تفاوت بین تمپه و توفو چیست؟

تفاوت بین تمپه و توفو چیست؟

تمپه و توفو از جمله منابع پروتئینی گیاهی پرمصرف در جهان، به‌خصوص در جنوب شرق آسیا محسوب می‌شوند. برای مصرف این منابع نیازی نیست که گیاه‌خوار باشید. در هر شرایطی که هستید و از هر رژیم غذایی که پیروی می‌کنید می‌توانید از خواص این منابع گیاهی به جای پروتئین حیوانی استفاده کنید. درست است که تمپه و توفو هر دو از سویا تهیه می‌شوند؛ اما از نظر ظاهری، عطر و طعم و مواد مغذی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در این مقاله به تشریح شباهت‌ها و تفاوت‌های اصلی بین تمپه و توفو می‌پردازیم. با ما همراه شوید.
تمپه و توفو چیست؟
تمپه و توفو هر دو از سویای فرآوری شده تهیه می‌شوند. توفو که پرمصرف‌تر است، از شیر سویا منعقد شده و فشرده شده تهیه شده و مثل پنیر حالت قالبی دارد. این منبع پروتئینی را می‌توانید در انواع بافت‌های مختلف از جمله سفت، نرم و ابریشمی در فروشگاه‌های مواد غذایی پیدا کنید. از طرف دیگر، تمپه از سویایی ساخته می‌شود که مانند یک کیک سفت و محکم تخمیر شده و فشرده شده است. البته گاهی برای طعم‌دار کردن آن از کینوا، برنج قهوه‌ای، دانه‌ی کتان و ادویه‌جات نیز استفاده می‌شود. تمپه جویدنی است و طعم زیادی دارد. در حالی که توفو خنثی‌تر است و بیشتر طعم موادی که با آن استفاده می‌شود را به خود می‌گیرد. از هر دو محصول معمولاً به عنوان جایگزین مغذی برای گوشت استفاده می‌شوند.
ارزش غذایی تمپه و توفو
مواد مغذی زیادی در این منابع پروتئینی یافت می‌شود. یک وعده ۳ اونسی (۸۵ گرمی) از هر کدام حاوی ارزش غذایی زیر است:
ارزش غذایی تمپه
کالری ۱۴۰
پروتئین ۱۶ گرم
کربوهیدرات ۱۰ گرم
فیبر ۷ گرم
چربی ۵ گرم
کلسیم ۶ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
آهن ۱۰ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
پتاسیم ۸ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
سدیم ۱۰ میلی‌گرم
کلسترول ۰ میلی‌گرم
ارزش غذایی توفو
کالری ۸۰
پروتئین ۸ گرم
کربوهیدرات ۲ گرم
فیبر ۲ گرم
چربی ۵ گرم
کلسیم ۱۵ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
آهن ۸ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
پتاسیم ۴ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن
سدیم ۱۰ میلی گرم
کلسترول ۰ میلی گرم
در حالی که محتوای مواد مغذی موجود این دو ماده از جهاتی با هم مشابه هستند، اما تفاوت‌های قابل توجهی نیز بین‌شان وجود دارد. از آن‌جا که تمپه معمولاً با سویای کامل درست می‌شود؛ از نظر کالری، پروتئین و فیبر غنی‌تر است. در حقیقت فقط ۳ اونس (۸۵ گرم) از این منبع پروتئینی ۷ گرم فیبر دارد که ۲۸ درصد از نیاز روزانه بدن را پاسخ می‌دهد. در حالی که توفو پروتئین و کالری کمتری دارد اما با وجود داشتن کلسیمی بیش از دو برابر کلسیم موجود در تمپه و مقدار قابل توجهی آهن و پتاسیم، از نظر مواد معدنی غنی‌تر است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید هر دو محصول کم سدیم و فاقد کلسترول هستند.
شباهت‌های کلیدی
توفو و تمپه علاوه بر مشترکاتی که در ارزش غذایی دارند، از خواص مشابهی نیز برخوردار هستند. برخی از این خواص عبارتند از:
غنی از ایزوفلاون‌ها
تمپه و توفو سرشار از فیتواستروژن‌هایی هستند که به عنوان ایزوفلاون شناخته می‌شوند. ایزوفلاون‌ها ترکیبات گیاهی هستند که ساختار شیمیایی و اثرات مشابهی با استروژن در بدن دارند. همان‌طور که می‌دانید استروژن هورمونی است که موجب رشد جنسی و تولید مثل می‌شود. بسیاری از خواص توفو و تمپه که شامل کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها و بهبود سلامت قلب هستند، به ایزوفلاون‌های موجود در آن‌ها نسبت داده می‌شوند. در هر ۳ اونس (۸۵ گرم) توفو تقریباً بین ۱۷ تا ۲۱ میلی‌گرم ایزوفلاون یافت می‌شود. این در حالی است که در هر ۳ اونس (۸۵ گرم) تمپه بین ۱۰ الی ۳۸ میلی‌گرم از این ترکیب یافت می‌شود. البته روش تولید بر روی میزان ایزوفلاون‌های موجود در محصول نهایی تاثیر زیادی دارد.
کاهش‌دهنده‌ی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی
محققان به دلیل اثراتی که سویا بر روی کلسترول و تری گلیسیرید دارد؛ مصرف این ماده و فرآورده‌های آن را برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مفید می‌دانند. به‌طور خاص یک مطالعه‌ی آزمایشگاهی نشان داد که تمپه غنی از مواد مغذی است و به همین دلیل سطح تری گلیسیرید و کلسترول را کاهش می‌دهد. به نظر می‌رسد توفو نیز اثرات مشابهی بر روی بدن داشته باشد. به عنوان مثال یک مطالعه‌ی آزمایشگاهی دیگر نشان داد که پروتئین موجود در توفو و سویا به‌طور قابل توجهی سطح تری گلیسیرید و کلسترول را کاهش می‌دهد. علاوه بر این یک مطالعه که بر روی ۴۵ مرد انجام شد اظهار داشت که سطح کلسترول و تری گلیسیرید کسانی که از رژیم غذایی غنی از توفو استفاده می‌کنند نسبت به افرادی که رژیم غذایی سرشار از گوشت بدون چربی دارند؛ به میزان قابل توجهی پایین‌تر است.
تفاوت‌های کلیدی
یک تفاوت بارزی که بین توفو و تمپه وجود دارد این است که تمپه باعث تولید پری بیوتیک‌های سودمند در بدن می‌شود. پری بیوتیک‌ها الیاف طبیعی و غیر قابل هضم هستند که باعث رشد باکتری‌های سالم در دستگاه گوارش می‌شوند. این ترکیبات با منظم شدن حرکات روده، کاهش التهاب، کاهش کلسترول و حتی بهبود قدرت حافظه ارتباط دارند. تمپه به دلیل دارا بودن فیبر بسیار زیاد بیشتر از توفو موجب تولید این پروبیوتیک‌های مفید و سودمند می‌شود. به‌طور خاص یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که تمپه رشد Bifidobacterium (نوعی باکتری مفید در روده است) را تحریک می‌کند.
کاربردها و روش استفاده از آن‌ها در آشپزی
توفو و تمپه را می‌توانید در قفسه‌ی محصولات پروتیئنی بیشتر فروشگاه‌های مواد غذایی پیدا کنید. این محصولات به‌صورت کنسرو شده، منجمد یا تازه در یخچال این فروشگاه‌ها یافت می‌شوند. شکل ظاهری آن‌ها مانند پنیر قالبی است و باید قبل از مصرف شسته و آبکش شوند. این قالب‌ها غالباً به شکل مکعب بوده و به‌صورت پخته در کنار سبزیجات یا خام در کنار سالاد استفاده می‌شوند. روش پخت هر دو تقریبا یکسان است. شما می‌توانید تمپه را بخارپز، پخته یا تفت دهید و با انواع غذاها مانند ساندویچ، سوپ و سالاد استفاده کنید. تمپه عطر و طعم بیشتری نسبت به توفو دارد. به همین دلیل بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که به جای گوشت از آن استفاده کنند.
نکته‌ی آخر
تمپه و توفو از پرمصرف‌ترین فرآورده‌های سویا محسوب می‌شوند که سرشار از ایزوفلاون‌ها هستند. با این حال از نظر تغذیه‌ای تفاوت‌هایی با هم دارند. به عنوان مثال تمپه سرشار از پری بیوتیک است و حاوی پروتئین و فیبر بیشتری است. در حالی که توفو کلسیم بیشتری دارد. علاوه بر این طعم تمپه به طعم گوشت نزدیک‌تر است. فرقی نمی‌کند که کدامیک را برای مصرف روزانه انتخاب کنید در هر صورت مصرف این مواد غذایی راهی عالی برای افزایش مصرف ایزوفلاون‌ها و بهبود سلامت کلی بدن است.
بن‌مایه: پیام سلامت (https://www.payamesalamat.com)

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده