​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

روی

روی

دسترسی زیستی روی از طریق رژیم‌های گیاهی به دلیل محتوای بالای اسید فیتیک پایین‌تر از رژیم‌های غیر گیاهی است و به همین دلیل نیاز برخی گیاه‌خواران که رژیم‌شان غالبا از غلات و بقولات فرآوری نشده غنی از فیتات تشکیل شده، ممکن است بیش از آن‌چه توسط مراجع دولتی اعلام شده است باشد. فیتات به عنوان اصلی‌ترین مانع دسترسی زیستی روی شناخته می‌شود. سایر عوامل بازدارنده عبارتند از اگزالات، فیبر، EDTA و پلی فنول‌ها مانند tanins. فیتات دسترسی زیستی روی را کاهش می‌دهد. علات کامل در مقایسه با محصولات تصفیه شده حاوی مقادیر بالاتری از روی هستند و در نتیجه به رغم محتوای فیتات بیشتری که دارند، میزان قطعی روی جذب شده از غلات کامل بالاتر از غلات تصفیه شده است. تاثیر فیتات در وضعیت روی در بدن غالب گیاه‌خواران ناچیز است. جذب روی از وعده‌های غذایی غنی از فیتات معمولا کمتر از ۱۵ درصد است.
غلبه بر عامل فیتات
فرآوری غذاها مثلا جوانه‌دار کردن حبوبات می‌تواند دسترسی زیستی آهن و روی را افزایش دهد. خیساندن و جوانه‌دار کردن، محتوای فیتات را کاهش داده و میزان روی جذب شده را ۲ برابر می‌کند. بطور خلاصه، اعمال فرآیند‌های ورآوری نان‌ها و پروردن کردن فرآورده‌های سویا (تمپه و میسو) نیز جذب روی بالا می‌برند. پروتئین جذب روی بالا می‌برد و در نتیجه غذاهای حاوی مقادیر بالای پروتئین و روی مانند بقولات و آجیل، هم میزان روی مصرفی را بالا می‌برند و هم میزان جذب آن را افزایش می‌دهند. بهبود دهندگان جذب روی عبارتند از اسیدهای آمینه‌ای همچون Histidine و cysteine.
تامین روی از منابع گیاهی:
غلات کامل و بقولات تنوعی غنی از فیتوکمیکال‌ها و آنتی اکسیدانت‌هایی را فراهم می‌کنند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی رگ، فزون تنشی، سرطان و دیابت را کاهش می‌دهند. به علاوه، این غذاها منابع خوبی برای آهن و روی هستند. منابع گیاهی روی عبارتند از: غلات، محصولات سویا، بقولات و حبوبات، دانه‌ها، آجیل کره آنها مانند کره بادام زمینی همگی منابع خوبی از روی هستند.
پس کافیست:
- غذاهای غنی از روی مصرف کنید: غلات کامل، حبوبات و بقولات، غلات صبحانه غنی شده، دانه‌ها و آجیل
- به جای علات تصفیه شده ار غلات کامل استفاده کنید.
- قبل از طبخ حبوبات، آن‌ها را در آب بخیسانید تا دسترسی زیستی روی بهبود یابد.
رژیم‌های گیاهی که به خوبی برنامه‌ریزی شده‌اند به سادگی میزان روی پیشنهادی لازم را دریافت خواهند داشت.
نتیجه‌گیری
رژیم‌های گیاه‌خواری معمولا حاوی مقادیر کافی از روی و آهن هستند. یک رژیم گیاهی که به درستی برنامه‌ریزی شده باشد می‌تواند به سادگی نیازهای فیزیولوژیکی بدن برای آهن و روی را تامین کند. به علاوه، مطالعات نشان داده که سطوح سرم روی و روی در مو و بزاق گیاه‌خواران (معیاری برای سنجش وضعیت روی بدن فرد) در بازه نرمال هر پارامتر است. وضعیت نامطلوب روی و آهن در زنان باردار و شیرده، کودکان خردسال، نوجوانان و افراد مسن را باید مد نظر داشت. مصرف غذاهای متوازن که از خوراکی‌های متنوعی تشکیل شده‌اند (شامل غلات کامل یا غنی شده، بقولات و حبوبات) عنصری مهم برای تامین نیازهای آهن و روی تمام گروه‌های سنی یاد شده است.
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده