گیاه‌خواری و تأثیر مثبت آن بر سلامت اعصاب و روان

گیاه‌خواری و تأثیر مثبت آن بر سلامت اعصاب و روان

تحقیقات متعدد صورت پذیرفته در سطوح جهانی، دال بر تأثیر مثبت گیاه‌خواری بر سلامت جسمانی و شیوع پایین‌تر امراض قلبی و عروقی، کلیوی، عصبی، استخوانی، نئوپلاستیک و دیابتیک در مقایسه با همه چیز خواران بوده و نرخ پایین‌تر مرگ و میر را در میان گیاه‌خواران گزارش داده‌اند. با این حال تاکنون تأثیر سبک زندگی گیاه‌خواری بر سلامت اعصاب و روان، از موضوعیت تحقیقاتی اندکی برخوردار بوده است.
نتایج تحقیق انجام شده توسط Beezhold و Johnston که به تازگی در نشریه معتبر Nutritional Journal انتشار یافته است، از تأثیر مثبت گیاه‌خواری و پرهیز از مصرف گوشت قرمز و سفید بر بهبود خلق و خوی حکایت دارد. یافته‌های این دو محقق، انتقادات رایج کارشناسان علوم تغذیه مبنی بر اثرات عصب شناختی منفی گیاه‌خواری به واسطه‌ی برخورداری از سطوح پایین اسیدهای چرب امگا ۳ شامل دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) را با چالش مواجه می‌سازد. در توجیه این مسئله، بایستی به اهمیت وجودی مقادیر بالای آنتی اکسیدان در رژیم غذایی گیاهی و اثرات چشمگیر آن در سلامت اعصاب و روان اشاره داشت.
نسبت اسیدهای چرب امگا ۶ به امگا ۳ در رژیم غذایی انسان همه چیزخوار امروزی، ۵ برابر بیشتر از نسبت مزبور در رژیم غذایی انسان‌های نخستین شکارچی می‌باشد. اسید آراشیدونیک، از جمله‌ی اسیدهای چرب امگا ۶ می‌باشد که در فرآورده‌های گوشتی از مقادیر بالایی برخوردار بوده و تجمع متابولیت‌های التهاب برانگیز عصبی از قبیل PGE2 و TNFα را در پی دارد. این امر، نهایتاً منجر به بروز بیماری‌های مزمن عصبی از قبیل افسردگی می‌گردد. گفتنی است بالا بودن مقادیر اسید چرب امگا ۳ از نوع آلفا لینولنیک اسید (ALA) در رژیم غذایی گیاهی، کاهش اثرات التهابی اسید آراشیدونیک در میان گیاه‌خواران را نیز در پی دارد. نتایج تحقیق این دو پژوهشگر، هم‌سو با تحقیق مشابه دیگری می‌باشد که از اثرات مثبت گیاه‌خواری بر بهبود سلامت اعصاب و روان حکایت داشت.
تحقیق و ترجمه : حامد صوفی (فارغ التحصیل داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی)
بن‌مایه: وگن کایند (http://vegankind.ir)

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده