کلم‌ها: بسیار موثر در پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان

کلم‌ها: بسیار موثر در پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان

دانشمندان علم تغذیه بارها نشان داده‌اند که افرادی که غذای گیاهی طبیعی یعنی سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات، مغز‌ها و دانه‌های بیشتری مصرف می‌کنند، احتمال کمتری وجود دارد که به سرطان مبتلا شوند، اما آیا تمام سبزیجات قدرت محافظتی یکسانی دارند؟ برای اینکه در جنگ با سرطان پیروز شوید، باید یک رژیم غذایی ضد سرطانی طراحی کنید، رژیم غذایی که بر روی مواد غذایی با قدرتمندترین تاثیرات ضد سرطانی تمرکز دارد. بعد ما می‌توانیم مقدار زیادی از این غذا‌ها را هر روز بخوریم و بدن خود را در این مواد غذایی محافظت کننده غرق کنیم.
خانواده کلم‌ها در میان سبزیجات پر از مواد غذایی عالی با قدرتمندترین تاثیرات ضد سرطانی می‌باشد، ما باید هر روز از سبزیجات این خانواده استفاده کنیم. این خانواده شامل سبزیجات سبز رنگی مانند کلم پیچ، کلم چینی به علاوه سبزیجات غیر سبز رنگی مانند گل کلم می‌باشد. کلم‌ها حاوی گلوکزینولیت (Glucosinolates) بوده و در نواحی متفاوتی از سلول‌های خود دارای آنزیمی هستند که میروسیناس (Myrosinase) نامیده می‌شوند. وقتی ما این سبزیجات را می‌جویم، خرد می‌کنیم یا در مخلوط کن می‌ریزیم، این سلول‌های گیاهی را می‌شکنیم و به میروسیناس اجازه می‌دهیم تا بتواند با گلوکزینولیت تماس داشته باشد، به این ترتیب واکنشی شیمیایی به وجود می‌آید که منجر به تولید ایزوتیوسیانیت‌ها (isothiocyanates -ITCs) می‌شود - ترکیبی قوی و ضد سرطانی.
نشان داده شده است که ایزوتیوسیانیت‌ها مواد سرطان زا را دفع و مسمومیت این مواد را رفع می‌نمایند، سلول‌های سرطانی را می‌کشند و از رشد تومورها جلوگیری می‌کنند. همچنین خوردن کلم‌های سرشار از ایزوتیوسیانیت از بدن در برابر سرطان محافظت می‌کنند، در این جا چند مثال برای شما ارائه می‌کنیم:
بیست و هشت وعده مصرف سبزیجات در هفته خطر سرطان پروستات را تا ۳۳ درصد کاهش می‌دهد، ولی تنها ۳ وعده مصرف سبزیجات از خانواده کلم‌ها در هفته خطر سرطان پروستات را تا ۴۱ درصد کاهش می‌دهد. یک یا بیش از یک وعده مصرف کلم پیچ در هفته خطر سرطان لوزالمعده را به میزان ۳۸ درصد کاهش می‌دهد. یک وعده مصرف سبزیجات از خانواده کلم‌ها به طور روزانه، خطر سرطان پستان را تا بیش از ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.
کلم‌ها و سرطان پستان
کلم‌ها به طور خاص در پیشگیری از سرطان‌های هورمونی مانند سرطان پستان مفید هستند، چون برخی ایزوتیوسیانیت‌ها مانند ایندول - تری - کربینون (که به وفور در کلم بروکلی و کلم پیچ وجود دارد) می‌توانند به بدن کمک کنند تا استروژن و دیگر هورمون‌ها را دفع کند. در حقیقت تحقیقی جدید تاثیرات ضد استروژنی بیشتری از ایندول - تری - کربینول و سولفورافین (فراوان در کلم بروکلی) را نشان می‌دهد. این ایزوتیوسیانیت‌ها تاثیرات استروژن بر روی سرعت رشد سلول‌های سرطانی مربوط به پستان و گردن را کند می‌کنند.
خوردن کلم‌ها میزان قابل توجهی از ایزوتیوسیانیت‌ها را در بافت پستان تولید می‌کند و مطالعات مشاهده‌ای نشان می‌دهند زنانی که سبزیجات کلمی بیشتری مصرف می‌کنند احتمال ابتلا به سرطان پستان در آن‌ها کمتر است. در یک مطالعه چینی جدید، زنانی که به طور منظم و روزانه یک وعده از سبزیجات کلمی تغذیه می‌کردند با ۵۰ درصد کاهش در خطر سرطان پستان مواجه بودند. در یک مطالعه اروپایی برای مصرف سبزیجات کلمی حداقل هفته ای یک بار، ۱۷ درصد کاهش در خطر سرطان پستان مشاهده شده است. علاوه بر این، نجات یافته‌گانی از سرطان پستان که حداقل و به طور منظم یک بار در هفته از کلم‌ها تغذیه می‌کنند، خطر بازگشت و عود سرطان در آن‌ها کمتر است، هر چه سبزیجات کلمی بیشتری بخورند، خطر ابتلای دوباره به سرطان در آن‌ها کمتر خواهد بود. در کنار یک شیوه تغذیه گیاهی سرشار از مواد مغذی، کلم‌ها می‌توانند برای بدن ما شرایط بسیار مساعدی از محافظت در برابر سرطان را فراهم آورند.
مقاله‌ای از دکتر جوئل فورمن
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده