آشنایی با زیورآلات سنتی

آشنایی با زیورآلات سنتی

زیورآلات دست‌ساز از سری محصولات با قدمت بالاست که در هر فرهنگی دیده می‌شود. زیورآلات ایرانی هم بر همین اساس با توجه به اقلیم مختلف و آداب و رسوم هر منطقه طراحی و ساخته می‌شود. دراین مقاله تاریخچه و سیر تحول هنر تولید زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی ارائه شده‌اند. انواع سنگ‌های تزیینی رایج در تولید زیورآلات سنتی معرفی و خواص درمانی برخی از انواع این زیورآلات تشریح شده است. اهمیت خلاقیت و تلفیق انواع هنر‌ها در تولید زیورآلات دست‌ساز نیز مورد بررسی قرار گرفته است. زیورآلات مسی و زیورآلات نقره نسبت به محصولات لوکس و لاکچری از استقبال بیشتری برخوردار بوده چرا که خرید زیورآلات ارزان برای تمامی مشتریان امکان‌پذیر است. هنر قلم‌زنی در تولید زیورآلات سنتی، جایگاه زیورآلات در صنعت مد و لزوم احیای این هنر از دیگر بخش‌های این مقاله است.
زیورآلات ایرانی
اگر از علاقمندان به هنر‌های اصیل ایرانی هستید و به صنایع دستی به عنوان نماد بارز هنر دست بشر اهمیت می‌دهید، بی‌شک موضوع زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی در زمره علاقمندی‌های شما قرار می‌گیرد. برای آشنایی با این شاخه پر طرفدار از هنر با ما همراه باشید.
زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی در ایران قدمت چندین هزار ساله دارند و این هنر، از هنر‌های اصیل ایرانی به شمار می‌آید. زیورآلات سنتی ایرانی در نقاط بسیار زیادی از جهان مورد استفاده قرار گرفته و چشم بینندگان را خیره نموده‌اند. زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی ایران در موزه‌های بین المللی معروف نیز به نمایش درآمده و خلاقیت و توانمندی‌های اعجاب‌انگیز هنرمندان ایرانی را در معرض دید جهانیان قرار می‌دهد. ایرانیان از سازندگان تحسین برانگیز زیورآلات و جواهرات هستند. انواع مدل زیورآلات ایرانی بر اساس فرهنگ هر منطقه طراحی شده است.
از دو هزار سال پیش از میلاد مسیح، ساکنان فلات ایران، ساختن زیورآلات دست‌ساز را با دانه و مهره‌های رنگی آغاز نمودند که نشان دهنده علاقه مردم این کشور به زیورآلات می‌باشد. زیورآلات و جواهرات از گذشته دور، به عنوان بخشی از لباس در میان اقوام مختلف مطرح بوده است. اقوام مختلف ایرانی هر کدام با پوشش، سنت و رسوم خاص خود، زیورآلات و جواهرات منطبق با سلیقه خود را نیز داشته‌اند و شاید دلیل تنوع زیاد زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع ایرانی ریشه در همین مساله دارد. مردمان ایل قشقایی و عرب‌های منطقه خوزستان، از جمله استفاده کنندگان زیورآلات و جواهرات بوده‌اند. مدل زیورآلات دست‌ساز بر اساس هر منطقه‌ای متفاوت است. زیورآلات دست‌ساز این قوم عبارتند از گردنبند، عنبردان، قاب قرآن، النگو و...
زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی در دوره‌های مختلف تاریخی
ایرانیان در دوره‌های مختلف تاریخی مهارت‌های فوق‌العاده‌ای در ساخت جواهرات دست‌ساز داشته و با مرور زمان این مهارت را نیز پرورش داده‌اند. زیورآلات و جواهرات دست‌ساز در زمان هخامنشیان تنوع زیادی داشته است. در این دوره از تاریخ، کار با طلا و هنر جواهرسازی، نتیجه هماهنگی سنت‌های مختلف بوده و به روشی بسیار ماهرانه انجام می‌شده است. بسیاری از زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی امروزی از طرح‌های این دوره استفاده نموده‌اند. از جمله محصولات محبوب امروزی برای آقایان و خان‌ها، زیورآلات دست‌ساز مسی ارزان قیمت است.
در دوره اشکانیان ساخت زیورآلات و جواهرات پیشرفت زیادی نمود و این هنر، زیباتر و با شکوه‌تر شد. اشکانیان به تزیین جواهرات و درخشان‌سازی که از ملت‌های دیگر آموخته بودند، علاقه نشان دادند و زیبایی زیورآلات ایرانی را به اوج رساندند. جواهرات و زیورآلات در دوران پارتیان ساده‌تر و در مقیاس‌های کوچک‌تر ساخته می‌شدند. این قوم از انواع مختلف تزئينات، آويزها، سنجاق‌هاى کوچک، حلقه‌ها و سنگ‌هاى قيمتى استفاده مى‌کردند. کمربند‌ها و کلاه‌هاى تزيين شده از جواهرات، در اين دوره رواج داشت.
دوره ساسانیان را دوره تحول زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی ایران می‌دانند. در این دوران این هنر به اوج خود رسید. البته لازم به ذکر است که در دوره ساسانیان تمامی شاخه‌های هنری پیشرفت قابل توجهی داشتند. نگاهی به کیفیت و طرح سکه‌ها، جواهرات و زیورآلات این دوره تاریخی در موزه‌های تاریخی، این ادعا را به اثبات می‌رساند. در این دوره مصرف طلا بسیار بیشتر از دوره‌های قبل بوده است.
پادشاهان ایرانی چنان به ساخت زیورآلات اشرافی و به ویژه تاج و تخت پادشاهی توجه داشتند که حیرت مورخین را سبب شده است. تئوفیلاکتوس مورخ بیزانسی و ثعالبی مورخ عرب در وصف تاج و تخت پادشاهان ایرانی مطالبی نوشته و اعتراف کرده‌اند که طلا و جواهرسازان ایرانی در عصر خود همواره شهره آفاق بوده‌اند. جواهرسازان ایرانی، برای پادشاهان بسیاری از کشورها نیز زیورآلات دست‌ساز و جواهرات می‌ساخته‌اند.
براساس نوشته‌های برخی مورخین معتبر همچون ویل دورانت، گیرشمن و شاردن، در دوران مختلف تاریخی فعالیت‌های تولیدی و بازرگانی مصنوعات طلا ، جواهرات، زیورآلات ، سنگ‌ها و مواد طبیعی قیمتی رونق فراوانی داشته است. در دوران مختلف طبقه اشراف و ثروتمندان از وسایل و اشیاء زینتی گران‌بهایی که از طلا و جواهرات ساخته شده بود، استفاده می‌کردند.

آشنایی با زیورآلات سنتی

سنگ‌های تزیینی در زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی
از گذشته در ساخت زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی از سنگ‌های زیبای تزیینی و قیمتی استفاده می‌شده است. بیش از سه هزار نوع سنگ در جهان وجود دارد که ۵۰ نوع آن به دلیل زیبایی و جذابیت به عنوان سنگ‌های تزیینی در جواهرسازی کاربرد دارند. این سنگ‌ها اغلب در کشور‌های برزیل، آفریقای جنوبی، آمریکا، استرالیا، چین، تایلند و البته ایران یافت می‌شوند. این کشور‌ها دارای معادن غنی از سنگ‌های تزیینی می‌باشند.
امروزه زیورآلات دست‌ساز زیادی شامل زیورآلات طلا، زیورآلات نقره و زیورآلات مس با استفاده از سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی ساخته و روانه بازار می‌شوند و طرفداران زیادی دارند. زیورآلات نقره زنانه را هم می‌توان ارزان تهیه کرد و هم برای مجالس رسمی استفاده نمود.
یکی از مباحث مهم در استفاده از سنگ‌های تزیینی در ساخت زیورآلات، تراش سنگ‌های قیمتی است که بایستی بسیار استادکارانه انجام شود. یک سنگ با قیمت ارزان ولی با تراش حرفه‌ای می‌تواند به اندازه یک سنگ قیمتی زیبا و درخشان باشد. تراش سنگ برای زیورآلات در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد. تراش سنگ فرایندی است که طی آن سنگ تراش نخورده که به آن راف گفته می‌شود تبدیل به گوهری شکیل و جلا داده شده می‌شود. این فرایند بسیار تخصصی بوده، دارای چندین مرحله است و البته کیفیت سنگ تراش خورده نهایی به ذوق هنری تراشکار بستگی زیادی دارد. کیفیت تراش سنگ از عوامل موثر در قیمت زیورآلات دست‌ساز است.
سنگ‌های قیمتی علاوه بر اینکه برای زیبایی در زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای خواص درمانی متنوع نیز می‌باشند. همچنین ایرانیان از گذشته به خواص درمانی برخی از سنگ‌های قیمتی اعتقاد داشته‌اند و با اهداف درمانی از این سنگ‌ها در تولید زیورآلات استفاده می‌نموده‌اند. برای آشنایی با برخی از این سنگ‌های تزیینی با ما همراه باشید.
معرفی برخی از سنگ‌های تزیینی قدیمی مورد استفاده در زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی
سنگ تورمالین که به رنگ‌های زرد، سرخ، بنفش دیده می‌شود از جمله سنگ‌های مورد استفاده در زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی است. این سنگ که بیشتر در کشور‌های برزیل، آمریکا و سیبری دیده می‌شود تنوع رنگ بسیار زیادی دارد. این سنگ در کشور هلند بسیار پر طرفدار است و از سنگ‌های قدیمی مورد استفاده در تولید زیورآلات سنتی است. سنگ در یا مروارید از دیگر انواع سنگ مورداستفاده در زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی است. هر چند مروارید نیز در این نوع زیورآلات رواج زیادی دارد ولی سنگ مروارید متفاوت از مروارید بوده و شباهت ظاهری زیادی با آن دارد.
سنگ زمرد یکی از انواع سنگ گران‌بها و بسیار زیباست که در زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سنگ به رنگ سبز بوده و هر چه پر رنگ‌تر باشد، گران‌بهاتر است. یاقوت نیز نوعی سنگ گران‌بهاست که به رنگ‌های قرمز، زرد، آبی ، سبز و سفید در طبیعت یافت می‌شود. یاقوت سرخ بعد از الماس، از پرکاربردترین سنگ‌ها در ساخت زیورآلات دست‌ساز است. یاقوت هر چه بزرگ‌تر و خوش رنگ‌تر باشد، قیمت بالاتری دارد. زبرجد از سنگ‌های طبیعی و شبیه به زمرد است که در آمریکا و روسیه به وفور یافت می‌شود. این سنگ نیز در ساخت زیورآلات دست‌ساز بسیار کاربرد دارد. اگر به زیورآلات سنتی علاقه دارید حتما در خصوص سنگ لعل بسیار شنیده‌اید. سنگ لعل سنگی سرخ، زیبا و درخشان است و نوع بدخشان آن شهرت زیادی دارد.
کهربا از دیگر سنگ‌های تزیینی است که در ساخت زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی رواج زیادی دارد. در واقع کهربا صمغ برخی از درختان است که مانند سنگ سفت شده و رنگ زرد زیبایی دارد. این سنگ بر اثر مالش خاصیت الکتریسیته پیدا می‌کند. سنگ عقیق رنگ‌های مختلفی دارد و نیازی به تاکید به اصالت و جایگاه آن در حوزه زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی نیست. عقیق سرخ، نوع پر طرفدار آن است. عقیق یمنی در سطح جهان شهرت زیادی دارد و در جواهرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
فیروزه یکی از انواع اصیل سنگ‌های قیمتی است که در ساخت زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی برای نمایش سنگ‌های با اصالت ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فیروزه رنگی متفاوت با اغلب سنگ‌ها داشته و به رنگ آبی آسمانی است و مرغوب‌ترین نوع آن سنگ فیروزه نیشابور است. یشم سنگی شبیه عقیق یا زبرجد با رنگ‌های کبود و سبز تیره است. رنگ صابونی آن نیز از گذشته در ساخت زیورآلات طلا و زیورآلات نقره مورد استفاده بوده است. لاجورد از سنگ‌های طبیعی به رنگ آسمانی یا آبی پر رنگ است که علاوه بر زیبایی به دلیل خواص درمانی نیز در ساخت زیورآلات بسیار کاربرد دارد.

آشنایی با زیورآلات سنتی

سنگ‌های تزیینی جدید مورد استفاده در زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی
علاوه بر سنگ‌های قدیمی که در ساخت زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی مورد استفاده قرار می‌گیرند، برخی سنگ‌های دیگر نیز در ساخت این زیورآلات بکار گرفته می‌شوند که قدمت کمتری دارند. این سنگ‌های زیبا اغلب در مقایسه با سنگ‌های قدیمی، قیمت‌های مناسب‌تری دارند هر چند زیبایی آنان چشم‌گیر است. در ادامه برخی از این سنگ‌ها معرفی می‌شوند.
تانزانیت از سال ۱۹۸۰ در ساخت زیورآلات رواج پیدا کرده است. این سنگ در شرق آفریقا به وفور یافت می‌شود. رنگ آبی آن بسیار پر طرفدار است. سنگ اسپودومن از سنگ‌های قدیمی است که ریشه یونانی دارد اما در سال‌های اخیر در ایران در ساخت انواع زیورآلات دست‌ساز رواج پیدا کرده است. این سنگ تنوع رنگی بسیاری زیادی دارد. سنگ بنفش رنگ و زیبای آمیتیست که بیشتر در کشور برزیل، اورال و اروگوئه یافت می‌شود، سهم بازار قابل توجهی از میان دیگر سنگ‌ها به خود اختصاص داده است. این سنگ به دلیل تاثیری که در درمان دردهای ناحیه سر، میگرن و آرامش دارد، شهرت بسیار زیادی کسب نموده است.
گارنت، سنگی است زیبا که به تازگی در ساخت زیورآلات دست‌ساز رواج بسیاری یافته است. براساس باورهای قدیمی، افرادی که سنگ گارنت به خود می‌آویزند می‌توانند روابط دوستانه پایدار و ابدی با اطرافیان خود برقرار نمایند. مرجان قرمز نیز از دیگر سنگ‌های دریایی است که به رنگ صورتی تا قرمز پر رنگ دارد. این سنگ نیز از سنگ‌های زیبا و پر طرفدار در ساخت انواع زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی است.
آکومارین از گروه سنگ‌هایی به رنگ آبی روشن تا آبی تیره و مایل به سبز است که در ساخت زیورآلات دست‌ساز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ ماه سنگی با درخشش آبی مایل به سفید است که به دلیل زیبایی زیاد و رنگ‌آمیزی رویایی در دسته سنگ‌های پر طرفدار در ساخت زیورآلات قرار می‌گیرد.
هنر قلم‌زنی در ساخت زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی
هنر قلم‌زنی از شاخه‌های هنر است که در ساخت زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی کاربرد فراوانی دارد. هنر قلم‌زنی شامل کندن نقش بر روی فلزات به ویژه طلا، نقره و مس می‌باشد. در هنر قلم‌زنی که از شاخه‌های پر طرفدار صنایع دستی ایرانی است، خطوط و نقوش با قلم و از طریق ضربات چکش بر روی اجسام فلزی ایجاد می‌شوند. این هنر، از هنر‌های اصیل و سنتی ایرانی است و سابقه‌ای چند هزار ساله دارد. بسیاری این هنر را به دوران هخامنشیان نسبت می‌دهند.
در هنر قلم‌زنی ایرانی سه سبک اصلی اصفهان، تبریز و شیراز مطرح است. قلم‌زنی اصفهان یکی از سبک‌های قلم‌زنی با شهرت جهانی است و خود دارای دو سبک مجزا قلم‌ریز و قلم‌زنی برجسته است. قلم‌زنی برجسته دارای برجستگی‌های عمیق‌تری است و نقش سه بعدی دارد. قلم‌زنی اصفهان با ضربات چکش انجام می‌شود و در مقایسه با قلم‌زنی سبک تبریز عمیق‌تر است. قلم‌زنی به سبک تبریز با حرکت قلم و انجام قلم‌زنی با حرکت و فشار مچ دست می‌باشد و نتیجه آن نقش‌های صاف و کم عمق است. قلم‌زنی شیراز بیشتر روی نقره انجام می‌شود و بیشتر از نقوش تخت جمشید و گل مرغ استفاده می‌شود. آبکاری سیاه قلم نیز در ساخت زیورآلات مسی کاربرد فراوانی دارد. در این شاخه هنر، با استفاده از محلول‌های سیاه قلم مس، قشر نازکی از ترکیبات مس بر روی مس ایجاد می‌شود که علاوه بر زیبایی، در افزایش ماندگاری نیز تاثیر گذار است.

آشنایی با زیورآلات سنتی

فواید درمانی زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی
زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی علاوه بر زیبایی منحصر به فرد دارای خواص درمانی نیز می‌باشند. بیشتر سنگ‌های به‌کار رفته در ساخت زیورآلات سنتی دارای خواص اثبات شده درمانی هستند. برای مثال عقیق برای جلوگیری از خونریزی‌های شدید، به ویژه برای زنان، بسیار مفید است. این سنگ هم چنین برای تقویت نقاط مختلف بدن و برقراری تعادل و هماهنگی در آن‌ها استفاده می‌شود. استفاده از سنگ فیروزه نیز برای درمان انواع بیماری‌های معده مثل درد معده، زخم معده و… درمان یبوست، برای درمان انواع سردردها، میگرن و دردهای عضلانی و استخوانی بسیار توصیه شده است. بسیاری اعتقاد دارند نگاه کردن به فیروزه چشم را تقویت می‌کند.
علاوه بر سنگ‌ها، خود فلزات طلا، نقره و مس نیز دارای خواص درمانی هستند. در گذشته تاکید زیادی در خصوص زیورآلات مسی وجود داشته است و بیشتر سلاطین برای سلامتی از زیورآلات مسی استفاده می‌نموده‌اند. زیورآلات مس خواص آرامش بخشی دارند. از دست بند‌های مسی برای درمان درد مفاصل استفاده می‌شود و خاصیت شادی‌آور مس از نظر علمی به اثبات رسیده است. زیورآلات طلا فعالیت ارگانیسم بدن را زیاد می‌کنند و زیورآلات نقره حاوی بیشتر از صد ماده ضد عفونی کننده هستند که باعث از بین رفتن میکروب‌ها شده و برای سلامتی بدن مفید و موثر هستند. بسیاری اعتقاد دارند زیورآلات نقره اثرات تسکین درد دارند.
زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی و خواص جادویی
بسیاری از زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی به خوش‌یمنی و جذب انرژی‌های مثبت شهرت دارند. برای مثال از گذشته زیورآلات مسی به خوش‌یمنی و افزایش طول عمر شهرت داشته‌اند. بسیاری از زیورآلات به دلیل استفاده از سنگ‌ها به جذب انرژی مثبت و دفع انرژی‌های منفی از بدن شهرت پیدا کرده‌اند. برای مثال زیورآلات سنتی دارای سنگ عقیق به زدودن انرژی‌های منفی از محیط و پاکسازی هاله‌ای از انرژی‌های منفی شناخته می‌شوند. زیورآلات سنتی با سنگ‌های فیروزه، مظهر خوش یمنی و آرامش و محافظت افراد در برابر انرژی‌های منفی هستند. زیورآلات سنتی تزیین شده با سنگ‌های زبرجد و یاقوت برای خوش شانسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اعتقادات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد که علاقمندان می‌توانند با مراجعه به منابع معتبر در این زمینه اطلاعات زیادی کسب نمایند.
خلاقیت عنصر اصلی در ساخت زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی
در کنار ذوق هنری، خلاقیت از مهم‌ترین عناصر تاثیرگذار در زیبایی و جذابیت زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی است. برخی هنرمندان با استفاده از خلاقیت سرشار خود، زیورآلات ارزان و بسیار زیبایی را به علاقمندان این نوع از زیورآلات ارائه می‌نمایند. برای مثال یکی از خلاقیت‌هایی که در سال‌های اخیر برای ساخت زیورآلات سنتی و دست‌ساز مورد استفاده قرار گرفته است، استفاده از الگوهای معماری ایرانی است.
نقش‌های متنوع و هندسی در معماری ایرانی یکی از وجوه ممتاز این نوع معماری در جهان است. حرفه‌های زیادی از این سبک الهام گرفته‌اند و برای ساخت انواع وسایل و لوازم از این نقش و طرح‌ها بهره برده‌اند. یکی از حوزه‌های الهام گرفته از این سبک معماری، ساخت زیورآلات دست‌ساز است که با ایده گرفتن از بناهای معماری ایرانی و حتی جهانی، آثار هنری بی‌نظیری را می‌آفریند. بسیاری از هنرمندان از تلفیق سایر شاخه‌های هنری با هنر جواهرسازی، و با بهره گیری از خلاقیت خود شاهکارهایی ممتاز می‌آفرینند که میان مشتریان بسیار پر طرفدار هستند. از این میان می‌توان به زیورآلات سنتی ساخته شده با هنر میناکاری اشاره نمود.

آشنایی با زیورآلات سنتی

جایگاه زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی در صنعت مد
همواره هنرمندان ایرانی با ساخت زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی، توجه جهانیان را به خود جلب نموده‌اند. از قرن بیستم صنعت زیورآلات ایرانی وارد عصر جدیدی شد و توسعه چشم‌گیری پیدا کرد. در تمام طول تاریخ این هنر برای ایرانیان مایه غرور و سرشار از افتخارات بوده  و در سطح بین المللی مطرح شده است. امروزه در صنعت مد نیز، زیورآلات سنتی ایرانی جایگاه ویژه‌ای در داخل و خارج از کشور یافته‌اند. زیبایی، خلاقیت، اصالت، تنوع در طرح و نقش، از جمله دلایل توسعه این نوع زیورآلات در صنعت مد امروز است.
امروزه بسیاری از افراد خاص‌پسند و علاقمندان به استفاده از زیورآلات منحصر به فرد و یکتا، برای داشتن زیورآلات دست‌ساز برنامه‌ریزی می‌نمایند. طراحان بسیار زیادی در سطح ایران و حتی جهان، در حال آفرینش طرح‌های متفاوت از طرح‌های موجود و البته الهام گرفته از طرح‌های سنتی، برای ارائه زیورآلات متمایز به بازار هستند. به دلیل اهمیتی که زیورآلات در صنعت مد یافته‌اند، دوره‌های تخصصی زیادی برای طراحی و ساخت جواهرات در سراسر کشور در حال برگزاری است. زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی امروزه یکی از بهترین هدایا به عزیزان محسوب می‌شوند و دست‌ساز بودن این نوع زیورآلات زمینه‌ی بسیار مناسبی برای اجرای انواع طرح‌های رویایی ذهن مشتریان ایجاد نموده است.
همت و اراده برای احیای زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی ایرانی
زیورآلات سنتی و دست‌ساز صنایع دستی، تنوع بسیار زیادی دارند و از گذشته قومیت‌های مختلف دارای سبک‌های زیبا و منحصر به فردی در تولید زیورآلات ایرانی بوده‌اند. برای مثال مردمان کرمانشاه دارای تاریخچه‌ای طولانی در تولید زیورآلات سنتی خاص منطقه خود هستند. مردمان سیستان و بلوچستان نیز دارای سبک ویژه‌ای در تولید زیورآلات سنتی بوده‌اند. در کل بسیاری از اقوام ایرانی دارای سبک‌های ممتازی در تولید زیورآلات بوده‌اند که برخی از آنان متاسفانه در حال انقراض می‌باشد. برای احیای این هنر اصیل ایرانی، همت و اراده‌ای مضاعف لازم است تا ضمن معرفی این شاخه از هنر و تاریخ ایران زمین به جهانیان، بتوانیم این هنر را برای آیندگان حفظ نماییم.
بن‌مایه: بازار مینا (https://bazaremina.ir)

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده