اعتیاد به پنیر

اعتیاد به پنیر

مطالعه‌ای که در ۲۰۱۵ انجام شد روشن ساخت که اعتیاد به پنیر از آن‌چه گمان می‌کردیم واقعی‌تر است. پژوهشگران دانشگاه میشیگان حدود چهارصد نفر را مورد پیمایش قرار دادند تا مشخص کنند که از دست دادن کنترل در برابر کدام غذاها از همه بیشتر است. پنیر پیتزا در راس فهرست قرار گرفت؛ بعد از شکست دادن تمام چیزهای دیگر از کوکی و بستنی گرفته تا چیپس و شکلات. مشارکت‌کنندگان در مطالعات پژوهشی کمیته‌ی پزشکان [برای پزشکی مسئولانه] به‌طور معمول یک مشکل را گزارش می‌کنند: وقتی قرار است رژیم غذایی‌شان را بهبود ببخشند، پنیر سخت‌ترین عادت برای ترک کردن است.
وابستگی شیمیایی
چه چیزی پنیر را اعتیادآور می‌کند؟ مشخص شده که پنیر دارای اجزای مختلفی است که با هم کار می‌کنند تا پنیر را به فاجعه‌ای غذایی بدل کنند. این‌طور به آن نگاه کنید: تا به‌حال سعی کرده‌اید[تنها] یک عدد چیپس سیب زمینی بخورید؟ خیلی آسان نیست. مغز انسان به دنبال یافتن غذاهایی است که حاوی نمک هستند؛ ماده غذایی‌ای ضروری که یافتنش برای اجداد ما دشوار بود. انسان‌ها همچنین به دنبال غذاهایی هستند که حاوی چربی باشند؛ ویژگی‌ای که زمانی ما را در برابر قحطی و گرسنگی محافظت می‌کرد. مغز به ویژه به غذاهایی مثل چیپس و پنیر میل شدید دارد چرا که حاوی مقادیر زیادی از چربی و نمک هستند.
اما پنیر همچنین حاوی ترکیبات دیگری است که افراد را وادار می‌کند برای خوردن بیشترش بازگردند: کازومورفین‌ها. این ترکیبات شبه مورفین از پروتئینی که در شیر یافت می‌شود و نامش کازئین است مشتق شده‌اند. شواهد نشان می‌دهد وقتی مردم محصولات لبنی مصرف می‌کنند کازومورفین‌ها به همان گیرنده‌های مخدری در مغز متصل می‌شوند که هروئین و سایر موادمخدر. احتمالاً کازومورفین‌ها مغز را تحریک می‌کنند تا دوپامین ترشح کند که بدن را سرشار از احساس لذت و پاداش می‌کند. این آزادسازی دوپامین و احساسات پرشور و منگ است که مردم را بعد از آن معتاد به پنیر می‌کند.
اصلاً چرا شیر و پنیر در وهله‌ی اول دارای ترکیبات مخدرمانندِ اعتیادآور هستند؟ تمام این‌ها برمی‌گردد به زیست‌شناسی. تصور کنید اگر یک نوزاد انسان، یا یک گوساله، نمی‌خواست شیر بخورد. زنده ماندن‌شان زیر سوال بود. کازومورفین به مغز نوزاد این امکان را می‌دهد تا شیر را با لذت پیوند دهد و برای خوردن شیر [در دوران شیردهی مادر] به نوزاد پاداش دهد.
بیماری قلبی و هیسترکتومی
چرا این موضوع مهم است؟ پنیر یک غذای ناسالم است. پنیر مملو از کالری‌ست و ۷۰ درصد از [کل درصد کالری آن] چربی‌ست. بیشتر این چربی‌ها به صورت چربی اشباع هستند که می‌توانند منجر به مقاومت در برابر انسولین و افزایش سطح کلسترول خون شوند. پنیر و سایر محصولات لبنی در واقع منبع شماره یک چربی اشباع در رژیم غذایی آمریکا هستند. برای درک بهتر مسئله، یک وعده چدار به اندازه‌ی هشت تکه بیکن چربی اشباع دارد.
با توجه به مقدار پنیری که آمریکایی‌ها می‌خورند جای تعجب نیست که بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر مردم است. علاوه بر چربی‌های اشباع که موجب افزایش کلسترول می‌شوند، خود پنیر مملو از کلسترول و مقدار بسیار زیادی سدیم است که فشار خون را بالا می‌برد. در حالی که یک وعده‌ی عادی ۲ اونسی [۵۶ گرمی] چیپس سیب زمینی تقریباً حاوی ۳۳۰ میلی‌گرم سدیم است، یک وعده‌ی ۲ اونسی [۵۶ گرمی] پنیر Velveeta حاوی ۸۰۰ میلی‌گرم است. پروتئین‌های لبنی، که در پنیر بسیار غلظت یافته‌اند، همچنین به چندین وضعیت دیگر شامل روماتیسم مفصلی، آلرژی، آسم، میگرن، مشکلات گوارشی، آکنه و موارد دیگر مرتبط است.
پنیر و سایر محصولات لبنی همچنین حاوی مقادیر زیادی از هورمون‌ها هستند. از آن‌جا که شیر اغلب از گاوهایی می‌آید که باردار هستند حاوی مقداری استروژن یا هورمون‌های جنسی زنانه است که در طول بارداری افزایش می‌یابد. مطالعات نشان می‌دهند که مقدار کمی از این هورمون‌ها می‌تواند سلامتی را به مخاطره بیندازد. یک مطالعه‌ی استرالیایی نشان داد که زنانی که بیشترین مصرف محصولات لبنی را داشتند، در مقایسه با زنانی که مصرف حداقلی داشتند، تجمع هورمون‌های جنسی در گردش خون شان بیشتر بود. علاوه بر این مصرف لبنیات با انواع سرطان‌های مرتبط با هورمون‌ها ازجمله سرطان پستان در زنان و سرطان پروستات در مردان مرتبط است. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که مصرف لبنیات حتا ممکن است در ناباروری نقش داشته باشد.
ترجمه: آیدین ظریف
با کمی تلخیص از منبع :
http://www.pcrm.org/media/good-medicine/winter-2017/cheese-addiction
بن‌مایه: مجموعه‌ی گیاه‌خواری وگ (http://iranveg.ir)

۵
از ۵
۱۴ مشارکت کننده