​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

راهنمای جامع نگهداری از زیورآلات و بدلیجات

راهنمای جامع نگهداری از زیورآلات و بدلیجات

زیورآلات بدل حتی اگر از سنگ‌های قیمتی هم ساخته نشده باشند می‌توانند بسیار زیبا و جذاب باشند. اما زیبا نگه داشتن آنها یک هنر است. زیورآلات بدل نیاز به مراقبت دارند و در مقابل آب، رطوبت هوا و هر نوع کرم و لوسیون لکه‌دار می‌شوند. بنابراین یادگیری نحوه مراقبت از وسایل خود به گونه‌ای که زیبایی آنها تا حد امکان بیشتر باقی بماند مهم است بخصوص اگر می‌خواهید از آنها در سال‌های بعد هم استفاده کنید.
اقدامات اولیه
۱. زیورآلاتی را که نیاز به تمیز کردن دارند جمع‌آوری کنید. هیچ قانون سفت و سختی برای اینکه چه زمانی آنها را تمیز کنیم وجود ندارد. قاعده کلی این است که هر چه بیشتر از آنها استفاده کنید بیشتر نیاز به تمیز کردن دارند. تقریبا هر چند ماه یک بار یا زمانی که کدر و مات شدن اقدام به تمیز کردن آنها نمایید. به یاد داشته باشید زیورآلات بدل، طلا یا نقره نیستند و سنگ‌های قیمتی هم ندارند. گرچه نقره کدر می‌شود اما نباید به روشی که زیورآلات بدل را تمیز می‌کنید آنها را هم تمیز نمایید. طلا نیز به هیچ وجه لکه‌دار یا کدر نمی‌شود. اگر در تشخیص زیورآلات بدل از اصل مشکل دارید بخاطر داشته باشید که زیورآلات آبکاری شده اصل تلقی می‌شوند. از آنجایی که لایه بالایی آبکاری نقره یا طلا می‌باشد این زیورآلات اصلی تلقی می‌شوند. بنابراین می‌توانید به‌جای روش‌های ارائه شده از تمیز کننده‌های معمولی جواهرات برای تمیز کردن زیورآلات آبکاری نقره یا طلا استفاده نمایید. اگر در مورد یک تکه از زیورآلات مطمئن نیستید می‌تواند از یک متخصص کمک بگیرید.
۲. به زیورالات نگاهی بیاندازید. توجه کنید که آیا سنگ زینتی روی آن وجود دارد یا خیر. اگر وجود داشت بایستی مراقب باشید که چه مقدار مایع تمیز کننده در این ناحیه استفاده می‌کنید. مایع تمیز کننده ممکن است به زیر سنگ‌های زینتی نفوذ کند و باعث شل شدن چسب‌های زیر سنگ‌ها شود و ممکن است در آینده سنگ‌ها جدا شوند. همچنین آب بیش از اندازه باعث می‌شود تکیه گاه سنگ‌های زینتی خراب شود و سنگ‌ها بصورت درخشان ظاهر شوند.
۳. برای تمیز کردن زیورآلات از یک مسواک یا گوش پاک کن استفاده کنید. این ابزارهای متداول در خانه اکثر مردم یافت می‌شود و به خوبی می‌توانند در قسمت‌های سخت و اطراف سنگ‌های زینتی نفوذ کرده و آنجا را تمیز نمایند. کثیف بودن سر گوش پاکن اولین نشانه آلودگی و جرم بر روی زیورآلات است. حتما از مسواک نو استفاده کنید چون شما نمی‌خواهید که جرم‌های روی مسواک کهنه به زیورآلات منتقل شود. بدیهی است، بعد از استفاده از مسواک برای تمیز کردن زیورآلات دیگر از آن استفاده ننمایید. مسواک نرم و خشک یا گوش پاکن را بر روی زیورآلات بکشید تا زنگار و جرم‌ها را از روی آنها پاک کند. زنگار به جرم‌های سبز رنگی گفته می‌شود که بر روی بعضی از زیورآلات تشکیل می‌شود. گوش پاکن و مسواک نرم زمانی که خشکند ساینده ترند و زنگارها را بهتر از بین می‌برند. برای سایش بهتر در گوشه‌ها می‌تواند از خلال دندان استفاده نمود.
راهکارهای خانگی
۱. از لیمو برای تمیز کردن زیورآلات بدل استفاده کنید. لیمو مدت زمان زیادی است که برای از بین بردن لایه اکسید که با گذشت زمان روی زیورآلات بدل شکل می‌گیرد استفاده می‌شود. می‌توان از کمی جوش شیرین هم به همراه لیمو استفاده نمود. لیمو یک اسید طبیعی است و مالیدن نصف لیمو بر روی زیورآلات روند تمیز کردن را تسریع می‌کند. می‌توان زیورآلات نقره را برای یک شب در یک فنجان محلول لیمو و آب و کمی نمک قرار داد. لیمو خصوصا بر روی نقره اثر شگفت انگیزی دارد. می‌توان مقداری آب لیمو را در یک ظرف ریخته و زیورآلات را در آن با استفاده از یک پارچه یا اسکاچ شستشو داد.
۲. از محلول سرکه سفید و آب استفاده کنید. زیورآلات خود را در محلول قرار دهید و از مسواک نرم برای تمیز کردن گوشه‌ها و حفره‌های آنها استفاده نمایید. استفاده از سرکه سفید برای زنجیرهای بدل شگفت‌انگیز است. استفاده از مسواک نرم برای تمیز کردن زیورآلاتی که دارای سنگ قیمتی هستند بسیار خوب عمل کند. شما می‌تونید به سادگی سرکه را بر روی یک اسفنج ریخته و با آن زیورآلات خود را تمیز نمایید. یکی دیگر از مواد طبیعی که می‌توان برای تمیز کردن جواهرات استفاده کرد روغن زیتون است. روغن زیتون باعث درخشش زیورآلات می‌شود، اما حتما آن را بشویید. همچنین می‌توان از قرص‌های جرم‌گیر دندان که در آب حل می‌شود استفاده کرد. بدین صورت که زیورآلات را در محلول قرار داده تا خیس بخورد سپس با یک مسواک نرم زیورآلات را تمیز می‌کنیم.
۳. استفاده از آب گرم و مایع دستشویی. این کار نه تنها داشتن زیورآلاتی زیبا تضمین می‌کند بلکه باعث خوشبو شدن آنها می‌شود. زیورآلات کمتر در معرض آب قرار دهید زیرا اگر زیورآلات در معرض طولانی مدت آب قرار بگیرند لکه‌دار و زنگار بسته خواهند شد. برای تمیز کردن زیورآلات از لیف حمام استفاده کنید. قرار دادن زیورآلات بدل در آب برای خیس خوردن به مدت طولانی کار درستی نیست زیرا این کار می‌تواند زیورآلات را از بین ببرد. اما برای زیورآلات طلا و سنگ‌های قیمتی مشکلی ایجاد نمی‌کند. آب گرم را در یک کاسه بریزید سپس نمک، جوش شیرین و مایع ظرفشویی را اضافه کنید. زیورآلات را یه مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه درون کاسه قرار دهید سپس با آب سرد شستشو داده و با یک پارچه نرم زیورآلات را خشک نماید. اگر زنگار و لکه بر روی گردنبند، دستنبد، انگشتر و یا سایر زیورآلات ایجاد شود هر چه سریع‌تر بایستی آنها را پاک کرد تا باعث از بین رفتن زیورآلات نشود.
۴. استفاده از شامپو بچه برای تمیز کردن زیورآلات. شامپو بچه نسبت به باقی شوینده‌ها ملایم‌تر است و یک ماده تمیزکننده خوب برای زیورآلات زینتی است. از شامپو بچه به‌خصوص برای تمیز کردن مرواریدها می‌توان استفاده کرد. یک قطره شامپو بچه را با آب مخلوط کنید. به‌قدری مخلوط کنید که همانند یک سوپ غلیظ قوام داشته باشد. اگر مخلوط خیلی سفت شد چند قطره آب اضافه کنید. سپس برای تمیز کردن زیورآلات از یک مسواک نرم یا گوش پاکن استفاده نمایید. به سرعت زیورآلات را در آب سرد بشوید و برای خشک کردن از یک پارچه نرم یا پارچه میکروفایبر استفاده نماید.
۵. استفاده از محلول لنز چشمی یا خمیر دندان. بسیاری از مواد تمیز کننده در خانه‌ها وجود دارد که می‌توان برای تمیز کردن زیورآلات بدل آز آنها استفاده کرد. محلول لنز چشمی و خمیر دندان می‌توانند بر روی بعضی از زیورآلات بدل موثر باشد. اما مراقب باشید! دستورالعمل‌ها و برچسب‌های روی محصولات را با دقت بخوانید. از محلول لنز چشمی بر روی فلزات گران‌بها استفاده نکنید، چون ممکن است رنگ آنها را از بین ببرد. همچنین اگر پوست حساسی هم دارید از محلول لنز چشمی استفاده نکنید. خمیر دندان برای تمیز کردن زیورآلات مشکلات کمتری دارد. فقط کافی مقداری خمیر دندان بر روی یک مسواک بمالید و آن را بر روی زیورآلات خود بسابید. از این روش می‌توان برای انواع مختلف زیورآلات بدل استفاده کرد.
پاک کننده‌های قوی‌تر
۱. استفاده از براق کننده‌های مخصوص زیورآلات. استفاده از براق کننده نادرست می‌تواند زیورآلات بدل را از بین ببرد. براق کننده مخصوص طلا و نقره را می‌تون از بسیاری از فروشگاه‌ها تهیه کرد. اما به یاد داشته باشید که برخی از پاک کننده‌های متداول زیورآلات برای زیورآلات بدل نامطلوب هستند. به سادگی زیورآلات خود را در براق کننده به مدت حداکثر ۳۰ ثانیه قرار دهید سپس به آرامی آن را پاک کنید. مراقب باشید که بر روی آنها خط و خش ایجاد نشود. ممکن است نیاز داشته باشید از یک مسواک نرم برای پولیش زیورآلات استفاده نمایید.
۲. یک بطری الکل سفید خریداری نمایید. سپس مقداری الکل را در کاسه بریزد و اجازه دهید زیورآلات درون کاسه به مدت ۳۰ دقیقه خیس بخورد. سپس زیورآلات را بیرون آورده و باقی مانده الکل روی آنها را پاک کنید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه خشک شود. اگر همه قسمت‌ها تمیز نشده بود آن قسمت‌ها را تمیز کنید یا مرحله قبل را تکرار کنید. می‌توان گوشواره‌های خود را در محلول پراکسید قرار دهید و بگذارید حداقل ۲ تا ۳ دقیقه خیس بخورد. در این حالت ممکن است اطراف زیورآلات حباب یا کف ایجاد شود که به این معنی است که گوشواره‌های شما واقعا کثیف است و احتمالا باید به مدت طولانی‌تری در محلول بماند.
۳. کاملا بشویید. بعد از استفاده از محلول شستشو فورا زیورآلات را با سرد شستشو دهید تا باقی مانده صابون از آنها جدا شود. آنها را با سشوار خشک نمایید. بلافاصله بعد از اینکه زیورآلات را آبکشی نمودید آنها را بر روی یک حوله خشک قرار دهید تا آب اضافی جذب شود. سپس با استفاده از باد سرد سشوار زیورآلات خود را خشک نمایید. سشوار خود را حرکت دهید که همه جای زیورآلات شما خشک شود. خشک کردن سریع باعث می‌شود احتمال زنگ‌زدگی و ایجاد لکه‌های آب کمتر شود. خشک نمودن با سشوار را آن قدر ادامه دهید تا زیورآلات کاملا خشک شود. سعی کنید سشوار را زیاد روی نقاطی که سنگ‌های زینتی دارند نگه ندارید به خصوص زمانی که از باد گرم استفاده می‌کنید. زیرا باعث می‌شود چسب نگه دارنده سنگ‌ها از بین برود.
نگهداری
۱. قبل از استفاده از زیورآلات، عطر، اسپری مو و یا لوسیون استفاده نمایید. از آنجا که هر چیزی که بر پایه آب است به‌طور بالقوه می‌تواند زیورآلات شما لکه‌دار کند. حتی عطرها و لوسیون‌ها می‌توانند آنها را لکه‌دار کنند. اگر ابتدا عطر و لوسیون خود را استفاده نمایید احتمال اینکه آنها بتوانند بر روی زیورآلات شما تاثیر بگذارند کم است. صبر کنید تا بدن شما خشک شود و سپس زیورآلات خود را بپوشید. این کار از ایجاد لکه و کدر شدن برخی زیورآلات بدل جلوگیری و باعث می‌شود که کمتر به تمیز کردن نیاز داشته باشند.
۲. زیورآلات خود را روزانه تمیز کنید. اگر پس از هر بار استفاده زیورآلات خود را با یک پارچه میکروفایبر تمیز کنید، دیگر نیازی به تمیز کردن چند وقت یکبار ندارد. همچنین زیورآلات شما برای مدت طولانی‌تری جدید به نظر می‌رسد. تمیز کردن روزانه زیورآلات باعث می‌شود آنها کمتر تحت تاثیر آب یا چیزهایی که تاثیر منفی دارد قرار بگیرند.
۳. از زیورآلات خود به درستی مراقبت کنید. زیورآلات خود را در کیسه پلاستیک‌های زیپ‌دار قرار دهید و برای هر تکه یک کیسه استفاده کنید و تمام هوای کیسه را خالی کنید و در آخر ببندید. با خارج شدن هوای درون کیسه دیگر زیورآلات شما اکسید و سبز نمی‌شوند و برای مدت طولانی‌تری تمیز و نو به نظر می‌رسند. زیورآلات خود را در جعبه مخصوص که درب و روکش مخمل دارد نگهداری کنید زیرا از خراشیده شدن و در معرض هوا قرار گرفتن جلوگیری می‌کند.
بن‌مایه: دردیس (https://www.dordiss.com)

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده