همه چیز در مورد ویتامین ب۱۲ در گیاه‌خواری

همه چیز در مورد ویتامین ب۱۲ در گیاه‌خواری

ویتامین ب۱۲ و رژیم‌های گیاه‌خواری
ویتامین ب۱۲ ویتامینی ضروری برای بدن است تا تقسیم سلولی، ساخت و ساز سلول‌های قرمز خون و حفظ و نگهداری یک سیستم اعصاب سالم را انجام دهد. کمبود، می‌تواند منجر به کم‌خونی و آسیب‌های عصبی شود. ویتامین ب۱۲ تقریبا تنها در محصولات حیوانی شامل گوشت قرمز، بخش‌های درونی بدن حیوانات، مرغ و غذاهای دریایی و همچنین در شیر، تخم مرغ و پنیر یافت می‌شود، که نشات گرفته از فعالیت باکتری موجود در روده‌ی بزرگ حیوان است. گیاهان عموما حاوی ویتامین ب۱۲ نیستند. حال آن‌که عمده‌ی موارد کمبود ب۱۲ در عموم جمعیت و به‌خاطر فقدان فاکتور داخلی که برای جذب ویتامین ب۱۲ الزامی‌ست، رخ می‌دهد. فقدان این ویتامین در رژیم غذایی کسانی که پیرو رژیم‌های مطلقا گیاهی یا گیاه‌خواری هستند،توجه به این ویتامین را ضروری می‌سازد. درواقع بیش از نیمی از وگن‌ها و ۷ درصد وجترین‌ها در ویتامین ب۱۲ دچار کمبود هستند.
کمبود
کمبود ویتامین ب۱۲ مسئله‌ای جدی برای سلامت است و می‌تواند منجر به کم‌خونی مگالوبلاستیک، جلوگیری از تقسیم سلولی و اختلالات عصبی شناختی شود. عوامل زیادی هستند که در کمبود ویتامین ب۱۲ دخیل‌اند.
کمبود در یک شخص شامل:
- دریافت ناکافی از راه رژیم غذایی
- جذب ناکافی (که ناشی از عوامل مختلف از جمله فقدان فاکتور داخلی، فقدان اسید معده، فقدان آنزیم‌های هضم پروتئین، ببرخی بیماری‌های خاص و استفاده از برخی داروهاست)
- مصرف ناکافی
- افزایش تقاضا (برای مثال در بارداری)
- افزایش دفع ناشی از اعتیاد به الکل
با این حال در کسانی که رژیم‌های مطلقا گیاهی یا گیاه‌خواری دارند، دریافت ناکافی از طریق غذا علت اصلی است. علاوه بر این، سطوح بالایی از فولات می‌تواند کمبود ب۱۲ را پنهان کند که برای وجترین‌ها و وگن‌هایی که دریافت فولات‌شان به‌طور کلی زیاد است در حالی که دریافت ب۱۲شان کم است، یک دغدغه به‌شمار می‌آید. آسیب‌های عصبی نامحسوس (حتا در غیاب کم‌خونی) در میان وگن‌ها شایع‌تر است چرا که سطح بالای فولات‌شان تشخیص زودهنگام کمبود ویتامین ب۱۲ را مختل می‌کند.
کمبود ویتامین ب۱۲ همچنین می‌تواند منجر به آسیب‌های اعصاب و اختلالات عصبی-روانی گردد. نشانه‌های عصبی کمبود ویتامین ب۱۲ شامل بی‌حسی و سوزن سوزن شدن دست و پا، کاهش حس، مشکلات در راه رفتن، از دست دادن کنترل روده و مثانه، از دست دادن حافظه، دمانس [زوال عقل]، افسردگی، ضعف عمومی و روان پریشی [سایکوز] هستند. این نشانه‌ها اگر زودهنگام تشخیص داده و درمان نشوند می‌توانند برگشت‌ناپذیر باشند.
در افراد مسن‌تر کمبود ویتامین ب۱۲ با اختلال در عملکرد شناختی یا بدتر کردنِ زوال عقلِ از پیش موجود در ارتباط است. دریافت کمِ ب۱۲، فولات و ب۶ همچنین با افزایش هوموسستئین و خطر بیماری‌های قلبی و زوال عقل ارتباط دارد.
ترجمه: آیدین ظریف
منبع:
https://health.org.au/index.php/latest-health-articles/item/446-vitamin_b12_and_vegetarian_diets.html
بن‌مایه: مجموعه‌ی گیاه‌خواری وگ (http://iranveg.ir)

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده