​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

نگهداری از زیورآلات نقره

نگهداری از زیورآلات نقره

نگهداری از زیورآلات نقره قوانین و استانداردهای خاصی دارد. مهمترین چیزی که در نگهداری از زیورآلات نقره، به شما کمک می‌کند، مکان نگهداری نقره‌جات و قرار ندادن آن‌ها در مجاورت مواد شیمیایی و آرایشی است. نگهداری از زیورآلات نقره مانند دیگر زیورآلات نیاز به اطلاعات کافی دارد. امروزه زیورآلات از این جنس به عنوان یکی از متنوع‌ترین و پرکاربردترین زیورآلات در بین خانم‌ها و آقایان به شمار می‌آید. برای اینکه نگهداری درستی از زیورآلات خود داشته باشد ابتدا باید به خوبی آن را بشناسید. سپس مراقبت مناسب از جواهرات خود را دنبال کنید. در این راستا یکی از معایب این فلز پرکاربرد این است که به سادگی زنگ می‌زند و سیاه می‌شود. اما نگهداری از این زیورآلات قوانین خاص و آسانی دارد. رعایت این استانداردها موجب زیبایی و نمایش بهتر آن می‌شود. برای این‌که نقره‌جات درخشانی داشته باشید به طور منظم آن‌ها را تعمیر کنید و پولیش و صیقل دهید. در این مقاله سعی ما بر این است که تمامی نکات کلیدی و مهم جهت نگهداری از زیورآلات نقره را برای شما به نگارش درآوریم.
زیورآلات نقره و روش‌های نگهداری از آنها
امروزه زیورآلات نقره یکی از محبوب‌ترین زیورآلات در دنیای جواهرات به شمار می‌آیند. سادگی کار با این فلز و زیبایی محسور کننده این نوع از جواهر باعث می‌شود که تقاضا برای استفاده از آن روز به روز بیشتر شود. زیورآلات نقره علاوه بر زیبایی و درخشندگی از دوام بالا و قیمت مناسبی نیز برخوردار هستند. این جنس هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان قابل استفاده است و خرید اکسسوری‌های نقره برای مثال خرید انگشتر نقره درمیان هم آقایان و هم خانم‌ها طرفداران زیادی دارد. در قدیم برای آبکاری جواهرات نقره از فلز نقره استفاده می‌کردند که این فرایند باعث از بین رفتن فلز نقره به مرور زمان می‌شد. امروزه برای برطرف کردن این مشکل از آبکاری رودیم یا طلای سفید برای زیورآلات نقره استفاده می‌شود که باعث دوام و درخشندگی بیشتر این زیورالات می‌شود. اما در این میان نگهداری از زیورآلات نقره نیز بسیار حائز اهمیت است. هدف ما از این مقاله این است که هر آنچه در مورد نگهداری و مراقبت از نقره را باید بدانید در اختیار شما بگذاریم.
شناخت عیار زیورآلات نقره
نقره‌ با عیار ۹۹۹، نقره خالص به شمار می‌آید، اما در ساخت زیورآلات از جنس نقره نمی‌توان از نقره با این عیار استفاده کرد زیرا بسیار نرم است و خاصیت فرم‌دهی ندارد. بهترین نقره‌ای که در بازار برای ساخت زیورآلات نقره از آن استفاده می‌شود نقره با عیار ۹۲۵ یا نقره استرینگ می‌باشد، که ترکیبی از نقره و مس است. با اضافه کردن مس یا برنج به نقره، قابلیت چکش‌خوری و مقاومت آن بالاتر می‌رود و زیورآلات نقره ثبات رنگ بهتری هم پیدا می‌کنند. بعد از ساخت زیورآلات از جنس نقره آنها را با لایه نازکی از رودیوم یا طلا روکش می‌کنند که این عمل درخشندگی و جلای زیورآلات نقره را چندین برابر می‌کند.
تشخیص نقره تقلبی از نقره اصل یا استرینگ
تشخیص اینکه نقره‌ای که خریده‌اید اصل یا تقلبی است کاری دشوار است اما ما در این مقاله دو راه برای تشخیص نقره اصل از تقلبی را در اختیار شما می‌گذاریم.
- جواهرات نقره خود را با یک پارچه روشن مالش دهید، اگر رنگ پارچه شما سیاه شد نقره شما اصل یا استرینگ است.
- یک قطعه آهنربا را به جواهرات نقره خود نزدیک کنید. اگر جواهرات شما جذب آهنربا شدند کیفیت نقره شما پایین است، زیرا نقره اصل خاصیت آهنربایی ندارد.
آب‌کاری نقره چیست و چرا زیورآلات نقره را آب‌کاری می‌کنند؟
پوشاندن یک سطح از زیورآلات با موادی خاص را آب‌کاری می‌گویند. جواهرات نقره با رنگ‌های مختلفی مثل نقره‌ای، طلایی و رزگلد آب‌کاری می‌شود. حال ممکن است این سوال پیش آید که چرا جواهرات نقره را آب‌کاری می‌کنند؟ برای اینکه پاسخ این سوال را بدانید با ما همراه باشید. اگر به زیورآلات خود در طول زمان دقت کرده باشید متوجه این نکته خواهید شد که زیورآلات شما به مرور زمان تغییر رنگ می‌دهند و کدر می‌شوند، برای جلوگیری از این فرایند زیورآلات نقره را آب‌کاری می‌نمایند تا علاوه بر مقاومت بیشتر در مقابل اکسید شدن، درخشان‌تر و زیباتر به چشم آیند.
چرا نقره استرینگ سیاه یا لکه‌دار می‌شود؟
بعد از گذشت مدتی که از زیورآلات نقره خود استفاده کردید، یک لایه سیاه رنگ بر روی سطح جواهرات شما می‌نشیند که این موضوع به دلیل ترکیب آلیاژهای به کار رفته مانند مس یا برنج با هوا یا مواد دیگر است اما خوشبختانه برخلاف زنگ‌زدگی، لایه زیرین فلز از بین نمی‌رود و نسبتا راحت تمیز می‌شود. در این زمینه توصیه می‌شود که برای نگهداری زیورآلات نقره خود، آن‌ها را در معرض مواد شیمایی و رطوبت قرار ندهید. نکته قابل توجه این است که حتی عرق بدن انسان نیز مانند مواد شیمیایی عمل می‌کند و باعث کدر شدن رنگ نقره شما می‌شود. لازم است به این نکته توجه کتید که نقره به خودی خود رنگی سفید دارد و منظور از سیاه شدن نقره در بین افراد، از دست دادن درخشندگی و جلای اولیه آن است.
چگونه از تغییر رنگ نقره استرینگ جلوگیری کنیم؟
عواملی مانند اسیدی بودن عرق بدن، مجاورت طولانی مدت با هوا، برخورد با مواد آرایشی و بهداشتی و شیمایی باعث سیاه و کدر شدن نقره استرینگ شما می‌شود. حالا برای این‌که این تیره شدن دیرتر اتفاق بیفتد باید در هنگام استفاده از نقره‌جات خود از مجاورت با موادی که ذکر شد بپرهیزید و زمانی که دیگر قصد استفاده از نقره خود را دارید، آن‌ها را در مکان مناسب نگهداری کنید. در واقع بهترین راه جلوگیری از سیاه شدن نقره استرینگ نگهداری و تعمیر منظم آن است. پولیش و صیقل دادن همیشگی نقره زمان کدر شدن آن را به تعویق می‌اندازد.
نگهداری از زیورآلات نقره هنگام کارهای روزمره
۱. برای نگهداری از زیورآلات نقره خود آن‌ها را بعد از پوشیدن تمام لباس‌ها بپوشید و قبل از درآوردن بقیه لباس‌ها دربیاورید. این کار باعث می‌شود که جواهرات شما به لباس‌هایتان گیر نکنند و دچار شکستگی نشوند.
۲. زیورآلات نقره خود را در معرض مواد شیمیایی قرار ندهید، این مواد شیمیایی شامل کلر، مواد شوینده و آب‌گرم هستند.
۳. برای نگهداری از نقره‌جات خود آن در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید به عنوان مثال زمانی که باغبانی می‌کنید از جواهرات نقره خود استفاده نکنید.
۴. با زیورآلات نقره خود به حمام نروید. اما اگر در هنگام استحمام نقره‌جات شما همراهتان بودند، حتما بعد از پایان دوش گرفتن، آن‌ها را با دستمال خشک کنید.
۵. اگر قصد استفاده از استخر را دارید بهتر است در آن زمان اگر زیورآلاتی از جنس نقره همراه خود دارید، آن‌ها را از بدنتان خارج کنید، زیرا کلر موجود در آب جز مواد شیمیایی تخریب‌کننده برای نقره می‌باشد.
۶. برای نگهداری از نقره‌جات خود، در هنگام انجام کار خانه، شستن ظروف و لباس‌ها از آن‌ها استفاده نکنید.
۷. یکی از روش‌های نگهداری از زیورآلات نقره این است که به هنگام انجام فعالیت‌های شدید ورزشی نباید از آن‌ها استفاده کنید.
۸. استفاده نکردن از زیورآلات نقره در هنگام آشپزی، طول عمر نقره‌جات شما را بیشتر خواهد کرد.
۹. برای مراقبت از نقره خود هنگامی که می‌خواهید آرایش کنید و یا از عطر و ادکلن استفاده کنید از جواهرات نقره خود استفاده نکنید.
۱۰. به هنگام خواب جواهرات نقره خود را دربیاورید تا از خراشیدگی آن جلوگیری کنید.
۱۱. زیورآلات نقره خود را در کنار سایر زیورآلات نگهداری نکنید.
نگهداری از زیورآلات نقره به صورت ویژه
- می توانید با کمک یک پارچه میکروفیبر و یا پارچه‌های مخصوص تمیز کردن زیورآلات، به تمیز کردن زیورآلات نقره خود بپردازید. توصیه می‌کنیم از تمام بخش‌های پارچه استفاده کنید. از حرکت‌های دایره‌ای برای تمیز کردن زیورآلات نقره خود جلوگیری کنید چرا که این کار می‌تواند سبب تیره‌تر شدن زیورآلات شما شود. دقت کنید که به هیچ عنوان از دستمال کاغذی، دستمال توالت و یا حوله کاغذی استفاده نکنید.
- برای نگهداری از نقره‌جات خود و جلوگیری از کدر شدن آن یک تکه ذغال را کنار نقره‌های خود قرار دهید.
- برای مراقبت از نقره خود چند قلم گچ را در جعبه‌ای که نقره‌جات خود را نگهداری می‌کنید قرار دهید. گچ‌ها با جذب رطوبت مانع از سیاه شدن رنگ نقره شما می‌شوند.
مکان مناسب برای نگهداری از زیورآلات نقره
- زیورآلات نقره خود را بعد از استفاده در مجاورت هوا قرار ندهید. زیرا سبب می‌شود که زیورآلات شما سیاه و کدر شود.
- برای نگهداری از زیورآلات نقره خود آن‌ها را در مکان‌های خشک و به دور از رطوبت نگهداری کنید. کیسه‌هایی که هوا و رطوبت را به خود راه نمی‌دهند و جعبه‌هایی که دارای خاصیت ضد لکه‌دار شدن و کدری است بهترین مکان برای نگهداری از نقره‌جات شما هستند. نکته قابل توجه در مورد زیورآلات نقره این است که شاید تماس مستقیم این جنس از فلز با آب باعث آسیب دیدن آن نمی‌شود، بلکه رطوبت ناشی از تماس روزانه ما با آب است که می‌تواند اثر مخرب بر روی نقره داشته باشد.
- برای نگهداری از زیورآلات نقره خود از روزنامه، پلاستیک و یا جعبه‌های چوبی بدون روکش استفاده نکنید. زیرا استفاده از این وسایل برای مراقبت از نقره باعث از بین رفتن کیفیت آن می‌شود.
- بهتر است که زیورآلات نقره خود را به‌صورت جداگانه نگهداری کنید. دقت کنید که آن‌ها در هم تنیده نباشند و به هم گره نخورده باشند زیرا این امر باعث می‌شود که سطح نقره شما خراشیده شود.
- برای پیشگیری از کدر شدن زیورآلات نقره خود چند بسته ژل سیلیکا را دورن جعبه زیورآلاتتان قرار دهید. این ژل رطوبت هوا را می‌گیرد و مانع از سیاه شدن سطح نقره شما می‌شود.
- باید این نکته را در نظر داشته باشید بهترین راه نگهداری از زیورآلات نقره این است که آن‌ها را بر روی هم انباشته نکنید.
- برای مراقبت بهتر از زیورالات نقره خود در هنگام سفر آن را در جعبه مخصوص و جداگانه حمل کنید.
- گردنبندهای نقره شما بهتر است به‌صورت عمودی از جایی آویزان شوند.
نگهداری  از زیورآلات نقره پس از استفاده از آن
- برای مراقبت از نقره خود، بعد از استفاده طولانی مدت از آن‌ها، با یک دستمال مرطوب و نرم، نقره‌جات خود را تمیز کرده، سپس درون جعبه مخصوص جواهرات خود قرار دهید.
- برای نگهداری از نقره‌جات خود، محلول نقره‌شو را تهیه کنید. با استفاده از این محصول به راحتی می‌توانید که نقره‌های خود را شستشو دهید.
- برای تمیز کردن و نگهداری از زیورآلات نقره پارچه‌های مخصوصی وجود دارد که می‌توانید تهیه کنید و به راحتی نقره‌جات خود را تمیز کنید. توصیه می‌کنیم از تمام بخش‌های پارچه استفاده کنید. از حرکت‌های دایره‌ای برای تمیز کردن زیورآلات نقره خود جلوگیری کنید چرا که این کار می‌تواند سبب تیره‌تر شدن زیورآلات شما شود. می‌توانید در خانه ترکیباتی مانند آب و نمک، مایع ظرف شویی و آب یا بیکینگ پودر و آب تهیه کنید و برای نظافت زیورآلات نقره خود از آن‌ها بهره مند شوید.
- نقره‌های براق خود را که سبک جواهرات هستند برای آبکاری و پولیش کاری به متخصص این کار بسپارید.
انواع روش‌های برق انداختن نقره
چند روش برای برق انداختن و تمیز کردن نقره وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.
- با ترکیب محلول جوش شیرین و آب به نسبت دو به یک، ماده خمیری شکلی به دست می‌آید، که می‌توانید با استفاده از یک مسواک یا برس نرم خمیر بدست آمده را بر روی نقره بمالید و به آرامی سطح نقره خود را تمیز کنید.
- با استفاده از مایع ظرفشویی و آب همان‌گونه که دست‌های خود را شستشو می‌دهید، می‌توانید نقره‌جات خود را بشویید تا تمیز و درخشان شوند.
- در این روش نگهداری از نقره کف ظرف مناسبی را با یک ورق فویل بپوشانید، سپس نقره‌جات خود را بر روی فویل قرار دهید و ترکیب یک فنجان آب جوش، یک قاشق غذاخوری نمک، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک فنجان سرکه سفید را روی نقره بریزید و سپس ده دقیقه به آن زمان دهید و در انتها نقره را با آب سرد شسته و با دستمال میکروفایبر خشک کنید.
- یک قاشق غذاخوری آبلیمو، یک دوم فنجان آب و یک دوم فنجان شیر خشک را با هم ترکیب کنید و جواهرات نقره را به مدت یک شب در درون آن قرار دهید تا نقره شما تمیز و درخشان شود.
- قسمت‌هایی از نقره خود را که سیاه شده است با سس گوجه فرنگی بپوشانید سپس با استفاده از یک پارچه نرم آن قسمت‌ها را تمیز کرده و شستشو دهید سپس آن‌ها را خشک کنید.
بن‌مایه: گالری ژیار (https://zhiyarworld.com)

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده