رژیم وگن و مقابله با سرطان

رژیم وگن و مقابله با سرطان

اگر شما هم مثل من باشید شنیدن کلمه سرطان شما را می‌ترساند. اما امروزه یک خبر خیلی خوب برای شنیدن وجود دارد: تحقیقات نشان می‌دهد که شما می‌توانید احتمال هرگز مبتلا نشدن به سرطان را افزایش دهید و یا احتمال بهبود پیدا کردن از آن را افزایش دهید. نه با یک دارو یا جراحی با وجود این‌که آن روش‌ها ممکن است موثر باشند. این تماما مربوط به قدرت درون بشقاب شماست.
در یک بررسی صورت گرفته در سال ۲۰۱۲ که یکی از تحقیقات انجام شده تا به حال بوده است به این نتیجه ختم شده است که در وجترین‌ها به حد قابل توجهی درصد پایین‌تری از سرطان وجود دارد. برای مثال در بزرگ‌ترین تحقیقات آینده‌نگرانه در مورد سرطان که تا به حال صورت گرفته است به این نتیجه رسیده است که درصد ابتلا به سرطان‌ها در مجموع در وجترین‌ها کمتر است. این خبر خوبی است… بله… ولی می‌توانیم دنبال خبر‌های عالی هم باشیم. اگر وجترین‌ها تا این حد نسبت به همه‌چیزخوارها شرایط بهتری دارند پس وگن‌ها چطور؟ آیا اصلا وگن روش بهتری برای تغذیه هست؟ که تا به حال جواب این سوال را نمی‌دانستیم؟
یک پژوهش جدید به تازگی در دانشگاه لوما لیندا که توسط موسسه ملی سرطان، بودجه‌ی آن تامین شده است نشان می‌دهد که میزان سرطان در وگن‌ها از هر دو گروه وجترین‌ها و همه‌چیزخوارها بسیار پایین‌تر است. به‌طور مثال زنان وگن ۳۴ درصد  کمتر از سایرین دچار سرطان‌های زنانه مانند سینه، تخمدان و رحم بودند. و این در مقایسه با گروه سالمی از گوشت‌خوارها بود که مقدار کمتری از گوشت را به نسبت مردم عادی مصرف می‌کردند (دو وعده یا مقداری بیشتر در هفته) که همچنین فاکتور‌های غیر رژیمی نیز مانند کشیدن سیگار، مصرف الکل و سابقه‌ی خانوادگی سرطان نیز مورد کنترل قرار گرفته بود.
در خصوص رژیم وگن و مقابله با سرطان باید دانست چرا وگن‌ها تا این حد درصد کمتری از سرطان را دارند؟ این یک موضوع شگفت‌انگیز است: یک سری از آزمایشات صورت گرفته که در آن‌ها مردم در رژیم‌های مختلف قرار می‌گیرند و خون آن‌ها روی سلول‌های سرطانی انسان که در ظرف‌های مخصوص کشت می‌شود ریخته می‌شود تا ببیند کدام رژیم تاثیر بیشتری بر روی سرطان داشته است. زنانی که تنها برای دو هفته یک رژیم گیاهی را دنبال کرده بودند توانسته بودند رشد سه نوع از سرطان را متوقف کند. همین جریان خون درون این خانم‌ها قدرت این را پیدا کرد که به شکل قابل توجهی رشد سلول سرطان سینه را متوقف کند، به لطف فقط دو هفته رژیم گیاهی. صرفا دو هفته! تصور کنید که بعد از یک سال چه تاثیراتی بر بدن شما خواهد گذاشت. نتایج مشابهی برای مردان در برابر سرطان پروستات دیده شده است. (همچنین برای بزرگی پروستات)
چگونه یک تغییر ساده‌ی غذایی می‌تواند تنها طی چند روز خون یک نفر را تا این حد نسبت به سرطان نامهمان‌نواز کند؟ به نظر می‌رسد که پیشرفت‌های چشمگیر دفاعی در برابر سرطان حاصل از تغییر در میزان سطح هورمون رشد سرطان در بدن به نام igf-1 است. مصرف پروتئین حیوانی باعث افزایش سطح این هورمون در بدن می‌شود، ولی فقط در عرض چند هفته تغییر به یک رژیم گیاهی باعث کاهش igf-1 در جریان خون به میزانی می‌شود  تا به کاهش رشد سول‌های سرطانی کمک کند.
چگونه بر اساس یک رژیم مبتنی بر گیاهان تغذیه کنیم؟ تحقیقات صورت گرفته در سطح‌های igf-1 بین همه‌چیزخوارها، وجترین‌ها و وگن‌ها پیشنهاد می‌کند که ما متمایل به حذف تمام محصولات حیوانی از ر‌ژیم خود به یک‌باره باشیم. این موضوع توسط تحقیقات جدید که در آن هزاران وگن آمریکایی مورد مطالعه قرار گرفتند پشتیبانی می‌شود که نشان می‌دهد نه تنها میزان کمتری چاقی، فشار خون و دیابت را دارا بودند بلکه میزان احتمال سرطان در آن‌ها نیز به شکل قابل توجهی کمتر بود.
این منطقی به نظر می‌رسد که شما تحقیقات جدید دکتر دین ارنیش و الیزابت بلکبرن (برنده جایزه‌ی نوبل) را در نظر می‌گیرید. در مورد رژیم وگن و مقابله با سرطان، آن‌ها متوجه شدند یک رژیم وگن باعث تغییر ۵۰۰ ژن در تنها سه ماه شده است. باعث فعال شدن ژن‌هایی که از بیماری‌ها پیشگیری می‌کنند، می‌شود و همچنین ژن‌های بوجود آورنده‌ی سرطان سینه، بیماری قلبی، سرطان پروستات و دیگر بیماری‌ها را غیر فعال می‌کند. این خبر روحیه‌بخشی است با توجه به این‌که اکثر مردم فکر می‌کنند قربانی ژن‌های‌شان هستند و در برابر بیماری‌های‌شان ناتوان هستند. ما به هیچ وجه ناتوان نیستیم. در حقیقت قدرت تا حد زیادی در دستان ماست و در واقع در چنگال‌های ماست.
نویسنده: کتی فرستون
ترجمه: امیر ورع
منبع: هافینگتون پست
https://www.huffpost.com/entry/vegan-diet-cancer_b_2250052
بن‌مایه: آواز زمین (http://avazezamin.ir)

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده