​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

ید

ید

طبق آمار WHO، در سال ۲۰۰۷ در حدود ۲ بیلیون نفر با کمبود ید مواجه‌اند که یک سوم آنان را دانش‌آموزان تشکیل می‌دهند و اما در ایران، این معضل با یددار کردن نمک کنترل شده و وقتی گواتر در کشور شایع بود: "برنامه‌ی غنی‌سازی نمک با ید از سال ۱۳۷۱ در کشورمان آغاز گردید که در ابتدا در سال ۱۳۶۸ شیوع گواتر حدود ۶۸ درصد بود که با غنی‌سازی نمک با ید شیوع گواتر به ۹/۸ درصد در سال ۱۳۸۳ رسید."
گیاه‌خواری در آن‌ها نقشی نداشت!
در کشورهای مختلف سیاست‌های مختلفی برای تامین ید مورد نیاز بدن اندیشیده شده است، مثلا در انگلستان ید در تغذیه‌ی دام استفاده می‌شود یا محفظه‌های نگهداری شیر آغشته به ید هستند. در کشورهای دیگر مثل ایران یا آمریکا، نمک مصرفی روزانه‌ی خانوارها یددار شده تا از این طریق ید مورد نیاز عموم جامعه تامین شود. وجود ید در گیاهان به این‌که در چه زمین‌هایی کشت شده‌اند بستگی دارد و کبود ید بیشتر در مناطق کوهستانی که خاک دچار فقر ید است رخ می‌دهد. ید به میزان کم در گیاهان برگی سبز تیره یافت می‌شود و به میزان بیشتری در جلبک‌های دریایی همچون کتانجک (kelp) یافت می‌شود. مصرف بیش از ۱۰۰ گرم در سال (وزن خشک) اکثر گیاهان دریایی به معنای مصرف بیش از حد ید است. در حالت کلی، میزان متوسط ید مورد نیاز روزانه‌ی بزرگسالان در حدود ۱۵۰ میکروگرم است.
برخی تحقیقات نشان داده است که وگان‌هایی که از منابع کلیدی ید مانند نمک یددار و گیاهان دریایی استفاده نمی‌کنند، ممکن است در معرض خطر کمبود ید باشند، چون رژیم‌های مبتنی بر گیاهان عموما سطح ید پایینی دارند. نمک دریا، نمک کوشر و چاشنی‌های شور همچون تاماری غالبا یددار نشده‌اند. میزان مصرف گیاهان دریایی را باید تحت نظر داشت، چون میزان ید موجود در آن‌ها متغیر بوده و برخی حاوی مقادیر بسیار زیاد ید هستند. موادی همچون دانه‌ی سویا، گیاهانی همچون کلم و شلغم، سیب زمینی شیرین حاوی goitrogen طبیعی هستند. در صورت کافی بودن مصرف ید، ارتباطی میان این مواد و نارسایی تیروئید در افراد سالم مشاهده نشده است.
خلاصه این‌که، اگر نمک طعام یددار مصرفی رایج خانوارهای ایرانی را داخل سطل آشغال خالی کردید و دربه‌در به دنبال نمک بدون ید هستید، صرف نظر از این‌که گیاه‌خوار هستید یا خیر، ممکنه با کمبود ید مواجه بشید!
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده