​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

راهنمای تمیز کردن و نگهداری از تابلوفرش

راهنمای تمیز کردن و نگهداری از تابلوفرش

خرید انواع تابلوفرش نشان‌دهنده اقبال عموم به هنر زیبای فرش است که علاوه بر استفاده‌های معمول، از آن به عنوان یک اثر هنری در دکوراسیون و تزیین منازل و فضاها هم استفاده می‌شود. تابلوفرش‌ها که معمولا در اندازه‌های کوچک از ۳۵ *۵۰ سانت تا ۳ * ۲ متر بافنده می‌شوند در دو دسته تابلوفرش‌های نفیس دستی و انواع تابلوفرش‌های ماشینی در بازار موجود هستند. یکی از دغدغه‌های خریداران تابلوفرش نحوه نگهداری و تمیز کردن تابلوفرش است. ما در این مقاله نکات مهم برای مراقبت از انواع تابلوفرش‌ها را بررسی کرده‌ایم.
راهنمای نگهداری از تابلوفرش
اولین نکته‎‌ای که در نگهداری از تابلوفرش باید به آن توجه کنید محیط و فضایی است که تابلوفرش را در آنجا نصب می‌کنید. دیواری که تابلوفرش به آن نصب می‌شود بهتراست گچی نباشد، تماس مستقیم فرش با دیوار گچی یا آهکی به بافت فرش آسیب می‌زند. رطوبت و نورخورشید هم در محیطی که تابلوفرش را نصب می‎‌کنید اهمیت بسیاری دارد. نور مستقیم خورشید برای فرش چه روی زمین و چه تابلوفرش‌ها مضر است و موجب رنگ‌رفتگی و کم‌رنگ شدن رنگ‌های فرش و در نتیجه از بین رفتن جلوه فرش می‌شود. در نگهداری از تابلوفرش‌ها بدانید که رطوبت دشمن فرش است و موجب پوسیدگی بافت فرش می‌شود. پس از قرار دادن تابلوفرش‌ها در مسیر کولرهای آبی جلوگیری کنید. جهت جلوگیری از پوسیدگی و بیدزدگی تابلوفرش از قرص نفتالین استفاده کنید.
نحوه تمیز کردن تابلوفرش
بهترین راه برای تمیز کردن تابلوفرش گردگیری مرتب با استفاده از برس گردگیری جاروبرقی است. اگر از رنگ‌های شیمیایی در تابلوفرش استفاده شده باشد امکان مخلوط شدن رنگ‌ها در هنگام شست‌و‌شو وجود دارد. پس حتما در زمان خرید با فروشنده در مورد جنس فرش و رنگ‌های به کار رفته در آن سوال کنید.
به صورت کلی می‌توان گفت تابلوفرش‌ها نیاز به شست و شو ندارند. اما اگر به هر دلیلی احساس کردید تابلوفرشتان کثیف شده، از مراکز قالی‌شویی‌ معتبر که در زمینه شستن تابلوفرش نیز تخصص دارند، کمک بگیرید. زیرا هر فرش با توجه به جنس و تراکم و لکه‌ها و نوع رنگ قالیشویی می‌شود و قالیشویی و شستشوی هر فرش متفاوت است. اما برای تابلوفرش‌ها بهتر است این فرش‌ها را اعلاشویی کنید زیرا تابلوفرش‌ها بیش از سایر فرش‌ها در معرض دید هستند و باید همیشه تمیز و مرتب باشند.
چنانچه مایلید خودتان تابلوفرش را بشورید، ابتدا تابلو را از قابش جدا کنید. سپس روی تابلوفرش را با جاروبرقی که دهانه‌اش تمیز است جارو بزنید تا ذرات گرد و غبار از بین برود. سپس مقداری شامپو فرش را در آب سرد حل کنید و با یک تکه اسفنج بزرگ که در این محلول غلتانده‌اید، سطح آن را بسایید.
برای خشک شدن، باید تابلوفرش را روی زمین، در محیط نسبتا گرم بگسترانید تا رطوبتش تبخیر شود. این کار اجازه نمی‌دهد رنگ‌های آن در همدیگر بلغزند و ادغام شوند. هرگز تابلوفرش را روی طناب پهن نکنید. چون ممکن است کش بیاید و از ریخت بیفتد. پهن کردن تابلوفرش زیر نور مستقیم آفتاب هم پسندیده نیست و بایستی آن را به‌صورت پشت و رو زیرنور غیر مستقیم قرار دهید.
بن‌مایه: فرش ماهور (https://mahoorcarpet.com)

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده