​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

سنگ‌ها و نگین‌های پر کاربرد در دنیای زیورآلات

سنگ‌ها و نگین‌های پر کاربرد در دنیای زیورآلات

سنگ‌های قیمتی دارای نقش‌های مختلف در فرهنگ و تمدن انسانی در طول تاریخ داشته‌اند. بعضی افراد اعتقاد دارند که سنگ‌ها دارای قدرت‌های خاص هستند. هر سنگی دارای رنگ خاص خود و محل‌های پیدایش مختلف است. همچنین سنگ‌های قیمتی را می‌توان در گوشه گوشه جهان پیدا کرد. بعضی از سنگ‌های قیمتی دارای قدمت زیادی هستند و بعضی دیگر به تازگی کشف شده‌اند. استفاده از سنگ‌های قیمتی در زیورآلات و جواهرات نیز سابقه‌ای طولانی دارد و از قدیم برای جلوه‌گری و زیبایی زیورآلات از سنگ‌های استفاده می‌شده است. سنگ‌ها طیف وسیعی را از سنگ قیمتی تا ارزان را در برمی‌گیرند که می‌توانند قیمت زیورآلاتی مثل گردنبند، دستبند و انگشتر تا صد‌ها برابر افزایش دهند. ما در این مقاله سعی داریم بعضی از سنگ‌ها و نگین‌های پرکاربرد در دنیای زیورآلات را معرفی کنیم تا آشنایی کلی با رنگ و خاصیت آنها پیدا کنید و همواره در خرید زیورآلات نگین به کار رفته در آن را به عنوان یک ملاک اساسس در نظر بگیرید.
الکساندریت (ALEXANDRITE) - سنگ ماه تولد ژوئن
اگر شما به سحر و جادو به ویژه علم جادو اعتقاد داشته باشید بی‌گمان با سنگ الکساندریت آشنا و علاقه خاصی به آن خواهید داشت. در فضای بیرون رنگ سنگ الکساندریت آبی روشن مایل به سبز است و در فضای داخل و در زیر نور لامپ یک رنگ قرمز تمشکی می‌باشد. شما می‌توانید با تغییر نور فلورسنت به نور رشته‌ای شاهد تغییر رنگ سنگ الکساندریت باشید و این ویژگی اساسی سنگ‌های قیمتی می‌باشد. این یک ویژگی متمایز و برتر است که می‌توانید رنگ‌های مختلف را در یک سنگ پیدا کنید. برخی معتقدند که این سنگ دارای خواص جادویی و اسرار مرموز است و با تقویت درک افراد، کمک به خلاقیت و خاصیت الهام بخشی دارد. این سنگ در دهه ۱۸۳۰ در کوه‌های اورال روسیه کشف شده است و در حال حاضر در سریلانکا، شرق آفریقا و برزیل یافت می‌شود. توجه داشته باشید که سنگ الکساندریت جزو سنگ‌های نادر و ارزشمند است.
آمتیست (یاقوت ارغوانی) - سنگ تولد فوریه
یونانیان و رومیان باستان معتقد بودند که آمتیست امواج و قدرت‌های مضر را دفع می‌کند و به عنوان یک عایق عمل می‌کند. برای قرن‌های آمتیست در ادبیات بسیاری از اسطوره‌ها، افسانه‌ها و ادیان با فرهنگ مختلف وجود داشته اشت. نه تنها رنگ آمتیست زیبا می‌باشد بلکه به عنوان یک سنگ جواهری، بسیار محبوب می‌باشد. این سنگ در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارد که باعث می‌شود قیمت آن پایین‌تر بیاید. آمتیست متمم هم رنگ‌های سرد و هم رنگ‌های گرم می‌باشد و می‌توان آن را بر روی فلزات طلایی و نقره‌ای به کار برد و این یک ویژگی ممتاز است که باعث جذابیت رنگ‌های دیگر می‌شود.
آکوامارین AQUAMARINE - سنگ تولد ماه مارس
این سنگ در ایران بیشتر به نام زمرد کبود شناخته می‌شود. نام آکوامارین به معنای آب دریا می‌باشد و این سنگ به واسطه داشتن رنگ آّبی رنگ یا همان رنگ دریا آکوامارین نام‌گذاری شده است. برای قرن‌ها این سنگ قیمتی بی‌نظیر نماد جوانی، امید، سلامتی و وفاداری بوده است. از آن‌جایی که این سنگ قیمتی دارای رنگ آبی آسمانی است گفته شده است که به معنی زندگی جاودانه است و آکوامارین تاثیر آرام‌بخشی در بین زوج‌های جوان متاهل دارد و از همین رو یک هدیه سالگرد ازدواج مناسب است. آکوامارین دارای طیف وسیعی از رنگ آبی می‌باشد و از آّبی روشن تا آبی تیره را در برمی‌گیرد. سنگ‌های تیره کمیاب‌تر از نمونه روشن آن هستند و به همین دارای قیمت بالاتری نیز هستند.
سیترین CITRINE
به سیترین گوهر درخشان نیز گفته می‌شود و معتقدند هدیه‌ای از طرف خورشید می‌باشد. سیترین یک کلمه فرانسوی است و به معنی لیمو است و همانند لیمو طیفی رنگی لیمویی روشن تا نارنجی روشن را دارا می‌باشد. اکثر مردم بر اساس سلیقه خود اقدام به انتخاب انواع رنگ‌های سیترین می‌کنند اما باید توجه داشت که رنگ قرمز روشن یا همان نارنجی دارای قیمت بالاتری است. در زمان قدیم از سیترین برای محافظت در برابر سم مار و افکار بد استفاده می‌شده است. امروزه سیترین به عنوان یک سنگ تجاری مطرح است و داشتن آن باعث کسب موفقیت و ثروت می‌شود. سیترین یکی از محبوب‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین سنگ‌های قیمتی است. این سنگ در گستره وسیعی از شکل‌ها و اندازه‌ها یافت می‌شود.
الماس - سنگ ماه تولد آوریل
از زمان‌های قدیم الماس‌ها مورد علاقه بودند و آرزوی هر کسی داشتن یک الماس بوده است. الماس‌ها از یک میلیارد سال پیش و در عمق صد هزار مایلی سطح زمین تشکیل شده‌اند. الماس دارای تاریخچه طولانی مدت است. بعضی از افراد معتقدند که الماس‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که رعد و برق ناخالصی‌ها سنگ‌ها را از بین می‌برد و تبدیل به کربن خالص می‌کند. بعضی از افراد نیز معتقدند الماس دارای خاصیت شفابخشی است. الماس برای تزئین زیورآلات مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان نماد عشق جادویدان در نظر گرفته می‌شود. تا اوایل قرن بیستم هیچ استانداردی برای تعیین ارزش الماس‌ها وجود نداشت تا اینکه GIA اولین و استاندارترین معیار‌ها را برای توصیف الماس به دست آورد که شامل رنگ، وضوح، برش و وزن قیراطی است و امروز به چهار فاکتور اساسی در جهان برای ارزیابی کیفیت هر الماس در جهان شناخته می‌شود. پیدا کردن الماس کار آسانی نیست و به مدت زمان طولانی نیاز دارد. الماس‌های امروزه به عنوان گران‌قیمت‌ترین سنگ‌های جهان شناخته می‌شوند.
امرالد یا زمرد سبز - سنگ تولد ماه می
رنگ سبز، رنگ بهار می‌باشد و نماد عشق و تولد دوباره است. سنگ زمرد سبز را گوهر ونوسی (زهره) می‌نامند و معتقدند برای کمک به باروری مناسب است. کلئوپاترا پادشاه زن مصری در زمان خود به پوشیدن لباس‌های دارای زمرد مشهور بوده است. مومیان مصر باستان اغلب توسط یک زمرد حک شده سبز رنگ دفن شده‌اند که نماد شکوفایی دوباره و جوان بودن ابدی می‌باشد. سنگ‌های زمرد دارای رنگ‌های عمیق‌تر و واضح‌تر دارای قیمت بالاتری هستند. با ارزش‌ترین زمرد شناخته شده علاوه بر رنگ سبز دارای رنگ بنفش نیز داخل خود است. زمرد‌ها به عنوان یکی از نادرترین جواهرات شناخته می‌شوند و تقریبا همیشه به عنوان نماد ماه تولد شناخته شده است.
گارنت - سنگ ماه تولد ژانویه
این سنگ دارای طیف هفت رنگ رنگین کمانی است و از قرمز عمیق تا سبز روشن را در برمی‌گیرد. همچنین می‌توان آن را در رنگ‌های پرتقالی، قهوه‌ای و... در نامیبیا و سریلانکا از رنگ بنفش و صورتی یافت کرد. در افسانه‌ها آمده است که نور گارنت از فرد در برابر کابوس محافظت می‌کند. گارنت اغلب توسط مسافران برای دور کردن حوادث از خود مورد استفاده قرار می‌گیرد. گارنت سنگی ماه تولد ژانویه می‌باشد و دارای رنگ خیره کننده و شفاف با قدرت عرفانی است و به عنوان یک هدیه شیک و لاکچری در مناسبت‌های مختلف می‌توان روی آن حساب باز کرد.
جید (jade)
جید در چین به سنگ سطنتی مشهور است و از حدود حداقل ۲۹۵۰ سال قبل از میلاد مسیح کشف شده است. به اعتقاد گذشتگان جید می‌توانست بدن را بعد از مرگ حفظ کند و از تجزیه آن جلوگیری کند و به همین خاطر آن را در قبر امپراطوران می‌گذاشتند. امروزه نیز بسیاری از مردم بر این باورند که جید خاصیت محافظت کنندگی دارد. جید را اصولا به رنگ سبز مات و با شکل صاف آن می‌شناسند. اما در اسطوخودوس به رنگ‌های زرد، سفید و صورتی آن نیز اشاره شده است. اما رایج‌ترین شکل سنگ جید دایره‌ای و به شکل دایره‌ای است و به نام pi شناخته می‌شود و معمولا در ساخت گردنبند کاربرد دارد.
سنگ لاجورد
لاجورد به اسم B.C400 نیز شناخته می‌شود و به عنوان یک سنگ قیمتی محسوب می‌شود. لاجورد دارای رنگ آبی اقیانوسی است و نماد جنب و جوش در طول رنسانس بوده است و در طی قرن‌ها همواره به عنوان سنگ قیمتی دارای ارزش بوده است. لاجورد در لاتین به معنی سنگ آبی است و متشکل از سنگ‌های میکرو کریستالی آبی تیره می‌باشد که اغلب دارای ترکیبات پلیت می‌باشد که یادآور ستارگان در آُسمان شب می‌باشند. براساس بعضی اعتقادات لاجورد دارای خواص درمانی است وزز از بدن محافطت و روح را از خطا، حسادت و ترس دور می‌کند.
سنگ ماه MOONSTONE
رومیان باستان معتقد بودند که این سنگ تکه‌ای از مهتاب است و از همین رو آن را سنگ ماه نامیده‌اند. این سنگ دارای رنگ‌های خاکستری، قهوه‌ای، زرد، سبز، صورتی و یا بی‌رنگ می‌باشند. بهترین نوع سنگ ماه دارای رنگ آّبی روشن مایل به رنگ پوست بدن با وضوح کامل می‌باشد. سنگ ماه بیشتر در کشور هندوستان و ماداگاسگار یافت می‌شود و دارای رنگ‌های متنوعی می‌باشد. سنگ ماه به عنوان یکی از نادرترین سنگ‌ها شناخته می‌شود.
مورگانیت MORGANITE
با توجه به درخشش خیره کننده و رنگ‌های نرم صورتی و هلویی جای تعجب نیست که این سنگ به عنوان سنگ عشق الهی شناخته شده باشد. جواهر صورتی ظریفی که نماد عشق و رفاه می‌باشد. این سنگ دارای سایه‌های صورتی است و بیشتر در صنعت مد و زیورآلات کاربرد دارد. مورگانیت مورد علاقه زنان در تمام سنین است و دارای جذابیت خاصی می‌باشد. این سنگ می‌تواند در زیورآلات طلای سفید و یا زرد کاربرد داشته باشد و به علت توده صورتی آن کاملا خود را بر روی پوست بدن نشان دهد و باعث جذابیت شود.
اونیکس ONIXE
زمانی که ما به سنگ اونیکس فکر می‌کنیم اغلب سنگی با رنگ مشکی را تصور می‌کنیم، در حالی که سنگ اونیکس دارای رنگ‌های سفید، قهوه‌ای مایل به قرمز و قهوه‌ای روشن است. از میان انواع سنگ‌های اونیکس رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز با نوار‌های روشن و سفید شناخته شده‌تر است و به اسم ساردونیکس شناخته می‌شود. سنگ اونیکس مشکی هرگز از مد نمی‌افتد و به همین خاطر همیشه مورد اقبال افراد بوده است. سنگ اونیکس مشکی دارای رنگ جذاب روغنی است و به عنوان یک سنگ قیمتی زیبا همواره در ساخت زیورآلات و جواهرات مورد استفاده قرار گرفته است.
سنگ اپال - سنگ ماه تولد اکتبر
در دورن باستان سنگ اپال به عنوان سنگ ملکه شناخته می‌شده است زیرا رنگ تمامی جواهرات را دارد. هر سنگ اپال متفاوت از دیگری است و به عنوان اثر انگشت منحصر به فرد می‌باشد. بعضی افراد سنگ اپال آبی رنگ را ترجیح می‌دهند و بعضی دیگر قرمز روشن و زرد را دوست دارند. بعضی از سنگ‌های اپال به صورت هفت رنگ می‌باشند و در اثر چرخش تغییر رنگ می‌دهند. سنگ اپال کشور استرالیا نادرترین و درخشان‌ترین سنگ اپال می‌باشد و به صورت هفت رنگ می‌باشد. به دلیل تنوع رنگ سنگ اپال شما می‌توانید بسته به سلیقه خود رنگ مورد نظر را انتخاب نمایید.
تورمالین یا کهربای اصل
سنگ قیمتی تورمالین یا همان کهربای اصل یکی از جواهرات با ارزش در دنیا می‌باشد. این سنگ در سال ۱۹۸۰ کشف شده است. رنگ آبی سنگ کهربا جزو نادرترین سنگ‌ها می‌باشد و رنگی شبیه آّبی اقیانوسی دارد. تعداد مکان‌هایی که این گوهر نایاب در آن کشف می‌شوند محدود می‌باشد و رنگ‌های آبی و سبز این سنگ یکی از منحصر به فردترین جواهرات روی زمین است.
مروارید - سنگ ماه تولد ژوئن
در تاریخ بشر مروارید همواره مورد ستایش و حتی پرستش قرار گرفته است. در افسانه‌های فارسی آن را اشک خدایان نامیده‌اند، همچنین افسانه‌های چینی بر این باور بوده‌اند که فقط ماه قدرت ایجاد مروارید را دارد و ساخت آن جزو اسرار و رموز آسمانی می‌باشد. مروارید‌های جواهرات منحصر به فردی هستند، زیرا تنها جواهرات سنگی هستند که در داخل بدن موجودات زنده تشکیل می‌شوند. از آن‌جایی که مروارید طبیعی بسیار نادر است و از اعماق اقیانوس و به سختی حاصل می‌شود، انسان‌ها شروع به پرورش و کشت مروارید کرده‌اند. مروارید‌های پرورشی در بسیاری از رنگ‌ها موجود می‌باشند و طیف رنگی کرمی، سفید، رزگلد، سبز، طلایی، خاکستری و مشکی را در بر می‌گیرد. چهار نوع مروارید پرورشی وجود دارند که شامل: آکویا، دریای جنوبی، تاهیتان و آب شیرین هستند که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارا می‌باشند که آن را از بقیه تمایز می‌کند.
پریدات - سنگ ماه تولد آگوست
پریدات یکی از سنگ‌های قدیمی است که تنها در یک رنگ وجود دارد و رنگ آن سبز لیمویی است. در زمان‌های قدیم بر این اعتقاد بوده‌اند که پریدات هدیه‌ای از سوی طبیعت برای ایجاد یک دنیای جدید است. گفته می‌شود پریدات دارای قدرت جادویی است و خواص شفادهنده در برابر کابوس‌ها دارد. همچنین معتقدند که افرادی که از جواهرات پریدات استفاده می‌کنند باعث افزایش قدرت الهام‌بخشی در آنها می‌شود. امروزه اکثر پریدات‌ها از ایالت آریزونا به دست می‌آیند، اما در چین و میانمار و پاکستان نیز یافت می‌شوند. پریدات‌ها در طیف مختلف سبز رنگ موجود است اما سبز لیمویی آن از همه مرغوب‌تر می‌باشد. سنگ‌های پریدات که ۳ قیراط کمتر هستند بسیار رایج می‌باشند، اما سنگی که بیشتر از ۵ قیراط است نادرتر می‌باشد، بنابراین ارزش بیشتری دارند. لازم به ذکر است که سنگ‌های پریدات ۱۰ تا ۱۵ قیراطی نیز وجود دارند که بسیار نادر می‌باشند و کار قیمت‌گذاری آنها دشوار می‌باشد.
رابی یا یاقوت سرخ - سنگ ماه تولد جولای
یاقوت سرخ نشان دهنده عشق، اشتیاق، شجاعت و احساس است. برای قرن‌ها این سنگ جواهری به عنوان سردمدار و پادشاه تمام جواهرات شناخته شده است. اعتقاد بر این است که استفاده از یاقوت سرخ ثروت زیادی را به همراه خواهد داشت. یاقوت سرخ از سده‌ها قبل مورد استفاده پادشاهان و امپراطور‌ها بوده است و تا به امروز به عنوان قیمتی‌ترین سنگ شناخته شده است. رنگ سنگ یاقوت مهمترین ویژگی آن است. یاقوت سرخ در طیف وسیعی از رنگ قرمز وجود دارد که شامل قرمز مایل به زرد تا قرمز مایل به نارنجی است. درخشان‌ترین و ارزشمندترین رنگ یاقوت RUBY RUBY نامیده می‌شود و به رنگ قرمز کامل می‌باشد. این رنگ اغلب به عنوان خون کبوتر معروف است. مرغوب‌ترین یاقوت در میانمار و در معادن دره Mogok وجود دارد.
سافایر یا یاقوت کبود (sapphire) - سنگ ماه تولد سپتامبر
هنگام شنیدن کلمه یاقوت کبود بسیاری از مردم یک سنگ جواهری آبی رنگ را تصور می‌کنند به دلیل اینکه یاقوت کبود (sapphire) کلمه‌ای یونانی و به معنی آبی است. از زمان قدیم یاقوت کبود نماد صداقت، وفاداری، خلوص و اعتماد بوده است و تا به امروز این باور حفظ شده است و از همین رو جزو یکی از محبوب‌ترین سنگ‌های قیمتی محسوب می‌شود. یاقوت کبود در بسیاری از نقاط دنیا یافت می‌شود اما با ارزش‌ترین یاقوت در میانمار، کشمیر و سریلانکا وجود دارد. یاقوت‌های کبودی که دارای رنگ آبی بنفش و دارای شفافیت بالایی هستند نادرتر می‌باشند و به مراتب قیمتی بالاتر را دارا می‌باشند. یاقوت کبود تنها به رنگ آبی نمی‌باشد بلکه دارای هفت رنگ می‌باشد: رنگ صورتی، زرد، نارنجی، رنگ بنفش و هلویی پرطرفدارترین رنگ‌های یاقوت می‌باشند.
اسپینل SPINEL - سنگ ماه تولد آگوست
قرن‌ها پیش در نوشته‌های سانسکریت از اسپینل به عنوان دختر یاقوت اشاره شده است. رنگ قرمز روشن اسپینل آن را به یاقوت شبیه کرده است و اغلب با هم اشتباه گرفته می‌شوند. در حقیقت اسپینل نسبت به یاقوت کمیاب‌تر است اما بر خلاف یاقوت می‌توان گاهی آن را در اندازه‌های بزرگ یافت کرد. اسپینل علاوه بر قرمز شفاف و روشن دارای رنگ‌های پرتقالی، صورتی و بنفش می‌باشد. رنگ صورتی اسپینل بسیار پرطرفدار می‌باشد و اغلب در کشور میانمار استخراج می‌شود. همچنین اسپینل دارای آبی روشن نیز است که بسیار نادر می‌باشد. بعضی افراد عقیده دارند که اسپینل فرد را از آسیب حفظ می‌کند و غم و اندوه را تسکین می‌دهد.
تانزانیت - سنگ ماه تولد دسامبر
تانزانیت یکی از سنگ‌های قیمتی می‌باشد که بر خلاف هر نوع سنگ دیگری فقط در یک مکان بر روی زمین یافت می‌شود آن قله کلیمانجارو می‌باشد. این سنگ جواهری دارای یک رنگ آبی عجیب و غریب است و رنگ آن شبیه بنفش غلیظ می‌باشد. تانزانیت یکی از محبوب‌ترین جواهرات آبی است که دارای اشکال و اندازه‌های مختلفی است. تانزانیت به ندرت دارای آبی خالص است و همیشه نشانه‌هایی از بنفش را در خود دارد. معمولا در بین تانزانیت‌های سبک‌تر و کوچک‌تر رنگ اسطوخودوس معروف‌تر است و این در حالی است که در نمونه‌های بزرگ‌تر تانزانیت، رنگ آبی غلیظ بیشتر دیده می‌شود.
توپاز - سنگ ماه تولد نوامبر
توپاز در رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، عسلی، سبز، آبی، صورتی و گاها بی‌رنگ وجود دارد. توپاز اغلب دارای رنگ زرد و یا نارنجی می‌باشد، اما رنگ صورتی آن بسیار نادر و با ارزش است و کاملا طبیعی و عاری از مواد شیمیایی می‌باشد. پرطرفدارترین توپاز مربوط به توپاز همایونی می‌باشد که دارای رنگ پرتقالی متمایل به صورتی است. رایج‌ترین و پرکاربردترین توپاز نیز آبی رنگ است، چون دارای مواد شمیایی است و انسان قادر است رنگ آن را افزایش دهد. مصری‌های باستان و رومیان بر این باور بودند که این گوهر طلایی همراه با خورشید بوده است و قطعه‌ای از آن بوده است. همچنین معتقد بودند که این سنگ دارای قدرت محافظت و بهبودی است.
فیروزه (TURQUOISE)
فیروزه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین جواهرات شناخته می‌شود و محبوبیت آن به قرن‌ها پیش بر می‌گردد. از فیروزه برای تزئین فرعون‌های مصر استفاده می‌شده است. همچنین لباس‌های بومیان آمریکایی یا همان سرخ‌پوستان به وسیله سنگ فیروزه تزئین می‌شده است. بر اساس اعتقادات رنگ آبی فیروزه دارای قدرت شفادهندگی و ارتقا وضعیت مالی را دارد. همچنین از فرد در مقابل شر محافظت و برای او شانس می‌آورد. فیروزه به عنوان یک سنگ تیره آبی و یا آبی متمایل به سبز شناخته می‌شود. فیروزه دارای رگه سفید رنگی است که معمولا به شکل یه شبکه می‌باشند و به نام تار عنکبوت شناخته می‌شوند. مرغوب‌ترین فیروزه دنیا در کشور ایران وجود دارد و به نام فیروزه نیشابور شناخته می‌شود و به عنوان سنگ قیمتی دارای ارزش بالایی است.
زیرکن ZIRCON - سنگ ماه تولد دسامبر
اکثر مردم زیرکن را با رنگ آبی روشن می‌شناسند، اما باید توجه کرد که این سنگ دارای رنگ‌های مختلفی است که شامل سبز، قرمز، قهوه‌ای و نارنجی است ولی محبوب‌ترین رنگ آن آبی روشن می‌باشد. زیرکن دارای طیف رنگی وسیعی است و به دلیل قیمت مناسب و امکان دسترسی به آن در همه جا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ساخت زیورآلات بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بن‌مایه: لوکس گلامور (https://www.deluxeglamour.com)

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده