​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

گوشت، فیبرها و تاثیرات متفاوت آنها در ارتباط با سکته مغزی

گوشت، فیبرها و تاثیرات متفاوت آنها در ارتباط با سکته مغزی

سکته مغزی یک دلیل عمده برای معلولیت و مرگ در ایالات متحده آمریکا می‌باشد. هر سال حدود ۷۹۵۰۰۰ نفر در آمریکا دچار سکته مغزی می‌شوند. سکته زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به بخشی از مغز قطع می‌شود و از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به بافت مغز جلو گیری می‌شود. ایسکمی مغزی، متداولترین نوع سکته مغزی، همیشه با مسدود شدن رگ منتهی به مغز توسط لخته خون به وجود می‌آید. فشار خون بالا مهم‌ترین و عمده‌ترین فاکتور خطر برای سکته مغزی است، فشار خون بالا در بروز ۶۲ درصد از سکته‌ها سهیم است.
مطالعات بی‌شماری در مورد فاکتورهای تغذیه‌ای و ارتباط آن‌ها با خطر سکته مغزی وجود دارد. در طی چند سال گذشته فراتحلیل‌های جدید صورت گرفته این ارتباطات بین تغذیه و سکته مغزی را قوت بخشیده است. به طور ویژه، مصرف بالای فیبر با کاهش خطر سکته مغزی و مصرف بالای گوشت قرمز و گوشت‌های فراوری شده و آماده با افزایش این خطر در ارتباط می‌باشد.
فیبر و سکته مغزی:
فیبر و غذای سرشار از فیبر به عنوان موادی مفید برای سلامت روده‌ها و تنظیم سالم گلوکز خون شناخته می‌شوند. به نظر می‌آید که به طور عمده تاثیرات پایین آورنده فشار خون حاصل از فیبر و غذا‌های غنی از فیبر جهت پیشگیری از سکته مغزی موثر می‌باشند. فشار خون بالا فاکتور اصلی خطر برای سکته مغزی است و مصرف زیاد غذا‌های حاوی فیبر بالا (مثل لوبیا‌ها) به طور مداوم با فشار خون پایین مرتبط می‌باشد.
غذا‌های سرشار از فیبر بار گلایسمیکی پایینی دارند، که این بار گلایسمیکی پایین افزایش انسولین بعد از وعده غذایی را محدود می‌کند. سطح بالای انسولین با فشار خون بالا مرتبط است. غذا‌هایی با فیبر بالا علاوه بر این سرشار از فیتوکمیکال‌ها و مواد معدنی از قبیل پتاسیم و منیزیم می‌باشند، که این مواد به حفظ فشار خون در یک بازه سالم کمک می‌کنند. علاوه بر کاهش فشار خون، غذا‌های حاوی فیبر بالا چندین فاکتور وابسته به تشکیل پلاک تصلب شریان از قبیل سطح کلسترول و سطح تری گلیسیرید را بهبود می‌بخشند.
یک فرا تحلیل در مورد مصرف فیبر و خطر سکته مغزی که به تازگی منتشر شده است، اطلاعات حاصل از شش مطالعه شامل بیش از ۳۰۰۰۰۰ فرد مورد مطالعه را مورد بررسی و آنالیز قرار داده است. در این بررسی‌ها برای هر ۱۰ گرم افزایش در مصرف روزانه فیبر، ۱۲ درصد کاهش در خطر سکته مغزی وجود داشته است. یک تحلیل سابق در مورد اطلاعات حاصل از ۱۰ مطالعه دریافت که هر ۱۰ گرم افزایش در مصرف روزانه فیبر با ۲۴ درصد کاهش در خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی مرتبط بوده است.
۱۰ گرم فیبر برابر با مقدار طبیعی فیبر موجود در دو سوم فنجان لوبیا یا عدس، ۲ فنجان سبزیجات کلمی پخته شده، یا ۲/۵ فنجان بلوبری می‌باشد. میانگین مصرف روزانه فیبر در ایالات متحده آمریکا به مقدار ناچیز ۱۶ گرم می‌باشد، ولی یک رژیم غذایی مغذی، وابسته به مقدار نیاز فرد به کالری، روزانه حدودا ۶۰ تا ۸۰ گرم فیبر را برای فرد تامین می‌کند. می‌خواهم این قضیه را به طور شفاف بازگو کنم. این مطلب در مورد استفاده از فیبر بالا می‌باشد. تمام غذا‌هایی که این درجه از محافظت را در برابر سکته مغزی فراهم می‌آورند، نه افزودن مقداری فیبر به رژیم غذایی استاندارد آمریکایی. این چیزی بیش از تنها فیبر موجود در غذا‌های غنی از فیبر است که محافظت در برابر این عارضه را ارائه می‌کند.
گوشت‌های قرمز و فرآوری شده حاوی انبوهی از کالری می‌باشند، ضعیف از لحاظ ریزمغذی‌ها و غذا‌هایی سرشار از چربی اشباع شده هستند. نگرانی عمده دیگر در مورد گوشت‌های قرمز و گوشت‌های فرآوری شده، وقتی در مورد بیماری‌های قلبی و سکته مغزی صحبت می‌کنیم، آهن هم است. بدن انسان آهن هم را، نوعی از آهن که در غذا‌های حیوانی یافت می‌شود، بسیار راحت‌تر از آهن غیر هم موجود در غذا‌های گیاهی جذب می‌کند. آهن یک ماده معدنی بسیار ضروری برای بدن است که وظیفه نقل و انتقال اکسیژن در خون را بر عهده دارد و البته وظایف حیاتی دیگری نیز دارد، ولی می‌تواند باعث ترویج آسیب رادیکال آزاد (میل به واکنش رادیکال‌ها به‌دلیل داشتن الکترون جفت‌نشده زیاد است و عامل بیماری‌هایی مانند دژنراسیون و سرطان‌اند.) شود که وقتی اکسیژن اضافی و زیاد در بدن وجود داشته باشد استرس اکسیداتیو نامیده می‌شود. در نتیجه منابع بالای آهن در بدن با افزایش خطر بیماری‌های سخت و مزمنی که یکی از علت‌های بروز آنها استرس اکسیداتیو باشد مرتبط است، بیماری‌هایی از قبیل دیابت‌ها، بیماری‌های قلبی و جنون یا دیوانگی.
وقتی از جنبه افزایش خطر سکته مغزی به قضیه نگاه کنیم، آهن هم اکسیداسیون کلسترول بد را افزایش می‌دهد و منجر به افزایش فشار خون می‌شود. چندین مطالعه پیشین دریافته‌اند که مصرف بالای آهن غیر هم (یا مصرف غذا‌های گیاهی) با کاهش فشار خون در ارتباط می‌باشد. دوباره باید متذکر شد که این تنها آهن زیاد موجود در گوشت‌ها نیست که باعث افزایش تاثیراتی می‌شود که تصلب شریان را تقویت می‌کنند، بلکه فاکتور‌های دیگری نیز در این کار نقش دارند که شامل محرک‌های هورمونی رشد می‌باشد که در این غذا‌ها وجود دارند.
در فراتحلیل اخیر پنج مطالعه پیرامون گوشت قرمز، فرآوری شده و خطر سکته مغزی را مورد بررسی قرار داده و به افزایش خطر قابل توجهی در خطر ایسکمی مغزی (متداول‌ترین نوع سکته مغزی) پی برده است: برای هر ۱۰۰ گرم افزایش در مصرف روزانه گوشت قرمز، ۱۳ درصد افزایش خطر و برای هر ۵۰ گرم مصرف روزانه گوشت فرآوری شده نیز ۱۳ درصد افزایش در خطر بروز سکته مغزی وجود داشته است. گوشت‌های فرآوری شده و آماده همانند گوشت قرمز از لحاظ ریزمغذی‌ها بسیار ضعیف و حاوی آهن هم زیادی می‌باشند ولی دارای سدیم بیشتری هستند که احتمالا دلیل اینکه محققان ارتباظ تندتر و شدیدتری را بین گوشت فرآوری شده و سکته مغزی پیدا کرده‌اند نیز همین است.
این مطالعات به علاوه بدنه عظیمی از شواهد موجود نشان می‌دهند که تمام غذا‌های گیاهی ترویج کننده سلامتی هستند، در حالی که گوشت‌های قرمز و فرآوری شده مسبب بیماری‌ها می‌باشند. علاوه بر مقادیر بیش از اندازه پروتئین و آهن هم موجود در گوشت، یافته‌های جدید در مورد تاثیرات مضر ترکیبات گوشت قرمز یعنی CG5Neu و کارنیتین و حجم شواهدی که گوشت‌های قرمز و فرآوری شده را به سرطان و مرگ زود هنگام ربط می‌دهند، دیگر شکی نیست که این غذا‌ها خطرناک هستند. لذا افرادی که هنوز مایل به خوردن گوشت تحت هر شرایطی هستند باید جدی‌تر به این قصیه توجه کنند.
مقاله‌ای از دکتر جوئل فورمن
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۷ مشارکت کننده