مصرف گوشت و ارتباط آن با بیماری‌های دستگاه گوارش و قلب و عروق

مصرف گوشت و ارتباط آن با بیماری‌های دستگاه گوارش و قلب و عروق

مصرف گوشت با افزایش خطر بیماری قلبی و عروقی و مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی در ارتباط می‌باشد. برای مثال، اطلاعات ترکیب شده حاصل از مطالعه سلامت پرستاران و مطالعه از تشخیص تا درمان متخصصان سلامت، با در بر داشتن بیش از ۱۲۰۰۰۰ نفر، تخمین می‌زند که هر وعده مصرفی گوشت (۱۰۰ گرم) خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی را تا ۱۸ درصد افزایش می‌دهد.
دو فاکتور که تا حد زیادی به عقیده بسیاری از افراد مسبب ارتباط گوشت قرمز با افزایش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی می‌باشند، چربی اشباع شده بالا و آهن هم موجود در گوشت قرمز هستند. چربی‌های اشباع شده به عنوان افزایش دهنده سطوح کلسترول کلی و سطوح کلسترول بد شناخته می‌شوند و آهن اضافه و زیاد با استرس اکسیداتیو که منجر به تصلب شراین می‌شود، مرتبط است. به هر حال، دانشمندان استدلال می‌کنند که این فاکتور‌ها به تنهایی بیان‌گر رابطه گوشت قرمز و خطر بیماری‌های قلبی و عروقی نمی‌باشند. خواص و ویژگی‌های دیگر موجود در گوشت قرمز نیز به احتمال زیاد در این ارتباط سهیم می‌باشند.
تحقیقی جدید و جالب مکانیزم بالقوه جدیدی را نشان می‌دهد که گوشت قرمز توسط آن می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهد - با تعدیل و تلفیق گونه‌هایی از باکتری‌ها که در روده و دستگاه گوارش ما ساکن هستند. ما حالا می‌فهمیم که فلورای موجود در روده‌ها به طور متقابل با سلول‌های دیواره روده‌ای ما وارد عمل می‌شود تا عمیق‌ترین تاثیرات را بر روی سلامت ما داشته باشد. میکروب‌های مفید باعث تولید ویتامین‌ها می‌شوند، از بدن ما در مقابل میکروب‌های بیماری‌زا محافظت می‌نمایند، کارکرد ایمنی سالم را ترویج و توسعه می‌بخشند، استخراج انرژی از غذا‌ها را تسریع و تسهیل می‌کنند و باعث تجزیه فیبر و نشاسته پایدار به اسید‌های چربی زنجیره کوتاه و مفید می‌شوند که این اسید‌های چرب مفید از ما در برابر سرطان روده محافظت می‌نمایند. به طور اساسی چیزی که ما می‌خوریم تعیین می‌کنند که چه گونه‌هایی از باکتری‌ها در دستگاه گوارش ما ساکن شوند و پیشرفت کنند. غذا‌های گیاهی سالم و سرشار از فیبر منبعی از انرژی را برای رشد باکتری‌های مفید فراهم می‌سازند.
آیا عکس این مطلب نیز درست است؟ آیا غذا‌های ناسالم باعث افزایش تکثیر باکتری‌های ناسالم دستگاه گوارش می‌شوند؟
کارنیتین یک آمینو اسید است که در تولید انرژی دخالت دارد و این ماده در محصولات حیوانی و به ویژه گوشت بسیار فراوان است. در غذا‌های گیاهی کارنیتین بسیار کم و یا اصلا کارنیتین وجود ندارد و بدن انسان می‌تواند از طریق دیگر آمینو اسید‌های موجود در بدن یعنی لیزین و میتونین، کارنیتین کافی را تولید کند. با مطالعات آزمایشگاهی دانشمندان دریافتند که کارنیتین با دگرگون شدن توسط باکتری روده‌ای تری متیل آمین ان - اکسید تولید می‌کند، ماده‌ای که پیش از این ثابت شده بود به دلیل کند کردن پاک‌سازی کلسترول از دیواره شریان‌ها با پیشرفت پلاک تصلب شراین مرتبط است.
وقتی سطوح کارنیتین و تری متیل آمین ان ـ اکسید خون را در افراد تحت آزمایش بررسی کردند، دریافتند که ترکیب کارنیتین بالا و تری متیل آمین ان - اکسید بالا با افزایش احتمال بیماری‌های قلبی و عروقی و یا بروز حوادث قلبی و عروقی (حمله قلبی و سکته) مرتبط می‌باشد. وقتی دانشمندان به انسان‌ها مکمل‌های کارنیتین دادند، به طور جالب توجهی دریافتند که همه چیزخواران نسبت به گیاه‌خواران و همچنین گیاه‌خواران مصرف کننده تخم مرغ و لبنیات در واکنش به دریافت کارنیتین، تری متیل آمین ان - اکسید بسیار بیشتری تولید کردند. به علاوه، گونه‌های باکتری دستگاه گوارش در همه چیزخواران با گونه‌های موجود در دستگاه گوارش گیاه‌خواران و گیاه‌خواران مصرف کننده تخم مرغ و لبنیات متفاوت بوده است. این نتایج نشان می‌دهد که مصرف مرتب غذا‌های حاوی کارنیتین رشد باکتری دستگاه گوارش را، که می‌تواند با تغییر متابولیزم کارنیتین آن را به ماده‌ای خطرساز برای بیماری قلبی تبدیل کند، تسریع می‌بخشد.
الگوی کلی غذایی ما تعیین کننده باکتری‌هایی است که در دستگاه گوارش ما زندگی می‌کنند و این تحقیق بر این مطلب دلالت دارد که خوردن منظم گوشت رشد باکتری‌هایی را که با بهره‌گیری از ترکیبات گوشت مواد مضری را تولید می‌کنند، تسریع و توسعه می‌بخشد. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد، هر یک از ما که به طور منظم از رژیم غذایی سالمی حاوی غذا‌های گیاهی تبعیت می‌کنیم، پروفایل میکروبی سالم‌تری داریم و کمتر از بقیه افراد مستعد پذیرش تاثیرات بیماری‌زای ناشی از گوشت‌هایی با میزان کارنیتین بالا هستیم. مطالعات بیشتر به آشکار نمودن ارتباط‌های جالب بین رژیم غذایی، باکتری دستگاه گوارش و سلامت ادامه خواهند داد.
میزان کارنیتین در برخی غذا‌های حیوانی:
استیک گوشت گاو (۸۵ گرم)
گوشت چرخ کرده (۸۵ گرم)
گوشت خوک (۸۵ گرم)
شیر (۱ فنجان)
ماهی (۸۵ گرم)
سینه مرغ (۸۵ گرم)
پنیر (۲۸ گرم)
مقاله‌ای از دکتر جوئل فورمن
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۱۴ مشارکت کننده