​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

مغزها و دانه‌ها، راز طول عمر و تناسب اندام

مغزها و دانه‌ها، راز طول عمر و تناسب اندام

مغز‌ها و دانه‌ها غذاهایی سالم و طبیعی هستند که سرشار از مواد مغذی و فیتوکمیکال‌های مفید می‌باشند. اگر چه افسانه چاق‌کننده بودن مغز‌ها و دانه‌ها به قوت خود باقی است، تحقیقات نشان می‌دهد که در واقع مغز‌ها برای کاهش ورن مفید می‌باشند. در تمام شرایط این میزان ماده مغذی موجود در یک رژیم غذایی است که سالم بودن آن را مشخص می‌کند نه میزان چربی موجود در آن و مغز‌ها بر اساس میزان ماده مغذی موجود در آنها منبعی سرشار از کالری‌های سالم می‌باشند.
مغز‌ها و دانه‌ها از نظر تغذیه‌ای بسیار مهم هستند.
دانه‌ها و مغز‌ها حاوی طیف‌های مختلفی از ریزمغذی‌هایی مانند فیتوسترول کاهش دهنده کلسترول بد؛ آرژینین بهبود دهنده گردش خون؛ مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم و سلنیوم؛ و آنتی اکسیدان‌هایی مانند فلاونویدها، رسوراترول، توکوفرال (ویتامین E) و کاروتینوید‌ها هستند.
خوردن مغز‌ها و دانه‌ها خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.
مطالعات همه‌گیرشناسی امراض به طوری نامتناقض نشان می‌دهند که مصرف مغز‌ها برای سلامت قلبی مفید است. تخمین زده شده است که خوردن پنج وعده یا بیشتر مغز‌ها در هر هفته باعث کاهش ۳۵ درصدی خطر بیماری‌های کرنری قلب (انسداد شریان‌های قلبی) می‌شود. خوردن مغز‌ها و دانه‌ها از بدن در برابر مرگ قلبی ناگهانی محافظت کرده و کلسترول خون و التهاب را کاهش می‌دهد.
مغز‌ها و دانه‌ها به کاهش وزن کمک می‌کنند.
افرادی که وزن کم می‌کنند نباید از مصرف مغز‌ها اجتناب نمایند؛ در حقیقت در افراد چاق، اضافه کردن مغز‌ها به رژیم غذایی به کاهش وزن و همچنین بهبود حساسیت انسولینی و در نتیجه به پیشگیری یا بهبود دیابت کمک می‌کند. با این وجود نباید در خوردن مغز‌ها زیاده‌روی کرد. مغز‌ها و دانه‌ها سرشار از مواد مغذی هستند، ولی از کالری بالایی نیز برخوردارند، بنابراین باید در مصرف آنها به میزان کالری مورد نیاز فرد توجه شود. معمولا مصرف روزانه یک اونس (۲۸ گرم) از این غذاها برای زنانی که سعی دارند وزن کم کنند مناسب است و برای مردان دارای اضافه وزن مصرف روزانه ۱/۵ تا ۲ اونس (۴۲ تا ۵۶ گرم) کافی می‌باشد. واضح است که افراد لاغر و دارای فعالیت فیزیکی بالا که کالری زیادی مصرف می‌کنند، باید حجم بیشتری از مغز‌ها و دانه‌ها را مصرف کنند.
مصرف مغز‌ها می‌تواند طول عمر را افزایش دهد.
در مطالعه سلامت ادونتیست، چندین فاکتور در شیوه زندگی با طول عمر مرتبط بوده است. در این مطالعه افرادی که فعالیت فیزیکی بالایی داشتند، رژیم غذایی گیاهی را دنبال و به طور مرتب از مغز‌ها تغذیه کردند به طور میانگین ۸ سال بیشتر از افرادی که این عادت‌ها را نداشتند عمر کردند. به طور مشابه در مطالعه سلامت پرستاران نیز مصرف مغز‌ها به عنوان یک فاکتور تغذیه با کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان‌ها مرتبط بوده است. تحقیق جدید این مشاهدات را تصدیق می‌کند.
هر مغز و دانه خوراکی ویژگی‌های تغذیه‌ای منحصر به فردی دارد که می‌تواند فواید سلامت خاصی را نیز در پی داشته باشد:
- بادام سرشار از آنتی اکسیدان می‌باشد. در یک مطالعه، افرادبه طور روزانه و به مدت چهار هفته یا بادام و یا اسنکی را که از نظر خاصیت چربی با بادام مشابه بود خوردند، و افرادی که بادام خورده بودند با کاهش استرس اکسیداتیو مواجه شدند.
- گردو. افراد مبتلا به دیابت که به به طور روزانه و به مدت ۸ هفته گردو مصرف کردند افزایش توانایی در گشاد شدن رگ‌های خونی شامل تنظیم بهتر فشار خون را تجربه کردند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد گردو از بدن در مقابل سرطان پستان محافظت می‌کند.
- پسته و دانه درخت کاج مدیترانه‌ای در بین همه مغزها حاوی بیشترین میزان استرول گیاهی می‌باشند؛ استرول گیاهی از نظر ساختاری شبیه کلسترول بوده و به کاهش سطوح کلسترول کمک می‌کنند. پسته علاوه بر کاهش کلسترول باعث کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو نیز می‌شود.
- دانه درخت کاج مدیترانه‌ای حاوی نوعی اسید چرب خاص است که نشان داده شده با افزایش دادن هورمون‌هایی که علائم سیری را به مغز ارسال می‌کنند، جلوی اشتها را می‌گیرد.
- دانه کتان، چیا و شاهدانه منابعی غنی از اسید چرب امگا ۳ می‌باشند و شاهدانه به طور ویژه حاوی پروتئین بالایی است که آن را به غذایی مفید برای ورزشکاران تبدیل می‌کند.
- تخم کدو تنبل سرشار از آهن، کلسیم و فیتوکمیکال‌ها می‌باشد و می‌تواند به جلوگیری از سرطان پروستات کمک کند.
- دانه کنجد در بین تمام غذاهای دنیا بالاترین میزان کلسیم را دارا می‌باشد، مقدار زیادی ویتامین E برای بدن فراهم می‌سازد و حاوی لیگنانی می‌باشد که سزامین نامیده می‌شود؛ غذاهای غنی از لیگنان می‌توانند از بدن در برابر سرطان پستان محافظت کنند.
بهتر است مغز‌ها و دانه‌ها را به صورت خام بخوریم. دانه‌ها و مغز‌ها باید به صورت خام مصرف شوند و یا اینکه خیلی کم برشته شوند. مغز‌ها و دانه‌های بو داده شده باعث تشکیل ترکیبات مضری می‌شوند که آکریلامید نام دارند و باعث کاهش میزان مواد معدنی و آمینو اسید‌ها می‌شوند. همچنین به یاد داشته باشید که خوردن مغز‌ها و دانه‌ها به همراه سبزیجات برگ‌دار می‌تواند به بدن در جذب مواد مغذی موجود در سبزی‌ها که قابل حل در چربی‌ها می‌باشند کمک کند، بنابراین سس مخلوط سالاد عالی‌ترین روش برای لذت بردن از خوردن مغز‌ها و دانه‌ها می‌باشد.
مقاله‌ای از دکتر جوئل فورمن
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده