​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

شش ماده‌ی غذایی نامناسب به خصوص برای دیابت

شش ماده‌ی غذایی نامناسب به خصوص برای دیابت

بیش از ۲۵ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا به بیماری دیابت مبتلا هستند که خسارت و هزینه عظیمی بر سلامت مردم بر جای می‌گذارد. دیابت روند پیر شدن را تسریع می‌کند؛ به کلیه‌ها، سیستم قلبی و عروقی، چشم‌ها و بافت عصبی آسیب می‌رساند و خطر سرطان را افزایش می‌دهد. می‌توان از عوارض ویران کننده و مرگ‌های زودرس و نابهنگام که با دیابت در ارتباط می‌باشند، جلوگیری نمود. دلیل عمده افزایش‌های همزمان در چاقی و دیابت، رژیم غذایی عاری از مواد مغذی معمول می‌باشد. بدترین غذا‌ها برای دیابت - غذا‌هایی که قند خون را بالا می‌برند، حساسیت انسولین را کاهش و خطر دیابت نوع دوم را افزایش می‌دهند - غذا‌هایی هستند که در رژیم غذایی معمول و روزمره خود می‌بینیم.
۱. شکر و قند اضافی
چون دیابت با سطوح گلوکز خون که به طور غیر نرمال بالا می‌روند شناخته می‌شود، مطمئنا اجتناب از غذا‌هایی که به طور خطرناک باعث افزایش گلوکز خون می‌شوند عاقلانه خواهد بود. به طور عمده و اساسی اجتناب از غذا‌های فرآوری شده مانند نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر و عاری از فیبر توصیه می‌شود تا به این صورت سرعت جذب گلوکز در خون کاهش یابد. آب میوه‌ها و غذا‌های آماده و حاوی شکر و دسرها تاثیرات مشابهی دارند. این غذا‌ها ازدیاد قند خون و مقاومت انسولینی را افزایش می‌دهند و باعث پیشرفت شکل گیری (-advanced glycation end products -AGEs) در بدن می‌شوند: AGEs عملکرد نرمال و سالم بافت سلولی پروتئین را تغییر می‌دهد، رگ‌های خونی را سفت می‌کند، سرعت پیر شدن را افزایش داده و باعث پیشرفت عوارض دیابت می‌شود.
۲. غلات فرآوری شده (فرآورده‌های برنج سفید و آرد سفید)
کربوهیدرات‌های فرآوری شده مانند برنج سفید، پاستا سفید و نان سفید در مقایسه با غلات دست نخورده و اصلی فیبر خود را از دست می‌دهند، بنابراین آن‌ها نسبت به همتایان دست نخورده و فرآوری نشده خود گلوکز خون را سریع‌تر و بیشتر افزایش می‌دهند. در یک مطالعه ۶ ساله بر روی ۶۵۰۰۰ زن، احتمال ابتلا به دیابت در افرادی با رژیم غذایی پر از کربوهیدرات‌های فرآوری شده مانند نان، برنج و پاستای سفید در مقایسه با افرادی که از غذا‌هایی با شاخص گلایسمی پایین مانند غلات و نان کامل و دست نخورده تغذیه می‌کردند تا ۲/۵ برابر بیشتر بوده است. یک بررسی و آنالیز بر روی چهار مطالعه بر روی رابطه مصرف برنج سفید و دیابت به این نتیجه رسید که مصرف روزانه یک وعده برنج سفید خطر بیماری دیابت را تا ۱۱ درصد افزایش می‌دهد. علاوه بر تاثیرات افزایش دهنده گلوکز، غذا‌های نشاسته‌ای پخته شده حاوی AGEs می‌باشند که پیر شدن را تسریع و عوارض دیابت را ترقی می‌بخشد.
۳. غذا‌های سرخ شده
چیپس‌های سیب زمینی، سیب زمینی سرخ کرده، دونات‌ها و دیگر نشاسته‌های سرخ شده شاخص گلایسمی بالایی داشته و غذا‌هایی هستند که در روغن‌های پر کالری و با ارزش غذایی پایین سرخ می‌شوند. علاوه بر این‌ها، همانند دیگر نشاسته‌های پخته شده، غذا‌های سرخ شده حاوی AGEs می‌باشند.
۴. چربی‌های ترانس (مارگارین، فست فود، غذا‌های پخته شده و آماده)
دیابت بیماری‌های قلبی و عروقی را تسریع می‌کند، چون اکثریت عظیمی از افراد دیابتی (بیش از ۸۰ درصد) به خاطر بیماری‌های قلبی و عروقی جان خود را از دست می‌دهند، هر گونه غذایی که خطر بیماری قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد به طور خاص برای افراد مبتلا به دیابت نیز مشکل‌ساز خواهد بود. مصرف چربی ترانس یک فاکتور خطر تغذیه‌ای برای بیماری قلبی است، حتی مصرف یک مقدار کوچک از چربی ترانس باعث افزایش این خطر می‌شود. علاوه بر تاثیرات قلبی و عروقی، چربی‌های ترانس و اشباع شده حساسیت انسولینی را کاهش می‌دهند، به سطوح افزایش یافته انسولین و گلوکز منجر می‌شوند و خطر دیابت را بیشتر می‌کنند.
۵. گوشت قرمز و فرآوری شده
بسیاری از افراد مبتلا به دیابت بر این باورند که اگر شکر و غلات فرآوری شده و دیگر غذا‌های دارای شاخص گلایسمیک بالا باعث افزایش قند و تری گلیسیرید خون می‌شوند، در نتیجه آن‌ها باید از این غذا‌ها اجتناب کنند و در عوض پروتئین حیوانی بیشتری بخورند تا سطوح گلوکز خونشان در حد معین باقی بماند. با این حال، در حال حاضر چندین مطالعه ثابت می‌کنند که مصرف بالای گوشت خطر بیماری دیابت را افزایش می‌دهد. یک متا آنالیز بر روی ۱۲ مطالعه به این نتیجه رسید که به طور کلی مصرف بالای گوشت در مقایسه با مصرف پایین گوشت خطر دیابت نوع دوم را تا ۱۷ درصد افزایش می‌دهد، مصرف بالای گوشت قرمز این خطر را تا ۲‍۱ درصد و مصرف بالای گوشت فرآوری شده خطر دیابت را تا ۴۱ درصد افزایش می‌دهد.
۶. تخم مرغ
خوردن ۵ تخم مرغ یا بیشتر از آن در هر هفته با افزایش خطر پیشرفت دیابت نوع دوم مرتبط است. تا جایی که به بیماری قلبی مربوط می‌شود، تخم مرغ‌ها همیشه موضوعی بحث برانگیز بوده‌اند. در حالی که، برای افراد مبتلا به دیابت این تحقیقات بحث برانگیز نمی‌باشد و در بسیاری از مطالعات مشاهده‌ای پیوند شفافی بین مصرف زیاد تخم مرغ و افزایش شدید در خطر بیماری دیابت وجود دارد. مطالعات بزرگ و آینده‌نگری مانند مطالعه سلامت پرستاران، مطالعه دنبال شده سلامت حرفه‌ای‌ها و مطالعه سلامت پزشکان گزارش داده‌اند که خطر بیماری قلبی یا خطر مرگ در افراد دیابتی که بیش از یک تخم مرغ در روز مصرف می‌کنند در مقایسه با افراد دیابتی که کمتر از یک تخم مرغ در هفته می‌خورند، دو برابر می‌باشد. یک مطالعه دیگر بر روی افراد مبتلا به دیابت گزارش داد که افرادی که به طور روزانه یک یا بیش از یک تخم مرغ مصرف می‌کنند خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی و عروقی را در خود تا ۵ برابر افزایش می‌دهند.
مقاله‌ای از دکتر جوئل فورمن
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده