تاریخچه‌ی زیورآلات

تاریخچه‌ی زیورآلات

می‌توان گفت قدمت زیورآلات برابر با خود انسان است. از زمانی که انسان کهن خود با طبیعت پیرامون خود دست و پنجه نرم می‌کرد و برای گذران زندگی خوراک، پوشاک و دیگر مایحتاج فراهم می‌آورد، درک زیبایی‌شناسی نیز همراه با تجربیات روزمره در آن شکل گرفت. تغییرات محیطی، از سیاهی شب تا روشنایی روز، تغییر زمان با گذشت فصل‌ها، تنوع شکل‌ها و رنگ‌های طبیعی در جانداران، گیاهان و اشیاء بی‌جان در ذهن انسان ادراکی از معنابخشی را به‌وجود آورد و برای هر پدیده علتی ماورائی متصور بود.
انسان کهن در ابتدا برای زینت و آراستگی خود از نشانه‌هایی که از طبیعت الگوبرداری کرده بود کمک می‌گرفت. اعتقاد بر این است که در ابتدا مردان خود را می‌آراستند و با رنگ کردن بدن و یا مجروح کردن خود به شکل‌های متفاوت جلب توجه می‌کردند. مجروح کردن بدن در مردان برای تزیین یک امر عادی بوده و گاهی میزان جراحت‌ها باعث مرگ می‌شده است. شکافتن پوست و رنگ کردن آن، خالکوبی و... هنوز هم در بین مردان رایج‌تر از زنان است. لباس در ابتدا برای تزیین استفاده می‌شد، به جای نقوشی که برای یک عمر بر بدن نقش بسته بود با استفاده از تن‌پوش‌های رنگی، تنوع پیدا کرده و شکل‌های متفاوتی به آن می‌دادند.
در بین آراستنی‌ها هر چه اهمیت پیدا می‌کرد شکلی به آن داده شده و در قسمت‌های مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌گرفت. از استخوان حیواناتی که صید می‌شدند و تأمین کننده غذا بودند تا گیاهان و سنگ‌ها و... در تزیین بدن استفاده می‌شد. تحقیقات باستان‌شناسی حاکی از آن است که نخستین زیورهای مورد استفاده بشر دندان‌ها و پنجه‌های حیواناتی بوده که صید می‌کرده است. این قطعه‌های کشف شده با یک رشته لیف طبیعی به هم متصل می‌شدند و تشکیل مجموعه‌ای بدیع را می‌دادند که بسیار زیبا جلوه می‌کردند.
قدیمی‌ترین زیورآلاتی که توسط انسان مورد استفاده قرار می‌گرفته صدف‌هایی است که به صورت مصنوعی در آنها سوراخ‌هایی ایجاد شده است و در غار Grotte des Pigeons واقع در شرق مراکش یافت شده است. تاریخ دقیق این صدف‌ها هنوز مشخص نیست؛ اما به گفته باستان‌شناسان این صدف‌های سوراخ شده احتمالا مربوط به ۱۱۰ هزار سال قبل است.
پیش از این قدیمی‌ترین زیورآلات انسان که به دست آمده بود ۸۲ هزار سال قدمت داشته است. این در حالی است که قدیمی‌ترین زیورآلاتی که تاریخ دقیق آنها تعیین شده است مربوط به ۴۱ صدف سوراخ شده با قدمت ۷۲ هزار سال هستند. هزاران سال زندگی با سنگ و شکل دادن قطعات سنگی به انسان آموخته بود مقاومت سنگ‌ها متفاوت است. شاید سرسختی در انواع سنگ‌ها بیشتر توجه انسان را به خود جلب می‌کرد و به دلیل این نگرش انسان به طبیعت، همراه داشتن این قطعات سرسخت را یاوری برای مقاومت خود در برابر ناملایمات طبیعت می‌دانست. با شناخت تفاوت در مقاومت و پایداری و حرارت دادن این قطعات فلزات کشف شدند و در این میان شناخت فلزات کمک بزرگی برای تغییر رویه زندگی بشر داشت.
با پیدایش زیورهای فلزی و به کارگیری طلا، نقره و سنگ‌های قیمتی، این زیورها بیشتر در ساخت گردنبندها و تاج‌های سلطنتی، دستبند‌ها، ادوات جنگی پادشاهان، لباس‌ها و نیم تاج‌های زنانه برای بزرگان مورد استفاده قرار گرفت. همانند روزگار معاصر طلا، جواهرات و زیورآلات مختلف در روزگاران گذشته بیشتر به منظور کسب حیثیت و اعتبار اجتماعی، ارضای نیازهای روحی و غریزی، تزیین اندام‌های مختلف بدن و انجام مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
از بررسی نقاشی‌هایی که قدمت آنها به ده‌ها هزار سال قبل می‌رسد و انسان‌های نخستین بر روی دیوارهای غارها ترسیم کرده‌اند معلوم می‌شود که آنها زیورآلات را به کار می‌برده‌اند، زیرا در این نقاشی‌ها افراد با اشیائی مانند گردنبند و دستبند آراسته شده‌اند. قدیمی‌ترین زیورآلاتی که در اروپا شناخته شده در منطقه لاکینا La Quina فرانسه کشف شده است که شامل مهره‌هایی از جنس دندان و استخوان حیوانات است و قدمت آن به حدود چهل هزار سال قبل می‌رسد. این اشیاء ظاهرا به عنوان زیور مورد استفاده بودند. در گذشته ساخت زیورها با تاکید و تکیه بر مواد آلی و حفظ کیفیت و اشکال طبیعی این مواد صورت می‌گرفته است. مواد مورد استفاده با توجه به استعداد و نوع زندگی سازندگان آنها از تنوع خاصی برخوردارند. کشف بسیاری از این قبیل آثار در مجاورت گورستان‌ها حاکی از آن است که این اشیاء ضمن داشتن نقش اجتماعی دارای ارزش ماوراء الطبیعه‌ای نیز بوده‌اند.
تجارت جواهرات، در هزاره هفتم قبل از میلاد، بخش مهمی از تجارت بین‌المللی بین سرزمین‌های حاشیه مدیترانه و تمدن‌های قدیم فراسوی کوهستان‌های غرب آسیا را به خود اختصاص داده بود. مهره‌های مرجانی متعلق به سواحل مدیترانه که در شهر «چتل هویوک Gatal Huyuk» از شهرهای دوره پارینه سنگی، به‌دست آمده، نشانه‌ای از این روابط بوده است.
مساله جواهرات در تمدن‌های بزرگ باستانی تا هزاره‌ی چهارم و سوم قبل از میلاد بسیار پیچیده است. چرا که ریسه‌ها و زنجیرهای فوق‌العاده زیبایی از جنس سنگ‌های قیمتی از قبرهای سلطنتی سومریان به دست آمده است و نیز تعداد قابل توجهی مهره‌های شیشه‌ای در ناحیه قفقاز و در منطقه نوع دیگر از زیورهای مورد استفاده ساکنان بین‌النهرین اشکال طلسم گونه‌ای است که از تراشیدن سنگ‌های کوچک به صورت تصاویری از حیوانات گوناگون مانند کبوتر، قوچ، پرندگان و قورباغه ساخته می‌شد. این اشکال دارای ارزش‌های معنوی و ماوراء الطبیعه‌ای بودند. به طور تقریبی در همان دوران، ساکنان مصر از سنگ صابون، که یکی از اولین مواد مرکب به‌کار گرفته شده در صنعت جواهرسازی است، در ساخت زیورهای خود استفاده می‌کردند. این سنگ، نرم و به آسانی تراشیده می‌شد.
مصریان قدیم با استفاده از سنگ‌های قیمتی، گردنبند‌های سنگین گوهرنشان و تاج سرهایی جهت استفاده بر روی کلاه گیس می‌ساختند. زحمت زیاد در تهیه جواهرات و دشواری کار ساخت قطعات موجب شد تا سازندگان این اشیاء به منظور طبیعی و زیورهایی چون گردنبندهای گلی و برگ زیتونی و استفاده از اعضای حیوانات، به ویژه برای برگزاری مراسم و آیین‌های مذهبی، روی آورند. توجه بیش از حد به زیورهای ساخته شده از گل و گیاه به تدریج جای خود را به سایر مواد آلی موجود در طبیعیت از قبیل عاج، استخوان، طلا، سفال «Steatite» و مینا داد. در کنار ساخت جواهراتی به شکل مجسمه‌های طلایی بزرگ و به‌کارگیری اغراق‌آمیز و افراطی سنگ‌های گوهرنشان، نظیر آنچه که از قبرهای فراعنه به‌دست آمده است، جواهرسازان، زیورهای ارزان‌قیمتی که متناسب با قدرت خرید طبقه متوسط و پایین جامعه بود، می‌ساختند. به طور مثال مهره‌های زینتی با استفاده از شیشه و نوعی سفال شفاف به نام «فایانس Faience» در طول تاریخ باستان از تمدن‌های مصر «میسن Mycen» تا تمدن‌های رومی استفاده از شیشه‌های رنگی به جای مروارید، زمرد و فیروزه و سایر سنگ‌های قیمتی مرسوم بوده است.
استفاده از مهره‌های شیشه‌ای نشانده بر ورق نازکی از طلا یا نقره، به جای مروارید، نیز رواج داشته است. این روش کم و بیش تا امروز نیز ادامه داشته و در کنار آن مهره‌های چینی به عنوان جایگزین مناسب برای سنگ‌های قیمتی نظیر فیروزه و سنگ لاجورد به طور گسترده، مورد استفاده قرار می‌گرفته است. نقش‌هایی که روی برخی از گردنبندهای چینی به‌دست آمده دیده می‌شود، از نوع تاج گلی هستند.
دامنه مواد و مصالحی که در جواهرسازی قومی به کار می‌رفته به قدری وسیع است که صنعت جواهرسازی اروپا را تحت تأثیر قرار داده است و به عنوان عظیم‌ترین نیروی الهام‌بخش طراحی قرن بیستم به حساب می‌آید. تاثیر آداب و سنت‌های آفریقایی نیز بر این صنعت چشمگیر بوده است به طوری که مردم آفریقا و بسیاری از مردم آسیا بر خلاف اروپایی‌ها، هرگز راهی را که اجدادشان طی کرده‌اند، فراموش نکرده‌اند و هنوز هم به ساخت اشیاء و زیورهایی از جنس استخوان حیوان‌ها، چوب، صدف، ریشه گیاهان، دانه‌ها و حبوبات، اقدام می‌کنند.
به طور مثال در شمال نیجریه از حصیر برای ساخت گوشواره استفاده می‌شود و مردم «باشیما Bashima» نیز گردنبندها و بازوبندهای زینتی خود را از حصیر می‌بافند. مردم آفریقا پس از پایان دوره استعمار، از سکه‌های به جا مانده از اروپایی‌ها به عنوان زیورهای آرایشی موی سر استفاده می‌کردند و در تزیین گردنبندها نیز از این سکه‌ها استفاده می‌کردند. به موازات آن، در نقطه‌ای دیگر، پرهای پرندگان استوایی وسیله‌ی تزیین گردنبندها و کلاه‌های آیینی تمدن پیش از کریستف کلمب، سرخپوستان آمریکای شمالی و قبایل آمازون بود.
از جمله ویژگی‌های مهم جواهرات قومی که هنگام مقایسه با شیوه‌های قبل به چشم می‌آید، جرأت و جسارت فوق‌العاده‌ی سازندگان آن‌ها در به‌کارگیری رنگ‌ها و هماهنگی کامل مواد مصرف شده است، به طوری که در بسیاری موارد می‌توان مجموعه‌ای از مهره‌های شیشه‌ای مرجان‌های نتراشیده، استخوان‌ها و نقره‌کاری را یک‌جا و بر روی یک قطعه زینتی مشاهده کرد. هر یک از این مواد با رنگ‌های فیروزه‌ای، شیری، صورتی و نقره‌ای درخشان آمخیتگی رنگی زیبایی به وجود می‌آورند.
از دیرباز نیاز به ساخت زیورهای ارزان‌قیمت در کنار زیورهای قیمتی مطرح بوده است و جواهرسازان هندی در روزگاران دور اقدام به ساخت زیورهای ارزان‌قیمت کردند. انواع النگوها و زیورهای ساخته شده از جنس صدف، حلزون، شیشه، فلزات و نوعی صمغ حشرات به نام «لاک» از نمونه‌های ارزان‌قیمت ساخته شده در زمان گذشته است. آنچه که بیش از پیش به جواهرات هندی و آسیای شرقی جذابیت بخشیده به کارگیری ماهرانه مواد مصرفی بوده است.
در جواهرسازی قومی (نژادی) استفاده از مواد قیمتی و ارزشمند نادیده گرفته نمی‌شود. اکثر ملت‌های غیر اروپایی به دنبال تهیه و تولید موادی به عنوان بدل طلا و سایر مواد قیمتی به منظور رقابت با آثار هنری اروپاییان بوده‌اند و هنوز هم هستند. به طور مثال ساکنان مالی گوشواره‌های حلقوی بزرگ خود را تنها با کوبیدن طلا و شکل دهی آن درست می‌کردند، ساکنان آمریکای پیش از کریستف کلمب نیز نیم‌رخ‌های شگفت‌انگیزی از پرندگان و حیوانات خیالی را از طلا درست کرده و به عنوان گوشواره و پیرایه‌های دیگر استفاده می‌کردند و یا ساکنان شرق و جنوب آفریقا با پیچیدن مفتول‌های مسی و فلزی به دور ساقه گیاهان، زیورهایی نظیر طوق، گردنبند و بازوبند درست می‌کردند. اصول و روش پرداخت‌کاری‌های این قوم را هنوز هم جواهرسازان غربی مانند «واندر استراتن Wander Straeten» به کار می‌برند.
نویسنده:مهدی ایماشی
منبع: نشریه بانو، شماره ۲۶
بن‌مایه: راسخون (https://rasekhoon.net)

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده