مضرات تخم مرغ

مضرات تخم مرغ

در خصوص مضرات تخم مرغ، دلایل زیادی برای حذف تخم‌مرغ از رژیم غذایی شما وجود دارد. مطالعات اخیر نشان می‌دهد مصرف تخم‌مرغ می‌تواند باعث بیماری‌های قلبی، دیابت و حتی سرطان شود. تخم مرغ فاقد فیبر خوراکی می‌باشد و بیش از ۶۰ درصد از کالری آن از چربی‌ها هستند که بخش عمده‌ی آن را چربی‌های اشباع تشکیل می‌دهند. یک تخم مرغ سایز متوسط حاوی ۱۸۶ میلی‌گرم کلسترول مضر و ناسالم می‌باشد.
برای این‌که این مقدار را بتوانید تصور کنید، کافی‌ست بدانید به افرادی که از کلسترول بالا، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی رنج می‌برند توصیه می‌شود مصرف کلسترول خود را به کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم در روز محدود کنند. اما هر گونه کلسترولی در رژیم غذایی غیر ضروری می‌باشد، زیرا بدن ما در حال حاضر بیش از مقدار مورد نیاز تولید می‌کند.
یکی ‌دیگر از خطرات بهداشتی و سلامتی ‌تخم مرغ، آلودگی است. پوسته‌های متخلخل ‌و شکننده و مزارع پرازدحام تخم‌مرغ، به تخم مرغ‌ها این فرصت را می‌دهد تا بهترین میزبان برای سالمونلا باشند که عامل اصلی مسمومیت غذایی در ایالات متحده است.
بیماری قلبی و مضرات تخم مرغ
محققان دریافتند افرادی که تخم مرغ بیشتری مصرف کرده‌اند، خطر بیماری‌های قلبی و عروقی خود را تا ۱۹ درصد افزایش داده‌اند و برای افرادی که از پیش دیابت داشته‌اند این میزان به ۸۳ درصد رسید. تحقیقات جدید نشان می‌دهد، که احتمال دارد یک محصول فرعی بنام کولین در تخم مرغ وجود داشته باشد که عنصری است با غلظت بالا در تخم مرغ، که خطر سکته‌ی مغزی و حمله‌ی قلبی را در شخص افزایش می‌دهد.
دیابت و مضرات تخم مرغ
بررسی ۱۴ مطالعه‌ی منتشر شده در ژورنال بیماری‌های قلبی و عروقی نشان می‌دهد افرادی که بیشتر تخم مرغ مصرف کرده‌اند خطر ابتلا به دیابت خود را تا ۶۸ درصد افزایش داده‌اند. در مطالعات بهداشتی و سلامتی پزشکان که شامل ۲۱۰۰۰ شرکت‌کننده بود، محققان دریافتند افرادی که تعداد هفت یا بیشتر از هفت عدد تخم مرغ در هفته مصرف کرده‌اند، ۲۵ درصد بیشتر از افرادی که کمترین مصرف تخم مرغ را داشته‌اند در خطر مرگ و میر قرار گرفته‌اند. برای شرکت کنندگان مبتلا به دیابت، خطر مرگ دو برابر افرادی که کمترین مصرف تخم مرغ را داشته‌اند ارزیابی شده است.
عطف به دو مطالعه‌ی صورت گرفته در ژورنال مطالعات اپیدمیولوژیک آمریکا، مصرف تخم مرغ افزایش‌دهنده‌ی خطر دیابت در دوران بارداری نیز می‌باشد. زنانی که بیشترین تعداد تخم مرغ را مصرف کردند در یک مطالعه ۷۷ درصد ریسک بالاتر دیابت داشتند و در مطالعه‌ای دیگر ۱۶۵ درصد ریسک بالاتری را نسبت به زنانی که تعداد تخم مرغ‌های کمتری را مصرف کردند داشتند. احتمال دارد ارتباط بین تخم مرغ و دیابت ناشی از کلسترول و چربی بالای موجود در رژیم غذایی که در ارتباط با افزایش سطح قند خون است باشد، چرا که مواد غذایی غنی از چربی می‌توانند مقاوت نسبت به انسولین را افزایش دهد.
سرطان و مضرات تخم مرغ
با توجه به مطالعاتی که در ژورنال بین‌المللی سرطان انجام شده است، افرادی که فقط یک تخم مرغ و نیم در هفته مصرف می‌کنند به نسبت افرادی که تنها ۱۱ تخم مرغ در سال مصرف می‌کنند، نزدیک به پنج برابر بیشتر در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند. در تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به ۳۴ کشور که توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شده ‌است، مشاهدات نشان‌ داده است که مصرف تخم‌مرغ با مرگ ناشی از سرطان روده‌ی بزرگ و رکتوم همراه است. پژوهش منتشر شده در اورولوژی و نفرولوژی بین‌المللی در خصوص مضرات تخم مرغ، اظهار دارد که حتی مصرف متعادل تخم مرغ می‌تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را سه برابر افزایش دهد.
در مطالعه‌ی سال ۲۰۱۱ دانشگاه هاروارد که توسط موسسه‌ی ملی بهداشت صورت گرفت، دریافتند که مصرف تخم مرغ با سرطان پروستات در ارتباط است و مصرف دو و نیم تخم مرغ در هفته خطر ابتلا به یک فرم کُشنده از سرطان پروستات در مردان را در قیاس با افرادی که کمتر از یک دوم تخم مرغ در هفته مصرف می کنند، تا ۸۱ درصد افزایش می‌دهد. سطوح بالای کلسترول و کولین در تخم مرغ می‌تواند عامل آن باشد. اشاره شده است که کولین هرچند در سیگنالیک سلولی مهم است اما می تواند موجب گسترش سرطان پروستات در سراسر بدن باشد.
ترجمه: ماندانا کریمی
منبع: کمیته پزشکان طب متعهد
https://www.pcrm.org
بن‌مایه: آواز زمین (http://avazezamin.ir)

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده