امین حمزه‌ئیان
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۷ مشارکت کننده