زیورآلات برنجی را بیشتر بشناسید

زیورآلات برنجی را بیشتر بشناسید

زیورآلات برنجی به عنوان یکی از زیباترین و متنوع‌ترین زیورآلات در بین افراد به شمار می‌آید. قدمت استفاده از زیورآلات به اندازه عمر انسان است. انسان‌ها در گذشته همواره از ساده‌ترین فلزات در ساخت جواهرات استفاده می‌کردند. استفاده از زیورآلات برنجی مانند دیگر زیورآلات نیاز به اطلاعات کافی دارد. در این راستا یکی از معایب این فلز پرکاربرد این است که در طول زمان اکسید می‌شود و فلزی است حساسیت‌زا.
اگر حساسیت پوست شما نسبت به استفاده از زیورآلات بالاست، ما به شما استفاده از این نوع زیورالات را پیشنهاد نمی‌کنیم ولی اگر آلرژی پوستی ندارید جواهرات برنجی با قیمت مناسب و طرح‌هایی محسور کننده انتخاب مناسب و هیجان‌انگیزی برای شما به شمار می‌آید.
۳ فاکتور ویژه فلز برنج از جمله نرمی، چکش‌خوری و انعطاف‌پذیری بالای آن و رنگ و جلای آن باعث شده است که یکی از فلزات محبوب در دنیای زیورآلات شناخته شود. همچنین قیمت پایین‌تر در کنار جلا و درخشندگی زیبای آن نسبت به فلزات گران‌بهایی مانند طلا یا نقره محبوبیت این فلز را در بین جواهرسازان بیشتر کرده است. در این مقاله سعی ما بر این است که تمامی نکات کلیدی و مهم جهت آشنایی با زیورآلات برنجی را برای شما به نگارش درآوریم.
تاریخچه تولید فلز برنج
برنج در طول تاریخ فلز مهمی بوده است. فلزی همه کاره است که کاربردهای زیادی دارد. از این فلز در ساخت آلات موسیقی، وسایل تزیینی، ماشین‌آلات، وسایل خانه و جواهرات می‌توان استفاده کرد. تاریخچه پیدایش فلز برنج به ۳۰۰۰ سال  قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. آهنگران در منطقه‌ای که الان به آن روسیه گفته می‌شود از ترکیب مس مذاب و روی ناخواسته آلیاژی به نام برنج درست کردند. سپس ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح آهنگران حاشیه مدیترانه با تشخیص تفاوت فلز قلع و روی، شروع به ساخت آلیاژ برنج کردند. از سال ۳۰۰ میلادی تولید آلیاژ برنج در شمال اروپا و کشورهایی مانند آلمان و هلند پیشرفت چشم‌گیری کرد. با اینکه آهنگران از تفاوت بین قلع و روی باخبر بودند ولی روی را به عنوان یک فلز نمی‌شناختند. تا اینکه دانشمندی آلمانی به نام آندریاس سگیسموند مرگراف مشخصات فلز روی را تعیین کرد. بعد از آن روش‌های ترکیب فلز مس و روی جهت تولید آلیاژ برنج در انگلستان در سال ۱۷۸۱ ثبت شد. از همان زمان در ساخت وسایل تزیینی، از برنج استفاده می‌شده است. این فلز با قیمت مناسب‌تر نسبت به طلا و ظاهری زیبا به سرعت مورد توجه عموم قرار گرفت.
تشخیص فلز برنج از مس
برنج آلیاژی است زردرنگ که ظاهری شبیه به طلا دارد و از ترکیب دو فلز مس و روی ساخته شده است و مانند رنگ‌های طلا جذاب است. فلز برنج از مس سخت‌تر و محکم‌تر است و در مقابل گرما و آب شور مقاومت بالاتری دارد. به همین دلیل کاربرد بیشتری در جواهرسازی دارد. در حالت معمول تشخیص فلز برنج از مس  راحت است زیرا رنگ آلیاژ برنج با فلز مس بسیار متفاوت است، اما در حالتی که آلیاژ برنج حاوی مقادیر زیادی از فلز مس باشد تشخیص آن‌ها از یکدیگر دشوار می‌شود. در این حالت ۳ راه برای تشخیص فلز برنج از مس وجود دارد که در ذیل به آن‌ها اشاره شده است:
- برای تشخیص زیورآلات برنجی از مس، آن‌ها را به خوبی تمیز می‌کنند و سپس در مقابل نور مستقیم آفقتاب قرار می‌دهند. رنگ مس، قرمز خالص متمایل به قهوه‌ای است اما برنج طیفی از رنگ‌های زرد دارد. رایج‌ترین رنگی که از برنج وجود دارد زرد متمایل به قهوه‌ای است که بیشتر شبیه فلز برنز است.
- اگر رنگ فلز شما به سمت نارنجی، زرد و طلایی باشد نشان‌دهنده این است که زیورآلات شما از برنج است نه مس.
- یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توان از آن برای تشخیص مس از برنج استفاه کرد، آزمون سختی فلز شماست. فلز مس نسبت به آلیاژ برنج سخت‌تر است. بنابراین کافی است با ضربه‌ای تشخیص دهید که زیورآلاتتان برنج است یا مس.
تشخیص  زیورآلات طلا از زیورآلات برنجی
برای تشخیص زیورآلات برنج از طلا روش‌های متعددی وجود دارد که ما در زیر به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
- با توجه به رنگ قطعه، می‌توان طلا را از برنج تشخیص داد بدین صورت که هر چند طلا و برنج هر دو زرد رنگ هستند اما فلز طلا رنگ زرد درخشان‌تر و براق‌تری دارد در صورتی که جواهرات برنجی تیره‌تر است.
- توجه کردن به نشانه‌های حک شده بر روی فلزات یکی از راه‌های تشخیص فلزات از یکدیگر است. در جواهراتی که از برنج ساخته شده باشند کلمه Brass حک شده است در صورتی که در جواهرات از جنس طلا کلماتی مانند ۱۸K یا ۲۲k  حک شده است.
- برای تشخیص طلا از برنج ابتدا فلز مورد نظر را برروی یک سطح سرامیکی می‌کشند، طلا فلزی نرم است در نتیجه رد باقی‌مانده از آن روی سطح سرامیکی به رنگ زرد طلایی است، اما در صورتی که فلز شما از جنس برنج باشد این رد به‌صورت تیره و سیاه بر جای می‌ماند که این امر به این دلیل است که فلز برنج آلیاژی سخت و مقاوم است.
- چگالی فلز طلا از برنج بیشتر است در نتیجه زیورآلات از جنس طلا سنگین‌تر از جواهرات برنجی هستند.
- اگر بر روی جواهرات برنجی خود لکه‌هایی را مشاهده کردید باید بدانید که فلز شما از برنج است نه طلا. زیرا که فلز طلا برخلاف برنج خاصیت اکسیدشدگی ندارد و رنگ آن تیره نمی‌شود.
- فلز طلا نسبت به اسید نیتریک مقاوم است و نسبت به آن واکنشی نشان نمی‌دهد. یکی دیگر از راه‌های تشخیص طلا از برنج این است که یک قطره از اسید نیتریک را بر روی قطعه مورد نظر بریزید. اگر قطعه واکنش نشان داد از فلز برنج ساخته شده است ولی اگر واکنشی نشان نداد قطعه شما احتمالا از طلا است.
آشنایی با فلز برنج در دنیای مد و زیورآلات
با گسترش دنیای مد و زیورآلات استفاده از فلزات دیگر علاوه بر طلا و نقره در ساخت زیورآلات بسیار رایج شده است. یکی از این فلزات، فلزی به نام برنج است. برنج یکی از محبوب‌ترین فلزات برای جواهرات است که این محبوبیت تا حدودی به دلیل شباهت آن به طلا می‌باشد و افراد به جای خرید گردنبند نقره به خرید گردنبندهای برنجی روی آورده‌اند. این فلز در واقع آلیاژی است که از ترکیب دو فلز مس و روی تشکیل شده است. این فلز زرد رنگ است و ظاهری مانند طلا دارد که این رنگ به نسبت فلزات سازنده آن یعنی مس و روی بستگی دارد. دو فاکتور مهم زیبایی و انعطاف‌پذیری بالای فلز برنج آن را در دنیای زیورآلات بسیار محبوب کرده است. همچنین به دلیل مقرون به صرفه بودن، قابلیت کار و دوام، برنج گزینه بسیار خوبی برای جواهرات است و به طور فزاینده‌ای در دنیای جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیورآلات برنجی دارای ریزه‌کاری‌ها و ظرافت بسیاری در طراحی‌شان هستند که این امر به دلیل انعطاف‌پذیری بالای آلیاژ برنج است.
مزایا و معایب زیورآلات برنجی
- فلز برنج به استحکام و دوام شهرت دارد. با این حال بسیار انعطاف‌پذیر است و از آن برای شکل دادن به طرح‌های پیچیده جواهرات استفاده می‌کنند.
- زیورالات برنجی به راحتی شکسته نمی‌شوند زیرا فلز برنج شکننده نیست. بلکه وقتی تحت فشار قرار می‌گیرد تمایل به کشش دارد.
- جواهرات برنجی می‌توانند با نگهداری معقول و مناسب، سال‌ها بدون آن که تغییر رنگ دهند و یا خراب شوند مورد استفاده قرار گیرند.
- به دلیل نرمی و انعطاف‌پذیری بالای فلز برنج، زیورآلات برنجی طراحی‌های زیبا و منحصر به فردی دارند.
- فلز برنج به دلیل رنگ آن و چکش‌خوری و انعطاف‌پذیری بالایی که دارد در ساخت زیورآلات مورد توجه قرار گرفته است.
- زیورآلات برنجی در مقابل کدر و لکه‌دار شدن نیز بسیار مقاوم هستند، یعنی دیرتر اکسید می‌شوند و تغییر رنگ نمی‌دهند.
- از معایب جواهرات برنجی می‌توان به اکسید شدن آن‌ها در طول زمان اشاره کرد که متاسفانه راه حلی برای جلوگیری از این امر نیز وجود ندارد.
- زیورآلات برنجی در طولانی مدت می‌توانند باعث حساسیت پوستی شوند، پس اگر شما پوست حساسی دارید استفاده از جواهرات برنجی بخصوص حلقه‌های برنجی که در تماس مدوام با پوست شما هستند را به شما توصیه نمی‌کنیم.
قیمت زیورآلات برنجی
خرید جواهرات برنجی با توجه به متنوع بودن و قیمت مناسب‌تر آن به نسبت طلا بسیار رایج است. اگر بودجه شما محدود است انتخاب زیورآلات از جنس برنج به شما کمک شایانی در خرید اکسسوری مورد علاقه‌تان برای مثال خرید انگشتر برنجی یا خرید گوشواره می‌کند. فقط لازم است به این نکته دقت داشته باشید که بخشی از پولی را که برای خرید زیورآلاتتان می‌پردازید برای طراحی و ساخت آن است. پس برای خرید خود حتما سراغ گالری‌ها و جواهرسازی‌هایی بروید که طراحی‌های خاص و منحصر به فردی دارند.
چگونه زیورآلات برنجی خود را تمیز کنیم؟
نگهداری و تمیز کردن زیورآلات برنجی هم مانند نگهداری از زیورآلات نقره روش خاص خودش را دارد به این صورت با دانستن درست‌ترین روش زیورآلات آسیب نمی‌بینند و مانند روز اولشان زیبایی و درخشندگی خود را حفظ می‌کنند.
- تمیز کردن با آب و صابون: برای نگهداری از زیورآلات برنجی خود ابتدا آن‌ها را با آب گرم و به آرامی شستشو دهید تا گردوغبار و آلودگی‌های آن به خوبی تمیز شوند. در مرحله دوم یک کاسه آب و صابون بسیار ملایم درست کنید. سپس جواهرات برنجی خود را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه درون این محلول قرار دهید و به آرامی آن‌ها را تمیز کنید، برای این کار از یک پارچه نرم و تمیز و یا مسواک استفاده کنید. بهتر است که حرکت دست شما به صورت دایره‌ای باشد و از فشار دادن بیش از حد به جواهرات برنجی خودداری کنید. پس از شستن جواهرات، آن‌ها را به مدت ۳۰ دقیقه بر روی حوله قرار دهید تا به آرامی خشک شوند.
- تمیز کردن لکه‌ها و سطوح تیره با سس گوجه‌فرنگی: مقداری کمی از سس گوجه‌فرنگی را بر روی قسمت‌های تیره و دارای لکه بمالید و سپس با استفاده از یک پارچه نرم و تمیز و با حرکات آرام و دایره‌ای سس گوجه‌فرنگی را در سطح مورد نظر به خوبی مالش دهید. خاصیت اسیدی بودن گوجه‌فرنگی باعث می‌شود که لکه‌های تیره از بین بروند بدون اینکه به جواهرات برنجی شما آسیبی برسد. در مرحله بعد با یک پارچه نم‌دار سس را ز روی زیورآلات خود پاک کنید و اجازه دهید که جواهراتتان خشک شوند.
- پاک کردن لکه‌ها با خمیر سرکه: برای پاک کرن لکه‌های زیورآلات برنجی در این روش لازم است که یک قاشق چای‌خوری نمک را با نصف پیمانه سرکه سفید مخلوط کنید و آرد را به آرامی و کم کم به ان اضافه کنید تا به شکل خمیر دربیاید. این خمیر را بر روی لکه‌های جواهرات برنجی خود قرار دهید و اجازه دهید که ده دقیقه بر روی آن باقی بماند، سپس جواهرات خود را با آب گرم شستشو دهید و اجازه دهید که خشک شوند.
- پاک کردن لکه‌ها با محلول سرکه: دو قلشق غذاخوری نمک را با دو قاشق غذاخوری سرکه سفید مخلوط کنید. سپس ۵۰۰ میلی‌لیر آب جوش را به آن اضافه کنید. سپس یک پارچه نرم و یا تمیز را داخل این محلول برده و بعد بر روی قسمت‌هایی از جواهرات برنجی خود که لکه‌دار شدند بکشید، این کار را تا زمانی انجام دهید که لکه‌های تیره از بین بروند. سپس جواهرات خود را با استفاده از یک پارچه تمیز کرده و اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند. در این روش از تمیز کردن زیورآلات برنجی مراقب شکستن و یا خراشیدگی زیورآلات برنجی خود باشید.
- تمیز کردن جواهرات برنجی با آب‌‌لیمو: پارچه و یا مسواک تمیزی را به آب‌لیمو آغشته کنید و آن را بر روی قسمت‌های از جواهرات خود که لکه‌دار شدند بمالید. خاصیت اسیدی آب‌لیمو باعث می‌شود که لکه‌ها از بین بروند و جواهرات شما مانند روز اول تمیز و درخشان شوند. سپس مانند روش‌های قبل با استفاده از یک پارچه تمیز و نم‌دار تمام سطح جواهرات خود را از این محلول پاک کنید زیرا آب‌لیمو در درازمدت باعث تغییر رنگ جواهرات برنجی شما می‌شود. بعد از اینکه از تمیز شدن جواهرات برنجی خود مطمئن شدید، آن‌ها را در فضای باز و بر روی یک حوله تمیز قرار دهید تا به آرامی خشک شوند.
بن‌مایه: گالری ژیار (https://zhiyarworld.com)

۵
از ۵
۷ مشارکت کننده