کنترل و جلوگیری از فشار خون با تغذیه‌ی گیاهی

کنترل و جلوگیری از فشار خون با تغذیه‌ی گیاهی

بیشتر مردم بر این باورند که این برای فشار خون عادی است که با افزایش سن بیشتر شود. ولی این درست نیست. فرهنگ‌هایی که رژیم غذایی آنها حاوی چربی‌های اضافی و بیش از اندازه، پروتئین حیوانی و نمک نمی‌باشد و پر از غذاهای گیاهی سالم و تازه است، هیچ وقت افزایش وابسته به سن را در فشار خون که در سایر جاها مشاهده می‌شود تجربه نمی‌کنند. بالا رفتن فشار خون همراه با سن فقط مربوط به سن نیست و ممکن است ناشی از انباشته شدن تاثیرات مخرب رژیم غذایی ضعیف و ورزش ناکافی در سیستم گردشی در طی سالیان متمادی باشد.
بیماری فشار خون (فشار خون بالاتر از ۹۰/۱۴۰) از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۶ در حال افزایش بوده است، حال نتایج جدید از مطالعات جغرافیایی ملی بر روی سلامت بزرگسالان برآورد کرده است که ۱۹ درصد جوانان بزرگسال (مابین ۲۴ الی ۳۲ سال) بیماری فشار خون دارند. به علاوه بیشتر از نصف این افراد نمی‌دانند که فشار خون بالا دارند. این رقم ۱۹ درصد مشخصا بیشتر از تخمین‌های قبلی است و بر اساس فشار خون‌های اندازه‌گیری شده در منزل در سال ۲۰۰۸ در میان جمعیتی بالغ بر ۱۵۰۰۰ شرکت کننده می‌باشد. این فشار خون بالا رفته پیشرفت خواهد کرد، اگر آن‌ها با مصرف نمک و غذاهای آماده به آسیب رساندن به رگ‌های خونی خود ادامه دهند.
اگر تقریبا هر یک نفر از پنج نفر با ۳۲ سال سن فشار خون بالاتر از ۹۰/۱۴۰ داشته باشند، فقط تصور کنید چقدر مشکل برای این نسل وجود خواهد داشت. اول از همه وقتی فشار خون به بالاتر از ۷۵/۱۱۵ می‌رسد، خطر مرگ به علت حمله قلبی و سکته افزایش می‌یابد. علاوه بر این فشار خون بالا مهمترین عامل خطرناک برای خونریزی مغزی، بیماری‌های کلیوی، سرطان معده، جنون، پوکی استخوان، انسداد شریان‌ها، بی‌نظمی در ظربان قلب، نابینایی و بزرگ شدن قلب می‌باشد.
بیشتر افراد در این گروه سنی هستند که بین سال‌های ۱۹۷۶ و ۱۹۸۴ متولد شده‌اند، با رژیم غذایی که به طور عمده از غذاهای آماده و فست فودها تشکیل شده است، بزرگ شده‌اند و این مطالعه نشان می‌دهد که بدن آنها شروع به نشان دادن علامت‌هایی از آسیب می‌کند. اگر آنها عادات‌شان را تغییر ندهند، برای آنها دارو تجویز خواهد شد که مجبور خواهند بود برای بقیه عمر خود، آن داروها را مصرف کنند تا فشار خون خود را کنترل کنند. اما این علت مشکل را از بین نخواهد برد و آنها را در معرض اثرات جانبی زیان‌باری قرار خواهد داد و عادت‌های شیوه زندگی ضعیف باعث بدتر شدن بیماری‌های قلبی - عروقی آن‌ها خواهد شد.البته این پیامد با تغییر شیوه زندگی قابل اجتناب است. این نسل از جوانان با شروع کردن به پیروی از این دستورالعمل‌ها می‌توانند از زندگی طولانی و سالم بدون داروهای کاهش دهنده فشار خون لذت ببرند.
چگونه به طور طبیعی فشار خون را کاهش دهیم؟
۱- از نمک اجتناب کنید.
۲- از مصرف اضافی شکر اجتناب کنید.
۳- مصرف کافئین را کاهش و مصرف الکل را متوقف کنید.
۴- پروتئین گیاهی را جایگزین پروتئین حیوانی کنید.
۵- به میزان کافی مواد معدنی، مواد گیاهی و آنتی اکسیدان را اصولا با خوردن غذاهای گیاهی سالم دریافت کنید.
برای مثال ماده فلاون موجود در توت‌ها در کاهش فشار خون تاثیر دارد و آجیل‌ها می‌توانند عملکرد سلولی را که باعث تنظیم فشار خون مناسب می‌شود، بالا ببرد. همچنین الگوی غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات به طور ثابت همراه است با سطوح فشار خون سالم.
۶- به طور منظم و شدید ورزش کنید.
۷- از یک رژیم غذایی گیاهی منظم پیروی کنید تا وزن خود را به حال نرمال رسانده و آنرا حفظ کنید.
مقاله‌ای از دکتر جوئل فورمن
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۱۳ مشارکت کننده