آلودگی هوای داخل خانه را دست کم نگیرید!

آلودگی هوای داخل خانه را دست کم نگیرید!

یکی از مسائل بسیار مهم در آلودگی هوا که غالباً از نظرمان پنهان می‌ماند آلودگی داخل خانه یا به اصطلاح انگلیسی آن indoor pollution است. این عبارت به آلودگی‌هایی اشاره می‌کند که منشا آن در خانه است و گاهی باعث می‌شود که هوای داخل خانه حتی از هوای بیرون آلوده‌تر باشد. در حقیقت ما از آلودگی که در خارج از خانه است هراس داریم و در خانه می‌مانیم تا از این آلودگی در امان بمانیم، اما متوجه آلودگی که در داخل خانه توسط خود ما ایجاد شده نیستیم!
کم نیستند خانواده‌هایی که در زمستان شعله بخاری‌ها را تا آخرین درجه بالا می‌کشند و هر وقت از گرما به تنگ آمدند، به جای کم کردن شعله بخاری، پنجره ها را باز می‌کنند و لباس‌های تابستانی می‌پوشند!! این مطلب حتی در مورد ساختمان‌هایی که با شوفاژ کار می‌کنند نیز صادق است و بسیاری از خانواده‌ها و کارکنان مراکز اداری و دولتی به استفاده بی‌رویه از انرژی که مولد مواد سمی است عادت دارند. یک مثال ساده از این عادت بد، دم کردن چایی و قرار دادن کتری بر روی آتش به مدت طولانی است که رسم دیرینه ما ایرانی‌هاست. در صورتی که همین شعله کوچک که به نظر ما بی‌مقدار و بی‌خطر می‌رسد، مواد سمی را به طور مداوم وارد هوای تنفسی ما کرده و به بدن ما و کودکان ما ضرر می‌رساند.
تصور کنید فردی را که با دست و دل‌بازی تمام چند ظرف آب و غذا و چایی را روی گاز گذاشته و در حال تمیز کردن خانه با انواع و اقسام مواد شیمیایی مانند سفیدکننده‌ها و لکه‌برا و جرم‌زداهاست. این فرد به هوایی که میزان قابل توجهی از مواد سمی ناشی از سوختن گاز در آن وجود دارد، سم ناشی از تبخیر مواد پاک‌کننده را نیزاضافه می‌کند و در حالی که به دلیل فعالیت بدنی به نفس نفس افتاده، این هوای آغشته به انواع سموم را تنفس می‌کند. بدون اینکه بداند چه ضرری به سلامت خود و افراد خانواده وارد آورده است...
برای کمک به حفظ سلامتی خانواده‌تان به نکات زیر توجه کنید:
۱- بهترین حرارت با مصرف کمترین گاز و تولید کمترین آلودگی: شعله گاز را در حدی تنظیم کنیم که با شعله آبی بسوزد. این مسئله هم در مورد بخاری و هم در مورد اجاق گازهای خانگی صدق می‌کند. اگر شعله را تا حد زیادی بالا ببرید مقداری از گاز بدون اینکه فرصت سوختن داشته باشد وارد هوای اتاق می‌شود. آبی بودن شعله تا حدی نشانه بهتر بودن بازده سوخت و کاهش مواد سمی پخش شده در هوا است. مطمئن شوید که اجاق گاز تهویه مناسب دارد. سیستم هود آشپزخانه باید به طور مناسب نصب، استفاده و تعمیر شود.
۲- هرگاه به آب جوشیده نیاز داشتید ابتدا در مورد میزان مورد نیاز فکر کنید و به همان میزان آب داخل کتری یا ظرف بریزید. آب بیشتر نیاز به حرارت بیشتر و سوزاندن میزان بالاتری از مواد سوختی دارد که به آلوده‌تر شدن هوا می‌انجامد. اگر می‌خواهید آب برای مدتی داغ بماند و چایی دم شده برای مدتی قابل استفاده باشد، از فلاسک استفاده کنید که ساعت‌ها آب را داغ نگه می‌دارد و نیازی به سوزاندن گاز و آلوده کردن محیط ندارد.
۳ - هنگام خرید، محصولاتی بدون ترکیبات آلی فرار (Volatile organic compounds VOC ) را انتخاب کنید. محصولات سفیدکننده و ضد عفونی‌کننده که معمولا زیر سینک ظرف‌شویی نگهداری می‌شوند، ترکیبات آلی فرار آزاد می‌کنند! اگر از این محصولات استفاده می‌کنید، آنها را طبق دستورالعمل (و حتی کمتر از مقدار توصیه شده!) روی بسته‌بندی استفاده کنید و دور از دسترس کودکان قرار دهید. سعی کنید از حداقل مواد شیمیایی برای تمیز کردن خانه استفاده کنید. هر چه میزان ماده مورد استفاده شما بیشتر باشد، میزان تبخیر از روی سطوح نیز بیشتر بوده و مقدار بیشتری سم وارد هوا می‌شود.
۴- از انواع مواد پاک کننده با ترکیبات متفاوت به طور هم‌زمان استفاده نکنید: این مواد در ترکیب با یکدیگر مواد دیگری تولید می‌کنند که برای سلامتی بسیار زیان‌بار هستند.
۵- برای تمیز کردن خانه از موادی استفاده کنید که روی سطوح مالیده می‌شوند، نه آنهایی که اسپری می‌شوند. چون همیشه مقداری از مواد اسپری شده وارد هوای تنفسی شما که در حال اسپری کردن هستید می‌شود.
۶- اسپری‌های خوش‌بوکننده شیمیایی را کاملا حذف کنید.
۷- در خانه سیگار نکشید و به دیگران هم اجازه ندهید در فضای بسته خانه سیگار بکشند. سیگار یکی از اصلی‌ترین مظنونین در ابتلای به انواع سرطان‌هاست و افراد خانواده‌ی فردی که سیگار می‌کشد، بدون اینکه بخواهند از هوای آلوده به دود سیگار تنفس میکنند passive smoking. کودکان که ریه‌های حساس‌تری دارند بیشتر در معرض خطر هستند.
۸- در جشن‌های تولد و مراسم گوناگون از مواد آتشزا، فشفشه یا برف شادی استفاده نکنید.
۹- حشره‌کش‌ها می‌توانند چشم، بینی و گلو را تحریک کرده و به کلیه‌ها و سیستم اعصاب مرکزی آسیب برسانند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. برای کنترل حشرات و جوندگان، مواد غذایی را بیرون نگذارید . در صورت امکان از راه‌های غیرشیمیایی برای مبارزه استفاده کنید.
۱۰- حمام مرطوب‌ترین محل در خانه است و تهویه مناسب در آن برای از بین بردن رطوبت و خشک شدن سطوح مهم است. رطوبت موجب رشد قارچ‌ها شده و آلرژی، آسم و مشکلات تنفسی را تشدید می‌کند. تهویه مناسب و خشک نگه‌داشتن سطوح از رشد و انتشار قارچ‌ها پیشگیری می‌کند.
۱۱ - وسایل و لوازم موجود در اتاق خواب گرد و غبار را به خود جذب می‌کند. گرد و خاک آلرژی و آسم را تشدید می‌کند. ملافه‌ها و رختخواب‌ها را به طور مرتب شسته و لوازم اتاق، مبلمان و فرش را گردگیری و جارو کنید.
۱۲- بستن پنجره‌ها در تمام طول روز توصیه نمی‌شود. منوکسیدکربن یکی از آلاینده‌های خطرناک در هوای خانه است که در اثر احتراق در وسایل گازسور مانند بخاری و شومینه ایجاد می‌شود. برای پیشگیری از مسمومیت با منوکسیدکربن روزی چند بار پنجره‌ها را باز کنید تا هوا در خانه جریان پیدا کند.
با رعایت این نکات، آلودگی هوای خانه کاهش پیدا می‌کند، اما افراد با مشکلات خاص مانند افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی بهتر است از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنند.
لطفا نزدیکانتان را آگاه کنید!!
برگرفته از: کمپین برای محیط زیست ایران
منابع:
http://www.greenguard.org/en/indoorairquality.aspx
http://banuyesalem.ir
http://khanehdar.akairan.com/khanehd...at1/12960.html
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده