مشخصات یک تابلوفرش دست‌بافت خوب چیست؟

مشخصات یک تابلوفرش دست‌بافت خوب چیست؟

ویژگی‌های یک تابلوفرش دست‌بافت خوب چیست؟
در هنگام خرید تابلوفرش حتما برای شما هم این پرسش ایجاد شده که مشخصات یک تابلوفرش دست‌بافت خوب چیست؟ ما در این مقاله می‌خواهیم این موضوع رو به‌صورت کامل بررسی کنیم، هر اطلاعاتی که در هنگام خرید تابلوفرش دست‌بافت به آن نیاز خواهید داشت رو در اختیار شما عزیزان قرار بدیم.
این روزها خرید تابلوفرش به عنوان یک اکسسوری بسیار زیبا و مجلل رونق بسیاری پیدا کرده است. تا جایی که اگر کسی قصد دارد تزیین فاخر و منحصر به فردی برای دکوراسیون داخلی خود انجام دهد حتماً این آیتم اصیل را در گوشه‌ای از دکور خود مهمان می‌کند. اما مسئله اینجاست که بازه کیفیت و قیمت این عناصر عشوه‌گر بسیار وسیع بوده و همین بسط بزرگ اغلب اوقات عامل سردرگمی خریداران در مورد تناسب موزون و مناسب بین کیفیت و قیمت می‌شود.
با ادامه این مقاله همراه باشید تا با چند راهکار کارآمد و متفاوت در مورد خرید تابلوفرش و نحوه تشخیص کیفیت، اصالت و مهم‌تر از آن تناسب نقش یک تابلوفرش با دکوراسیون داخلی آشنا شوید.
خصوصیات تابلوفرش دستباف
خصوصیات تابلوفرش دستباف شامل موارد بسیار می‌شود که ارزش هنری و قیمت آن را تغییر می‌دهد. ارزش هنری تابلوفرش بیشتر به ترکیب‌بندی رنگی و میزان استفاده از رنگ‌های طبیعی و ظرافت و هماهنگی نقش و رنگ دارد اما ارزش قیمت بسته به مواد اولیه به‌کار رفته مانند نوع نخ و ابریشم، کیفیت بافت و اندازه و طرح دارد. برخی از این‌ها را با دیدن پشت تابلوفرش می‌توان تشخیص داد. میزان تراکم بافت و ریزی و درشتی گره‌ها از پشت کار معلوم است. هر چه بافت ریزتر باشد و بیشتر شانه خورده باشد ظرافت طرح بیشتر شده و زیبایی آن بیشتر می‌شود. از مهمترین خصوصیات تابلوفرش دستباف که باید به آن توجه کرد کجی بافت است. تابلوفرش چون در اندازه کوچک و با الیاف ظریف بافته می‌شود، بافنده باید بسیار مهارت داشته باشد تا رج‌ها را بدون کجی در بیاورد. به همین دلیل برای تشخیص تابلوفرش خوب حتما آن را قاب نشده بخرید زیرا بسیاری از فروشندگان کجی بافت را با قاب گرفتن می‌پوشانند. کجی بافت از پشت فرش نمایان است. همچنین شما می‌تواند جنس چله و موارد اولیه به‌کار رفته را نیز اینگونه تشخیص دهید.

مشخصات یک تابلوفرش دست‌بافت خوب چیست؟

راه‌کارهای حرفه‌ای برای تشخیص کیفیت تابلوفرش
همان طور که می‌دانید تابلوفرش‌ها به دو صورت ماشینی و دستباف تولید و ارائه می‌شوند. البته ما در مطلبی جدا به تفصیل در مورد نحوه تشخیص تابلوفرش دستباف و ماشینی صحبت کرده‌ایم و در این پست تنها قصد داریم در مورد روش شناخت کیفیت و اصالت تابلوفرش بحث کنیم.
معمولاً تابلوهای دستباف قیمت بسیار بالاتری نسبت به نوع ماشینی آن دارند، اما قیمت گران همیشه دلیلی بر کیفیت بیشتر نبوده و نیست. در تابلوفرش هم مانند فرش نوع و کیفیت مواد اولیه تأثیر مستقیم و زیادی برکیفیت نهایی محصول می‌گذارد.
یکی از آیتم‌هایی که معمولاً در تابلوفرش‌ها با آن مواجه می‌شویم میزان کاربرد نخ ابریشم است، چرا که ابریشم نمای ظریف‌تر، دقیق‌تر، زیباتر و البته لوکس‌تری را برای تابلوفرش ایجاد کرده و به همان نسبت قیمت تابلوفرش را هم افزایش می‌دهد.
از عوامل موثر بعدی بر کیفیت تابلوفرش نوع بافت می‌باشد، پر واضح است که در این پارامتر، بافت ماشینی منظم‌تر می‌شود، مگر اینکه بافنده فرش بسیار حرفه‌ای و دقیق باشد، تا نتیجه کار کج نشود. یک راهکار ساده برای تشخیص کج بودن یا حتی میزان کجی تا کردن تابلوفرش و رساندن لبه‌ها کار به یکدیگر می‌باشد، البته این روش تنها زمانی ممکن است که تابلوفرش شما اسیر قاب نشده باشد.
بسیار واضح است که هر فردی حین خرید تابلوفرش اولین نکته‌ای که در نظر می‌گیرد، زیبایی و گیرایی تصویر بافته شده است. از نظر کارشناسان قالی میزان استفاده از رنگ‌های طبیعی و هماهنگی قرار گرفتن این رنگ‌ها و در بیانی ساده‌تر تأثیر تصویر فرش بر روی ببینده، از عوامل موثر بر کیفیت و قیمت تابلوفرش است. مسلماً شما نمی‌توانید از تصویر یک تابلوفرش اصیل و مرغوب به راحتی چشم بردارید، حتی اگر قصد خرید تابلوفرش را هم نداشته باشید.
برجستگی و میزان برجسته بودن تابلوفرش از مواردی است که تأثیر چشم‌گیری بر زیبایی یک تابلوفرش می‌گذارد. البته آگاه باشید هیچ فرشی به‌صورت برجسته بافته نمی‌شود، این زیبا پروری کاری است که در مراحل پایانی پروسه فرش و به وسیله یک کارینگ‌کار یا همان پرداخت‌گر متبحر و هنرمند انجام می‌شود و تأثیر مستقیمی بر روی قیمت محصول می‌گذارد. درشتی، ریزی، یکنواختی و میزان فاصله بین گره‌ها در پشت فرش هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. یک تابلوفرش مرغوب دارای گره‌های یک اندازه، منظم و پشت سر هم می‌باشد. اما اگر اندازه گره‌ها متفاوت و نامنظم و در برخی از نقاط با فاصله بود یعنی تابلوفرش دارای کیفیت و اصالت خاصی نیست. عموماً اطلاعات تابلوفرش به وسیله یک نوشته در قسمت پشت آن پرس می‌شود. به راحتی می‌توانید با چک کردن شناسنامه فرش اطلاعات مفیدی در مورد فرش پیدا کنید.
و در انتها اگر قصد خرید تابلوفرش استاد خاص یا برند مشخصی را دارید بهتر است، از فروشگاه‌های معتبر و در صورت امکان از خود بافنده خرید کنید. زیرا در حین رفو و مرمت و سایر فنون نظیر آن امکان دارد امضا و یا نام اشخاص در زیر تابلو بافته شود و تنها افراد متبحر می‌توانند این مسئله را تشخیص دهند.

مشخصات یک تابلوفرش دست‌بافت خوب چیست؟

نکات ضروی در خرید تابلوفرش موارد به شرح ذیل ارائه می گردد:
۱. اولین قسمتی که باید به آن دقت کنید پشت تابلوفرش می باشد، پشت فرش به شما نشان می دهد که گره‌هایی که زده شده چقدر درشت یا ریز هست. اگر کمی به پشت فرش دقت کنید می‌توانید دقیق بودن شانه‌هایی که بافنده زده را ببینید. وقتی به پشت فرش نگاه کنید می‌توانید به بعضی کجی‌های فرش پی ببرید. دقت کنید قاب کجی‌های فرش را نپوشاند و اگر فرش به‌صورت بدون قاب به شما عرضه شود با گذاشتن دو طرف فرش روی هم کجی‌های آن رو ببینید.

مشخصات یک تابلوفرش دست‌بافت خوب چیست؟

۲. با نگاه کردن به چله تابلوفرش می‌توانید نوع آن رو تشخیص بدهید که ابریشم یا نخ است و وقتی که دقیق به تابلو نگاه کنید خامه آن رو بهتر می‌توانید بسنجید، چله و پرزهایی که می‌درخشند ابریشم هستند. فرش و تابلوفرش‌های ابریشمی گران‌تر بوده و زیباتر بنظر می‌رسند.

مشخصات یک تابلوفرش دست‌بافت خوب چیست؟

۳. خیلی از اوقات امضاء یا نام فلان استاد بافنده زیر تابلو بافته می‌شود، حقیقت این هست که در بحث رفو و مرمت فرش و سایر فنون نظیر آن این امکان وجود دارد. که روی فرشی که هیچ امضاء یا نوشته‌ای نیست، امضاء یا نوشته قرار داد. شما باید خیلی حرفه‌ای باشید که متوجه این امر شوید. توصیه می‌کنیم در این مواقع از فروشگاه‌هایی خرید کنید که به آنها اعتماد دارید یا از خود آن بافنده، فرش یا تابلوفرش را بخرید.

مشخصات یک تابلوفرش دست‌بافت خوب چیست؟

۴. برجسته بودن فرش: خیلی پیش آمده که مشتری‌ها می پرسند که چطوری وقتی تابلو رو می‌بافتند برجسته شده؟ باید بگوییم که اصلا و ابداً در هنگام بافت این اتفاق نمی‌افتد. این مسئله بعد از بافت توسط پرداخت‌چی اتفاق می‌افتد. پرداخت یک هنر محسوب می‌شود. چه‌بسا فرش‌های زیبایی بافته شده که در اختیار پرداخت‌چی بدون مهارت قرار گرفته و کل زحمت بافنده رو از بین برده و چه بسیار پرداخت‌چی‌های ماهری هستند که عیوب فرش رو از طریق پرداخت می‌گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرداخت تابلوفرش میتوانید مقاله ”منظور از پرداخت تابلوفرش دست‌بافت چیست؟“ مطالعه بفرمایید.

مشخصات یک تابلوفرش دست‌بافت خوب چیست؟

۵. انتخاب از روی سلیقه و آزادی عمل: تصمیم خرید فرش و تابلوفرش را حتی‌المقدور در مواقعی كه بازار ساكت‌تر است عملی كنید و با بازدید از چند تجارت‌خانه معتبر و ملاحظه امكانات و تسهیلاتی كه برای شما فراهم می‌كنند فرش مورد نظر خود را از میان مجموعه فرش‌های آنان انتخاب كنید. نظرات مشورتی فروشندگان خبره فرش را قبول كنید ولی هیچگاه به طور مطلق تسلیم سلیقه و نظر آنها نشوید. فرشی را انتخاب كنید كه مناسب با احتیاج شما و مطابق با بودجه شما و باب سلیقه شما باشد. در موقع خرید بدون روی دربایستی و ملاحظه‌كاری از فروشنده بخواهید تا تمام فرش‌هایی كه در فرم و اندازه دلخواه شما است نشان بدهد و یا اصطلاحاً ورق بزند تا از میان آنها بتوانید چند تخته فرش یا تابلوفرش را كه بیشتر به سلیقه و نظر شما نزدیک است انتخاب كنید. سعی كنید از مؤسساتی فرش خریداری كنید كه آزادی عمل و نیز امتحان فرش‌های انتخاب شده را برای شما بدون هیچ‌گونه الزام خریداری فراهم كند و فرش‌های مطلوب شما را به منزل بیاورند.
روش‌های تشخیص چله ابریشم طبیعی و با کیفیت
همان طور که پیش‌تر گفته شد میزان ابریشم استفاده شده در تابلوفرش تأثیر زیادی بر قیمت آن می‌گذارد، اما در صورتی که این ابریشم طبیعی و مرغوب باشد. چنانچه قصد خرید تابلوفرش ابریشمی دارید باید بتوانید ابریشم طبیعی و با کیفیت را از ابریشم مصنوعی تشخیص دهید. سه راه برای شناسایی و تشخیص ابریشم واقعی از ابریشم مصنوعی وجود دارد:
روش اول: سوزاندن ابریشم
اگر فروشنده به شما اجازه داد یکی از گره‌های ابریشم را در آورده و بسوزانید. ابریشم طبیعی در برابر شعله به صورت گلوله‌ای سیاه در آمده و بویی همچون سوختن مو ایجاد می‌کند. اما اگر ابریشم نرم و گچی رنگ شد و بویی شبیه سوختن کاغذ ایجاد کرد یعنی ابریشم به‌کار رفته در تابلوفرش مصنوعی است.
روش دوم: نوازش فرش با کف دست
الیاف طبیعی قدرت خوبی برای ایجاد گرما دارند، کف دست خود را بر روی تابلوفرش بکشید، اگر گرما را احساس کردید ابریشم کارشده در فرش طبیعی است. در غیر این صورت به اصل بودن ابریشم شک کنید. در مواردی که نمی‌توانید به حس‌تان اطمینان کنید، حتما احساس‌تان را بعد از دست کشیدن بر روی تابلوفرش مورد علاقه و تابلوفرشی که از اصل بودن آن اطمینان دارید مقایسه کنید.
روش سوم: به وسیله آزمایش شیمیایی
دقیق‌ترین روش برای تمایز ابریشم واقعی از ابریشم مصنوعی توجه به تفاوت‌های آن‌ها از نظر شیمیایی است. برای این کار شما نیاز به انجام دادن یک آزمایش ساده دارید. در دمای معمولی اتاق ۱۶ گرم سولفات مس را در ۱۵۰ میلی‌لیتر آب مخلوط و ۱۰ گرم گلیسترین را به آن اضافه کنید و در انتها سود سوزآور را آرام آرام به ترکیب خود اضافه کنید تا حدی که یک محلول روشن به‌دست بیاید. این محلول قادر است یک نمونه کوچک از ابریشم طبیعی را در خود حل کند اما نسبت به ابریشم مصنوعی بی‌تأثیر است.
تناسب تابلوفرش با انواع سبک‌های داخلی
مسلماً نمی‌توانیم از تابلوفرش به عنوان یک اکسسوری مناسب برای سبک‌هایی نظیر مدرن و به خصوص مینیمالیستی نام ببریم، مگر اینکه در مورد انتخاب سایز و طرح آن‌ها وسواس داشته و با برخی از اصول چینش دکوراسیون و انتخاب پارامترهای تزئینی آشنا باشیم. چنانچه سبک دکوراسیون داخلی شما از سبک مدرن پیروی می‌کند و شما می‌خواهید اصالت و زیبایی یک تابلوفرش را در آن به نمایش بگذارید، بهتر است تابلوفرش‌هایی را انتخاب کنید که طول آن از ۱ متر تجاوز نکند و حتی الامکان یک طرح ساده یا مینیاتوری را به تصویر بکشد. میزان استفاده از ابریشم در این فرش‌ها بسته به سلیقه شما دارد و تأثیری در هم خوانی تابلوفرش و سبک دکوراسیون نخواهد داشت. اگر تابلوفرش را برای اضافه کردن یک جلوه بصری زیبا به اتاق نشیمن می‌خواهید بهتر است، تصاویر گل با رنگ‌های متنوع و گرم را انتخاب کنید. این تابلوها با القای حس گرما و صمیمیت، محیط مناسبی را برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه ایجاد می‌کنند. تابلوفرش‌هایی که دارای تصاویر منظره، نوشته، آیات قرآن و چهره افراد هستند با ایجاد یک نمای رسمی اما لطیف مفاهیمی بسیار گسترده‌تر و عمیق‌تر از یک تزیین را در خود جای داده و گزینه مناسبی برای اتاق‌های پذیرایی محسوب می‌شوند.
بن‌مایه: افرافرش (https://afrafarsh.com)

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده