​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

فواید زیورآلات مسی

فواید زیورآلات مسی

فواید زیورآلات مسی با خواص درمانی و شفابخشی برای هر رده سنی علاوه بر سنگ‌های مختلف با خواص درمانی متفاوتشان فلزات هم حائز اهمیت بسیار هستند. فلزاتی از جنس مس و طلا انرژی بسیاری برای انسان دارند، به خاطر همین همیشه از قدیم برای فواید انگشتر مسی از آن استفاده بسیار می‌کردند. مخصوصا افراد سلطنتی و درباری که همین امر باعث طولانی شدن عمرشان و همچنین سلامتی جسمی و روحی‌شان می‌شد. فلز مس فواید بسیاری دارد که هر انسانی برای سلامتی خود باید به آن توجه داشته باشد. خواص آرامش‌بخشی فلز مس بسیار مورد توجه جهان قرار گرفته است.
خواص درمانی مس بسیار زیاد است که ما برای آگاهی شما عزیزان به چند مورد آن اشاره میکنیم:
- خواص مس در کاهش چربی و چاقی و کم خونی بسیار مهم است.
- فلز مس به غده تیروئید برای تعادل درترشح هورمون‌ها یاری می‌رساند به عنوان حمل کننده اکسیژن در خون عمل می‌کند و همچنین به عملکرد مغز و اعصاب کمک می‌کند.
- فلز مس با اکسیده کردن گلوکز باعث آزاد شدن انرژی در بدن می‌شود و به جذب آهن توسط بدن کمک می‌کند. این انرژی مثبت در فلز مس باعث می‌شود تا بدن را از تشعشعات الکتریکی و مغناطیسی موجود در جو محافظت کند.
- مس میزان آدرنالین، نوراپی نفرین و دوپامین را افزایش می‌دهد. سطوح پایین مس موجب خفگی سلول‌ها و فقدان اکسیژن در آن‌ها می‌شود.
کمبود مس معمولا در بیماران مبتلا به نفروزیس (نارسایی کلیه)، ویلسون، مبتلایان به سوء تغذیه پروتئین - انرژی و نوزادانی که در درازمدت تنها با شیر گاو تغذیه شده باشند، دیده می‌شود. توجه بیشتر به این فلزات و همچنین سنگ‌هایی با خواص درمانی باعث می‌شود تا انسان سلامتی بیشتر در طول عمر زندگی خود داشته باشد و با آرامش بیشتری به حیات خود ادامه دهد. پس باید اندکی بیشتر به سلامتی خود اهمیت دهیم و خود را ازاین خواص‌ها به دور نکنیم.
مس، عنصری حیاتی که در گیاهان و بدن انسان یافت می‌شود و استفاده از آن به ۱۰ هزار سال قبل باز می‌گردد. این عنصر بسیار نرم و چکش‌خوار است. به همین دلیل در ساخت زیورآلات از آن استفاده می‌شود. به این صورت که آن را با فلزاتی مثل برنج و برنز ترکیب می‌کنند تا محکم شود. خوب است بدانید صد در صد مس قابلیت بازیافت دارد. تقریبا ۸۰ درصد از این فلز که هزاران سال قبل کشف شده است، هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب قصد داریم در رابطه با فواید زیورآلات مسی برای بدن صحبت کنیم با ما همراه باشید تا با این عنصر بیشتر آشنا شوید.
کمبود مس در بدن انسان
همان‌طور که می‌دانید بدن انسان به مس نیاز دارد. در صورتی که در رژیم غذایی شما مس کافی وجود نداشته باشد دچار کمبود مس خواهید شد. البته مصرف بیش از حد ویتامین C و روی نیز مانع جذب این عنصر می‌شود. در رابطه با اهمیت این عنصر می‌توان گفت بخش‌های مختلفی از بدن انسان اعم از سیستم عصبی، استخوان‌ها و مفصل‌ها به مس نیاز دارند. با توجه به این‌که می‌توان از طریق مکمل‌ها این عنصر را دریافت کرد، اما توجه داشته باشید مکمل‌های مس خوردنی، ممکن است مقادیر زیادی از مس را وارد بدن انسان کنند و به بدن افرادی که نمی‌توانند مس را متابولیزه کنند آسیب برسانند. این عنصر از طریق پوست به مقدار کم جذب بدن می‌شود و برخی از افراد ترجیح می‌دهند تا با استفاده از زیورآلات مسی، کمبود آن را در بدن جبران کنند. بدن اکثر افراد می‌تواند مس را به مقدار مورد نیاز از طریق پوست جذب کند و مقادیر اضافی را مسدود کند. بنابراین استفاده از زیورآلات مسی نه تنها خطرناک نیست، بلکه مفید نیز است.
مسمومیت مس
اغلب مسمومیت مس به دلیل خوردن بیش از حد آن در فرد بروز می‌کند و نمی‌توان استفاده از زیورآلات را منشاء مسمومیت دانست. این نوع مسمومیت در جوامع در حال توسعه، غالبا به دلیل مصرف غذاهای پرخطر بروز می‌کند. براساس یک مطالعه‌ی علمی توسط دانشمندان مشخص شده که لوله‌های آب مسی ضرری برای بدن انسان ندارد.
اثرات درمانی زیورآلات مسی
اگر از زیورآلات مسی استفاده می‌کنید برای آنکه مس جذب بدن شود، لازم است با چربی و اسیدهای پوست در تماس باشد. بنابراین زیورآلات شما باید بدون روکش باشند در صورتی که دارای روکش هستند، این عنصر جذب بدن نمی‌شود. زمانی که مس با بدن تماس پیدا می‌کند، مواد ریزمغذی آن به صورت نمک مس وارد جریان خون خواهد شد. اگر بدن شما دچار کمبود مس است برای جبران آن باید از زیورآلاتی که دارای ۹۹٫۹% مس و مقدار کمی از عناصر دیگر نظیر قلع و روی هستند استفاده کنید. با دریافت مس از اثرات درمانی آن بهره‌مند خواهید شد. لازم است بدانید که استفاده از زیورآلات مسی که به شکل دستبند، انگشتر و گردنبند در بازار یافت می شوند، مقدار کمی از این عنصر را وارد بدن می‌کنند و خطرناک نیستند. همچنین در برخی از افراد، موجب تسکین آرتروز و بهبود مشکلات جریان خون می‌شود.
تمیز کردن زیورآلات مسی
زمانی که از زیورآلات مسی استفاده می‌کنید، به دلیل تماس با بدن سطح مس یا پوست هر از چند گاهی سبز رنگ می‌شود که حاصل فعل و انفعال شیمیایی مس با عرق انسان است. سبزی مس به مرور توسط پوست جذب خواهد شد. چنانچه می‌خواهید آن را از سطح پوست پاک کنید، کافی است از آب و صابون استفاده کنید. برای از بین بردن لایه‌ی سبز از سطح مس نیز می‌توانید آن را پولیش کنید. پولیش مس بسیار ساده است و با استفاده از مواد اسیدی اعم از لیمو یا سس کچاپ انجام می‌شود.
خواص گوشواره مسی
گوشواره مسی آرامش‌بخش، کاهنده‌ی استرس و فشارهای روزانه است.
خواص دستبند مسی
اکثر پزشکان به خواص پزشکی فلز مس واقف بوده و به بیمارانی که از درد مفاصل رنج می‌برند، داشتن یک دستبند مسی را توصیه می‌کنند و دلیل این امر را هم کمبود یون‌های مسی در خون ذکر می‌کنند. با تماس دست‌بندهای مسی با پوست بخشی از این کمبود جبران شده و از درد مفاصل کاسته می‌شود. امروزه یکی از علل بروز بیماری آلزایمـر رسوب یون‌های آلومینیوم در مغز می باشد!
خواص زیورآلات دست‌ساز مسی
از جمله خواص زیورآلات دست‌ساز مسی می‌توان به دور شدن استرس و فشار عصبی که ناشی از فعالیت‌های روزمره می‌باشد اشاره نمود. مس به جذب آهن در بدن کمک به سزایی می‌کند. مس باعث افزایش میزان آدرنالین، نوراپی نفرین و دوپامین می‌شود. برای ساخت سلول‌های قرمز خون لازم است و به غده‌ی تیروئید در ترشح هورمون‌ها یاری می‌رساند. به مغز برای تأمین اکسیژن بدن و بالا بردن انرژی بدن کمک می‌کند. بنابراین استفاده از زیورآلاتی که مسی هستند باعث مضاعف شدن انرژی شده و روحیه‌ای باور نکردنی به اشخاص می‌دهد.
بن‌مایه: هنر ایرانی (https://ariyagallery.ir)

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده