​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

گوجه فرنگی‌ها از بدن در مقابل حمله قلبی و سکته محافظت می‌کنند

گوجه فرنگی‌ها از بدن در مقابل حمله قلبی و سکته محافظت می‌کنند

کاروتینوئید‌ها خانواده‌ای از مجموعه بیش از ششصد تایی از فیتوکمیکال‌ها هستند که شامل آلفا کاروتن، بتا کاروتن، لوتئین و زآگزانتین می‌باشد. کاروتینوئید‌ها به وفور در سبزیجات و میوه‌های سبز و زرد و نارنجی رنگ وجود دارند و به محافظت از بافت‌های بدن در مقابل خسارت‌ها و آسیب‌های اکسیدی که محصول فرعی و طبیعی فرآیند متابولیسمی بدن ما است، ‌کمک می‌کنند. آسیب اکسیدی ناشی از رادیکال‌های آزاد در بروز بیماری‌های مزمن و شدید و سالخوردگی دخیل می‌باشد.
سطوح کاروتینوئید‌ها در پوست شما شاخص خوبی از سلامت کلی بدن شما است، به این دلیل که این سطوح عموما موازی با سطوح فیتوکمیکال‌های ناشی از گیاهان می‌باشند. در حقیقت، من از روش تست و آزمایش کاروتینوئید پوست برای دنبال کردن پیشرفت بیمارانم پس از پذیرفتن یک رژیم غذایی مغذی استفاده می‌کنم. در یک مطالعه بر روی بالغ بر ۱۳۰۰۰ آمریکایی جوان اطلاعاتی به دست آمد که نشان می‌دهد سطوح پایین کاروتینوئید‌ها در خون پیشگویی برای مرگ زودرس و قبل از موعد می‌باشد. سطح پایین کاروتینوئید، آلفا کاروتن و لیکوپن کلی در خون همگی با افزایش خطر بروز مرگ به دلایل مختلف در ارتباط می‌باشد. در میان همه کاروتینوئید‌ها، سطح خیلی پایین لیکوپن در خون قوی‌ترین پیشگویی کننده مرگ و میر در انسان‌ها می‌باشد.
لیکوپن بارزترین و مهم‌ترین کاروتینوئید موجود در گوجه فرنگی می‌باشد. لیکوپن موجود در رژیم غذایی آمریکایی به میزان ۸۵ درصد ناشی از مصرف گوجه فرنگی است. لیکوپن در خون در جریان بوده و همچنین در سیستم تناسلی مردانه نیز متمرکز شده است، و تاثیرات محافظتی این ماده در برابر سرطان پروستات نیز از این رو می‌باشد. در پوست نیز لیکوپن به جلوگیری از آسیب اشعه uv ناشی از خورشید کمک کرده و از پوست در مقابل سرطان پوست محافظت می‌کند. لیکوپن به خاطر خاصیت‌های ضد سرطانی خود معروف است، ولی آیا می‌دانید که لیکوپن به طور گسترده به خاطر تاثیرات مفید بر روی قلب و عروق نیز مورد مطالعه قرار گرفته است؟
ارتباط‌های موجود بین لیکوپن خون و بیماری‌های قلبی و عروقی
بسیاری از مطالعات مشاهده‌ای ارتباطی بین لیکوپن بالاتر در خون و کاهش یافتن خطر حمله قلبی پیدا کرده‌اند. برای مثال، یک مطالعه بر روی مردان دریافت که لیکوپن پایین در سرم خون با افزایش پلاک در شریان کاروتید در ارتباط بوده و باعث سه برابر شدن خطر بیماری‌های قلبی و عروقی در مقایسه با سطوح بالاتر این ماده می‌شود. سه برابر شدن! در مطالعه‌ای جداگانه، زنان مطابق با سطوح لیکوپن خون‌شان به چهار گروه تقسیم شدند. زنانی که در سه گروه با سطح لیکوپن بالاتر قرار گرفته بودند، در مقایسه با گروهی که کمترین سطح لیکوپن را داشتند، به میزان ۵۰ درصد از احتمال کمتری در ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی برخوردار بوده‌اند.
آنالیز‌ها و بررسی‌های سال ۲۰۰۴ بر روی داده‌های به‌دست آمده از مطالعه سلامت پزشکان حاکی از کاهش ۳۹ درصدی خطر سکته در مردانی با بالاترین سطوح لیکوپن خون بوده است. اطلاعات جدید حاصل از یک مطالعه در حال پیشرفت در فیلادلفیا با نتایجی مشابه، این یافته‌ها را تصدیق و تقویت می‌کند. سطح کاروتینوئیدخون یک هزار مرد مورد آزمایش قرار گرفت و به مدت ۱۲ سال مورد پیگیری قرار گرفتند. افرادی با بالاترین سطح لیکوپن با کمترین خطر بروز سکته مواجه بودند، احتمال وقوع سکته در آن‌ها نسبت به افرادی که دارای پایین‌ترین سطح لیکوپن بودند به میزان ۵۵ درصد پایین‌تر بوده است. اطلاعات قبلی به‌دست آمده از گروه مشابهی از مردان نشان می‌دهد که سطح لیکوپن بالاتر با خطر کمتر ابتلا به حمله قلبی نیز مرتبط می‌باشد.
لیکوپن چگونه کار می‌کند؟
لیکوپن یک آنتی اکسیدان بسیار قوی می‌باشد. چندین مطالعه که فرآورده‌های مکملی به‌دست آمده از گوجه فرنگی را به داوطلبان داده بودند، دریافتند که ذرات کلسترل بد آن‌ها در برابر فعالیت اکسیدی بدن مقاوم تر بوده است . اکسیدی شدن کلسترل بد پدیده‌ای اولیه و زود هنگام در تشکیل و رشد پلاک تصلب شریان می‌باشد و لیکوپن به جلوگیری از بروز آن کمک می‌کند. مطالعه‌ای دیگر پس از دو ماه تغذیه با رژیم غذایی سرشار از گوجه فرنگی، با عملکرد بهبود یافته ایندوتلیال مواجه شد. عملکرد ایندوتلیال به توانایی ایندوتلیوم (خط کشی داخلی رگ‌های خونی) در تنظیم مناسب فشار خون مربوط می‌شود و آسیب اکسیدی می‌تواند باعث معیوب شدن و آسیب دیدن عملکرد ایندوتلیال شود.
لیکوپن دارای واکنش‌های غیر آنتی اکسیدانی نیز می‌باشد که می‌تواند از بدن در مقابل بیماری‌های قلبی و عروقی محافظت کند. اولا شواهدی وجود دارد که لیکوپن می‌تواند مانع دیاستاز coa- hmg شود، آنزیمی که مسئول ساختن کلسترل می‌باشد (داروهای استاتین کاهش دهنده کلسترول نیز مانع این آنزیم می‌شوند). بنابراین چنان که ممکن است انتظار داشته باشید، آزمایش‌هایی که فرآورده‌های گوجه فرنگی بیشتری را به رژیم افراد مورد آزمایش اضافه کرده بودند باعث کاهش سطح کلسترول خون این افراد شدند. آنالیز‌های صورت گرفته بر روی ۱۲ آزمایش نشان می‌دهد که مصرف روزانه فرآورده‌های مکملی گوجه فرنگی (تقریبا یک فنجان آب گوجه فرنگی یا ۳ الی ۴ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی) به میزان ۱۰ درصد کلسترل بد را کاهش می‌دهد، این تاثیر با دوز پایینی از داروهای استاتین قابل مقایسه است (البته بدون وجود هیچ‌گونه تاثیرات جانبی). علاوه بر این خواص، لیکوپن چندین کارکرد ضد التهابی نیز دارد و می‌تواند از تکثیر مفرط و بیش از اندازه سلول‌های ماهیچه‌ای نرم آوندی که در پیشرفت پلاک تصلب شراین سهیم هستند جلوگیری به عمل آورد.
از خوردن گوجه فرنگی لذت ببرید!
مطمئنا، لیکوپن تنها ماده مغذی موجود در گوجه فرنگی نیست، گوجه فرنگی سرشار از ویتامین c و e، بتا کاروتن و آنتی اکسیدان‌های فلاونال و برخی مواد مغذی دیگر نیز می‌باشد. یک آنتی اکسیدان معمولا به تنهایی نمی‌تواند تاثیرات محافظتی خود را نشان داده و آشکار سازد. ما از طریق آزمایشات بالینی بر روی مکمل‌های بتا کاروتن، ویتامین c و ویتامین e به این نکته پی بردیم، و یک آنتی اکسیدان به تنهایی خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش نمی‌دهد.
این یک فعل و انفعال و اثر متقابل بین فیتوکمیکال‌ها در یک شبکه همکاری پیچیده می‌باشد که در غذا‌های گیاهی وجود دارد و مسئول آثار سلامتی آن‌ها بوده و چیزی است که نمی‌توانیم آن را در دارو‌ها اعمال کرده و منعکس نماییم. در میان کاروتینوئیدهای متداول غذایی، لیکوپن قوی‌ترین نیرو و قدرت آنتی اکسیدانی را دارد ولی همواره ترکیب کاروتینوئیدها تاثیر گذارتر و مفیدتر از تنها یک کاروتینوئید می‌باشد و کاروتینوئید‌ها نقش همکاری کننده‌ای با یکدیگر داشته و در کنار هم فعالیت موثری خواهند داشت.
لیکوپن خون، چنان چه در بسیاری از این مطالعات مورد استفاده قرار گرفته، به سادگی نشانه و علامتی برای مصرف بالای فرآورده‌های گوجه فرنگی می‌باشد. سطوح آلفا کاروتن و بتا کاروتن بالا نیز نشانه‌ای از مصرف فراوان سبزیجات و میوه‌های سبز و زرد و نارنجی رنگ می‌باشند. میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگ تاثیرات محافظتی قابل توجهی را برای ما فراهم می‌آورند.
سالانه بطور معمول، یک آمریکایی حدود ۹۲ پوند گوجه فرنگی مصرف خواهد کرد. از خوردن این ۹۲ پوند گوجه فرنگی لذت ببرید و در صورت تمایل مقدار بیشتری را نیز مصرف کنید. به سالاد خود گوجه فرنگی تازه و آبدار را به صورت خام اضافه کنید و در سوپ خود از گوجه فرنگی خرد شده یا گوجه فرنگی بدون گوگرد و در معرض نور آفتاب خشک شده اضافه کنید و از خوردن سوپ و سس گوجه فرنگی خانگی لذت ببرید. نسبت به میزان سدیم موجود در سس‌ها و دیگر فرآورده‌های گوجه فرنگی حساس باشید و فرآورده‌هایی با سدیم پایین و یا بدون نمک افزوده را خریداری نمایید. گوجه فرنگی‌های بدون نمک افزوده و خشک شده بدون استفاده از گوگرد نیز انتخاب‌های مناسب و خوبی هستند. همچنین این نکته را نیز در نظر بگیرید که کاروتینوئیدها به همراه چربی‌های سالم بهتر جذب بدن می‌شوند، برای مثال در سالادی با چاشنی حاصل از دانه‌ها یا مغز‌ها. همچنین جذب لیکوپن در بدن زمانی بیشتر است که گوجه فرنگی‌ها پخته شده باشند، بنابراین شما می‌توانید از خوردن گوجه فرنگی‌ها هم به صورت خام و هم به صورت پخته شده در رژیم غذایی روزانه خود لذت ببرید.
مقاله‌ای از دکتر جوئل فورمن
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده