پیدایش زیورآلات

پیدایش زیورآلات

بسیاری از ما روزانه از زیورآلات مختلفی استفاده می‌کنیم و شاید کمتر اتفاق می‌افتد که در مورد پیدایش زیورآلات فکرکنیم و یا از خود سوال کنیم که در گذشته استفاده از زیورآلات چه مفهومی داشته و تاریخچه‌ی استفاده از زیورآلات به چه زمانی می‌رسد؟ به نظر می‌رسد که تاریخچه‌ی پیدایش زیورآلات به حدود ۷۵۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد، همان سنی که برای قدیمی‌ترین زیور کشف شده تخمین زده شده است. قدیمی‌ترین زیورآلات کشف شده اغلب از جنس پوست و چرم حیوانات و یا مهره‌هایی تزئین شده با دندان و استخوان حیوانات، پر و یا صدف‌های مختلف بوده‌اند. اما چه چیزی اجداد ما را راغب به ساخت چنین زیورآلاتی کرده است؟ هر پاسخ به این سوال تنها می‌تواند نظری باشد، اما امروزه طبیعت انسان و تاریخ ثبت شده ممکن است به کشف دلیل این‌که چرا انسان دوست دارد از زیورآلات استفاده کند، کمک نماید.
هنگامی‌که “نیازهای اولیه” مانند نیاز برای بقا برآورده شوند، “نیازهای ثانویه” وجود دارند که شروع به پدیدار شدن می‌کنند. هرم معروف Maslow از سلسله مراتب نیازهای ما نشات گرفته و نشان می‌دهد که ما به عنوان انسان، دارای چندین لایه از نیازهایی هستیم که در صورت برآورده شدن آنها احساس رضایت از زندگی خواهیم داشت. در اولین مرحله نیازهای فیزیکی از جمله گرسنگی و تشنگی قرار دارند. رده‌ی بالاتر نیاز به امنیت است که اجداد ما را به ساخت سرپناه و یافتن روش‌های برای در امان ماندن از دست حیوانات شکارچی واداشت. فراتر از این سطوح ابتدایی برخی از نیازهای ثانویه ما آغاز می‌شوند و دقیقا همین نیازها بودند که انسانها را تشویق به ساخت و استفاده از زیورآلات کردند.
استفاده از زیورآلات به منظور جلب توجه
یکی از نیاز‌های رده‌های بالایی در هرم Maslow نیازهای اجتماعی هستند که نیازهای عاشقانه‌ی ما را نیز در برمی‌گیرند. بسیاری از حیوانات زیبایی‌های خاصی برای جلب توجه جنس مخالف دارند. یکی از معروف‌ترین این حیوانات طاووس‌ها هستند که به سبب پر‌های رنگارنگ و بسیار زیبا نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند و شاید در گذشته اجداد ما متوجه این موضوع شده و از پر طاووس به عنوان زیورآلاتی برای جلب توجه استفاده میکرده‌اند. استفاده از زیورآلات مختلف و مطابق با توانایی‌های اجداد ما برای جلب توجه جنس مخالف استفاده می‌شد و افراد سعی در ساخت زیورآلاتی رنگارنگ و با استفاده از موادی که در طبیعت یافت می‌شد، داشتند.
استفاده از زیورآلات به عنوان نشانی از موقعیت اجتماعی
در اوایل دوران قبل از میلاد، ساخت زیورآلات به عنوان کاری خلاقانه محسوب می‌شده است و کسی که قدرت ساخت و استفاده از این زیورآلات را داشت به نوعی شخصی هوشمند و مبتکر به حساب می‌آمد و از این رو تاثیراتی نیز بر روی موقعیت اجتماعی او داشت و بر محبوبیت او می‌افزود. همان‌طور که قدمت استفاده از زیورآلات با گذر زمان افزایش یافته بود و از متریال گران‌بها در ساخت زیورآلات استفاده میشد، ساخت و استفاده از زیورآلات جدا از اینکه نشانی از خلاقیت و نوآوری باشد، تبدیل به وسیله‌ای اشرافی و نشان دهنده‌ی ثروت شد و استفاده از زیورآلات گران‌بها در میان پادشاهان و افراد ثروتمند گسترش پیدا کرد و هر چه شخص و خانواده ای زیورآلات بیشتری به تن می‌کردند ثروتمندتر به حساب می‌آمدند.
باز هم نیاز به داشتن ثروت و موقعیت اجتماعی مطلوب را می‌توان با نیاز اساسی‌تر برای جلب توجه جنس مخالف مرتبط کرد. هدایای گران‌قیمت طلا و جواهر نیز جزوی از خصایص افراد ثروتمند گردید، هدایای گران‌قیمت از طرفی نشانی از عشق و علاقه بودند، اما در ورای این مفهوم نشانی از توانایی مالی و قدرت اداره‌ی یک زندگی جدید بود.
موقعیت اجتماعی نه تنها تفاسیری همچون ثروت، موفقیت و مهارت دارد بلکه گاهی تعلق به گروهی خاص نشانی از یک موقعیت برجسته است. استفاده از زیورآلات خاص گاهی در میان اعضای گروه‌های منحصر به‌فرد نیز به چشم می‌خورد و این روند امروزه نیز ادامه دارد، همچنین برای نشان دادن دلبستگی و تعلق به شخصی خاص از زیورآلات خاصی استفاده می‌شود که می‌توان به زیورآلات ست همچون دستبندهای ست دخترانه و پسرانه، گردنبند‌های ست دخترانه و پسرانه و یا به عنوان نشانی بارزتر به حلقه‌های ست اشاره کرد.
استفاده از زیورآلات برای به‌دست آوردن انرژی و قدرت آنها
برای هزاران سال، انسان‌ها اهمیت و معنای خاصی را به سنگ‌های قیمتی، فلزات و قطعات جواهرات داده‌اند. مصریان باستان طلسم‌ها و جادو‌های فراوانی را با استفاده از سنگ‌های مختلف انجام می‌دادند و باطل کردن هر طلسمی سنگ مخصوص خود را می‌طلبید. بعد‌ها آنها برای دفع انواع طلسم‌ها نیاز داشتند تا این سنگ‌ها را همواره با خود به همراه داشته باشند و از این رو آنها را تبدیل به زیورآلات خاص مانند گردنبند و انگشتر کرده و آنها را به تن می‌کردند. همچنین دسته‌ای از سنگ‌ها به دلیل خاصیت محافظت و انرژی که درون خود داشتند مورد استفاده قرار گرفتند و هر شخصی متناسب با خود می‌توانست از انرزی سنگ مشخصی بهره ببرد که امروزه آنها را با نام سنگ ماه تولد می‌شناسیم و به وفور در میان مردم استفاده می‌شوند. در فرهنگ ایرانی نیز برخی از سنگها به سبب خاصیت درمانی بسیار مورد توجه هستند و به همراه داشتن این سنگ‌ها می‌تواند اشعه‌ها و انرژی‌های مزاحم را از شما دور کند.
بن‌مایه: لوکس گلامور (https://www.deluxeglamour.com)

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده