آشنایی با زیورآلات دست‌ساز

آشنایی با زیورآلات دست‌ساز

در این مطلب می‌خواهیم ابتدا شما را با زیورآلات از جمله تاریخچه آن آشنا کنیم. در ادامه انواع زیورآلات دست‌ساز را معرفی می‌کنیم و انواع ابزارهایی که در ساخت زیورآلات دست‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد را بررسی می‌کنیم. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
زیورآلات از چه زمانی به وجود آمده است؟
در جواب کسانی که شاید این مساله برای آن‌ها وجود داشته است که زیورآلات از چه زمانی در تاریخ به وجود آمده است باید عرض کنیم از زمانی که انسان به وجود آمد و به دنبال خوراک و پوشاک بوده است زیورآلات نیز حائز اهمیت بوده است و به وجود آمده است. اولین زیورهای انسان‌های اولیه دندان‌ها و پنجه حیواناتی بود که شکار می‌کردند. از قدیمی‌ترین زیورآلاتی که توسط بشر کشف شده است صدف‌هایی بوده است که در آن سوراخ‌هایی ایجاد می‌کردند و در کشور مراکش بوده است. قدمت این صدف‌ها به ۱۱۰ هزار سال قبل بر می‌گردد.
در ایران هم ساخت و استفاده از زیورآلات در دوره‌ی هخامنشیان به اوج خود رسید. از جمله جواهرات دوره‌ی هخامنشیان می‌توان به دستنبد، گردنبند، انگشتر، دکمه، مهره و... اشاره نمود. در دوره‌ی اشکانیان جواهرات و زیورآلات با شکوه‌تر و زیباتر شدند و در دوران ساسانیان کیفیت زیورآلات به اوج شکوفایی خود رسید.
زیورآلات دست‌ساز
زیورآلات دست‌ساز که به انگلیسی handmade jewelry گفته می‌شود بسیار مورد توجه می‌باشد. امروزه تعداد زیورآلات دست‌سازی که ایجاد می‌شود بسیار زیاد و متنوع می‌باشد و هنری می‌باشد که مخصوصا در سال‌های اخیر بهای زیادی به آن داده شده است طوری که آموزشگاه زیورآلات در اکثر شهرها وجود دارد و شما می‌توانید آموزش ساخت زیورآلات دست‌ساز در اصفهان یا بقیه‌ی شهرها فرا بگیرد. حتی برای کسانی که دسترسی به آموزشگاه ندارند می‌توانند کانال آموزش ساخت زیورآلات دست‌ساز در اینترنت را دنبال کنند.
سؤالی که برای خیلی‌ها ممکن است وجود داشته باشد این است که زیورآلات دست‌ساز را از چه چیزی درست می‌کنند. در حال حاضر زیورآلات دست‌ساز سنتی و... را می‌توان در انواع طرح‌ها و جنس‌های متفاوت ساخت. از مهم‌ترین زیورآلات دست‌ساز که معمولا ساخته می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
زیورآلات دست‌ساز چوبی، زیورآلات دست‌ساز پاپیون، زیورآلات مهره‌ای، زیورآلات دست‌ساز مفتولی، زیورآلات دست‌ساز برنجی، زیورآلات دست‌ساز ترمه و...
همانطور که مشاهده می‌کنید تنوع زیورآلات دست‌سازی که می‌توان ایجاد نمود زیاد است و شما می‌توانید آموزش هر کدام از زیورآلات را مانند آموزش ساخت زیورآلات دست‌ساز مفتولی، آموزش ساخت زیورآلات مهره‌ای‌، آموزش دستبند دست‌ساز دخترانه و... را که دوست داشته باشید فرا بگیرید.
در ساخت زیورآلات از چه ابزاری استفاده می‌شود؟
بسته به نوع زیورآلات دست‌ساز ممکن است از ابزارهای متفاوتی استفاده شود اما مهم‌ترین ابزارآلاتی که که تقریبا در ساخت انواع زیورآلات مورد استفاده قرار می‌گیرد عبارت است:
۱- انبر: ازانواع انبر مورد استفاده می‌توان به انبر دم‌گرد، دم‌باریک و انبر مخصوص استاپر اشاره نمود.
۲- سیم چین‌: از سیم پیچ برای بریدن سیم مفتول، نخ‌های جواهرسازی و... استفاده می‌شود.
۳- سوهان: با استفاده از سوهان سطح‌های زبر و لبه‌های زبر را صاف و یکدست می‌کنند.
۴- قیچی: بسته به نوع کار قیچی خیلی به کار خواهد آمد. مخصوصا اگر با مهره و منجوق کار شود.
۵- جعبه نگهداری مهره‌ها: جعبه مهره‌ها در اندازه و انواع مختلفی وجود دارد. معمولا در این جعبه‌ها بخش‌هایی وجود دارد که می‌توانید تعداد زیادی سنگ و مهره را با تفکیک داخل آن بریزید.
۶- متر و خط کش: متر و خط کش جزو ابزارهای بسیار ضروری در ساخت زیورآلات می‌باشند.
۷- مهره‌ها: مهره‌ها درشکل‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌های مختلفی وجود دارد از جمله گرد، مخروط، مکعبی، بیضی و...
۸- منجوق‌ها: منجوق‌ها در انواع ریز و درشت وجود دارند و جزء جدایی‌ناپذیر در ساخت زیورآلات دستی می‌باشند. از منجوق‌های بزرگ‌تر معمولا در دستنبد، گردنبند و گوشواره در کنار بقیه‌ی مهره‌ها استفاده می‌شود.
۹- سنگ‌ها: از انواع سنگ‌های مورد استفاده می‌توان به اونیکس، هماتیت، فلوریت و... اشاره نمود.
۱۰- شیشه و کریستال: شیشه‌ها می‌توانند نقش قابل توجهی در زیباسازی زیورآلات دست‌ساز داشته باشند. برای مثال با درست کردن چند مهره از جنس شیشه می‌توانید کارهای زیبایی را ایجاد کنید. کریستال هم همان شیشه‌ها می‌باشند که به آن‌ها سرب اضافه شده است.
۱۱- فلزها: استفاده از مهره‌های فلزی به زیورآلات شما نمای خاصی خواهد داد. این مهرها را برای قشنگی معمولا به صورت برنز، مس و نقره رنگ آمیزی می‌کنند.
۱۲- مفتول‌ها: انواع مفتول‌ها نیز در ساخت زیورآلات دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مفتول‌ها معمولا به سه صورت مفتول نرم، مفتول معمولی و مفتول سخت وجود دارد. مفتول نرم به راحتی خم و راست می‌شود و تغییر شکل آن سریع می‌باشد. مفتول معمولی مثل مفتول قبلی نرم نیست در عین حال سفت هم نیست. مفتول سخت هم به راحتی در برابر فشار خم نخواهد شد.
۱۳- نخ‌ها: نخ‌ها نیز در ساخت زیورآلات دست‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند. از انواع نخ‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به نخ نایلونی، کولار، نخ تافته، نخ تافته، نخ ابریشمی و نخ نایلونی و پلی استر اشاره نمود.
۱۴- خرج کار: اگر خرج کار نباشد زیورآلات دست‌سازی که ایجاد می‌شود تنوع بالایی نخواهند داشت. کلا منظور از خرج کار به انواع قفل، زنجیر، مفتول، استاپر و کلا هر چیزی به غیر از مهره‌ها گفته می‌شود که در ایجاد زیورآلات دست‌ساز استفاده می‌شود. جنس اکثر خرج‌ها فلزی می‌باشد.
۱۵- قلاب گوشواره و سوزن میخی: گوشواره را می‌توان جزو زیورآلات پرطرفدار دانست که برای ساخت و ایجاد آن به چند چیز احتیاج می‌باشد. اول قلاب گوشواره است که هم آماده است و هم می‌توان قلاب گوشواره را از مفتول ساخت. سوزن میخی هم به شما کمک خواهد کرد که مهره‌ها و سنگ‌هایی که مدنظرتان می‌باشد را به قلاب گوشواره وصل کنید.
مواردی که در بالا خدمت شما گفته شد جزو مهم‌ترین ابزارها در ساخت زیورآلات دست‌ساز می‌باشد و ممکن است مثلا در ساخت دستبند با نگین متری از بعضی از ابزارها و در دستبند دست‌ساز با مروارید از ابزار دیگری استفاده شود.
بن‌مایه: سوغات اصفهان (https://www.soghateisfahan.com)

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده