مکمل‌های توصیه شده برای وگان‌ها

مکمل‌های توصیه شده برای وگان‌ها

ادعاهایی بر مبنای این‌که غذاهای طبیعی به تنهایی می‌توانند تمام نیازهای غذایی ما را تامین کنند نه تنها درست نیست بلکه باور آن‌ها برای ما گیاه‌خواران بسیار خطرناک است. برخی از این توصیه‌های غیرمنطقی عبارتند از:
- خوردن سبزی ارگانیک شسته نشده برای تامین ویتامین ب۱۲.
- ما کمتر از همه چیزخواران به کلسیم احتیاج داریم.
- ثابت شده است که بدن به اسیدهای چرب امگا۳ احتیاج ندارد.
این ادعاها وگانیسم را ساده‌تر نشان می‌دهند ولی سلامت ما را به خطر می‌اندازند؛ و گاهی همین یکی از دلایل برگشتن بعضی از افراد به رژیم همه چیزخواری سابق است: نشر اطلاعات نادرست.
اشتباهاتی که راجع به مصرف ب۱۲ رایج است و منجر به کمبود این ویتامین می‌شود:
- مدت زمان طولانی قبل از مصرف مکمل معطل کردید و حالا به اندازه‌ی کافی مصرف نمی‌کنید که ذخیره‌های‌تان دوباره پر شود.
- فکر می‌کنید با هفته‌ای یکی دو بار و بی‌دقتی درباره‌ی میزان و زمان مصرف مشکلی پیش نمی‌آید.
- دارید متیل کوبالامین به جای سیانوکوبالامین مصرف می‌کنید؛ بدون توجه به این‌که میزان پیشنهادی مصرف متیل کوبالامین ممکن است بسیار بالاتر باشد. (تا ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ میکروگرم روزانه در مقابل ۲۵ میکروگرم برای سیانوکوبالامین)
رژیم غذایی وگان این است: ما تشویق به روش تغذیه‌ای می‌کنیم که بسیار با آن‌چه در جامعه رایج است متفاوت است پس باید سالم بودن آن را هم همواره ثابت کنیم. این نه تنها بر سلامت میلیون‌ها نفری که این رژیم را دنبال می‌کنند تاثیر دارد بلکه بر زندگی میلیارد‌ها حیوان که امیدوارند وگانیسم یک انتخاب ایمن و واقع‌گرایانه به نظر بیاید، نیز تاثیر دارد. پس همیشه دقت لازم را در توصیه‌های خود داشته باشیم.
وگان‌ها به مکمل احتیاج دارند. اعتراف به اینکه وگانیسم صد در صد کامل و بهینه نیست بهتر از بیمار شدن است.
مکمل‌های مورد نیاز:
همه‌ی وگان‌ها:
ویتامین ب۱۲: شما نمی‌توانید با خوردن سبزی ارگانیک شسته نشده و قارچ پرورش داده شده در خاک غنی از این ویتامین، نیاز به آن را تامین کنید. میزان مصرف پیشنهادی ۲۵ تا ۱۰۰ میکروگرم روزانه یا دو تا سه دفعه ۱۰۰۰ میکروگرم در هفته است. اگر مدتی است که این مکمل را مصرف نمی‌کنید، چند هفته اول روزی ۲۰۰۰ میکروگرم مصرف کنید. تست خون هم برای مشخص کردن اعداد دقیق‌تر کمک می‌کند.
بیشتر وگان‌ها:
ویتامین دی: اگر در شرایطی زندگی می‌کنید که روزانه چند ساعت بدون داشتن کرم ضد آفتاب مستقیما با نور خورشید در تماس هستید، نیازی به آن ندارید اما بقیه‌ی ما به مکمل نیاز داریم (دقیقا مانند همه‌چیزخواران). به مقدار روزانه ۲۵ میکروگرم.
ید: همه‌چیزخواران ید مورد نیاز خود را از لبنیات دریافت می‌کنند. که علت یددار بودن لبنیات مواد شوینده‌ای است که با آن گاو‌ها و وسایل شیردوشی و مزرعه‌ها را تمیز می‌کنند. وگان‌هایی که گیاهان دریایی زیادی مصرف می‌کنند معمولا احتیاجی به آن ندارند، ولی مقدار آن در نمک دریایی و نمک‌های دیگر متفاوت است. راه‌های قابل اعتماد دریافت آن نمک غنی شده با ید و یا ۹۰ میکروگرم مکمل روزانه است.
بعضی وگان‌ها:
کلسیم: اجداد ما شیر نمی‌نوشیدند و تمام کلسیم مورد نیاز خود را از سبزیجات وحشی دریافت می‌کردند؛ و با وجود این‌که سبزیجات این روزها کمتر از این ماده دارند اما با مصرف درست آن‌ها می‌توان بدون مکمل نیاز خود را به کلسیم برطرف کرد. خوردن روزانه چهار پیمانه سبزی پخته یا بیشتر ممکن است دشوار باشد، پس می‌توان از مکمل کمک گرفت. (خیلی از همه‌چیزخواران نیز کمبود کلسیم دارند)
آهن: زنان جوان ممکن است با کمبود آن مواجه باشند و این هم تنها ویژه‌ی گیاه‌خواران نیست. می‌توانید دوز‌های پایین آن را با آب پرتقال (برای جذب بهتر) مصرف کنید.
زیاد بود نه؟ شیری که همه چیزخواران می‌خورند خود ویتامین دی ندارد و با همین مکمل‌ها تقویت شده و یدی که دریافت می‌کنند تصادفا (!) در لبنیاتی که آن‌ها مصرف می‌کنند وجود دارد. بسیاری از همه‌چیزخواران (معمولا زنان) از مکمل‌های کلسیم و آهن استفاده می‌کنند. و مطالعات معتبر اضافه می‌کند که همه‌ی افراد بالای ۵۰ سال باید از مکمل ب۱۲ استفاده کنند زیرا جذب آن به خودی خود در آن سنین دشوار است.
شاید ما وگان‌ها مجبوریم کمی سخت‌تر برای تامین بعضی مواد غذایی تلاش کنیم ولی این بهای کمی در مقابل عاطفه و عدالت برای حیوانات است.
برگرفته از:

http://www.theveganrd.com/2010/11/recommended-supplements-for-vegans.html
بن‌مایه: مجموعه‌ی گیاه‌خواری وگ (http://iranveg.ir)

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده