​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

نکاتی برای خرید ساز

نکاتی برای خرید ساز

برای خرید ساز باید به مواردی خاصی توجه داشت که معمولا اساتید در آموزشگاه موسیقی یا مشاورین آموزشی در این مورد توصیه‌هایی دارند که بهتر است قبل از خرید ساز حتما مورد توجه قرار گیرد. امروز و در این پست می‌خواهیم اندکی در مورد ساز مناسب و استاندارد بیشتر صحبت کنیم.
اینکه چه سازی قرار است بنوازید و یاد بگیرید البته خیلی در خرید ساز فرق دارد مثلا برای خرید گیتار نکات خاصی مورد توجه است یا برای خرید پیانو باید به موارد تخصصی و ضروری توجه داشت اما به طور کلی توصیه‌هایی برای هم سازها وجود دارد که فرقی ندارد چه سازی را برمی‌گزینید و شامل کلیه سازها می‌شود که در زیر با برخی از این شرایط بیشتر آشنا خواهید شد.
نکاتی برای خرید ساز
برای خرید ساز موراد بسیاری مورد توجه است که همگی آن‌ها را شاید خوتان نتوانید تشخیص دهید ولی مواردی هم هست که با دقت، می‌توانید به راحتی چک نمایید. مهم ترین این موارد از قرار زیر است:
برند ساز
برندهای مختلفی برای سازهای گوناگون وجود دارد. چه در سازهای غربی و چه در سازهای ایرانی، بهتر است که سعی کنید از برندهای شناخته شده‌تر خرید ساز را انجام دهید. چرا که تجربه ثابت کرده است معمولا برندهای معروف‌تر همیشه با کیفیت یکسان‌تری سازهای خود را عرضه می‌کنند و مورد دیگری که در این زمینه اهمیت دارد این است که معمولا این برندها به علت خرید بیشتر، امتحان خود را نزد اساتید یا نوازندگان، پس داده‌اند و نه همیشه اما در خرید ساز برای افرادی که هیچ آشنایی با ساز ندارند، معمولا قابل اعتمادتر هستند.
مدل ساز
مورد دیگری که بایستی به آن توجه کرد مدل خاصی از یک برند است. توجه داشته باشید که گرچه ممکن است برند خاصی معروف باشد ولی این به آن معنی نیست که هر ساز یا هر مدلی از آن برند، برای شما مناسب است. برخی مدل‌ها به دلایل مختلف (از جمله سهولت نوازندگی، سادگی تولید صدا یا متریال مورد استفاده) مناسب هنرجویان مبتدی و تازه‌کار و برخی مدل‌ها مناسب نوازندگان سطح بالاتر است. این مورد برای سبکی که قرار است یاد بگیرید هم صدق می‌کند. یعنی مدلی خاص ممکن است برای سبکی خاص مورد تایید باشد ولی برای سبکی دیگر اصلا مناسب نباشد. برای به‌وجود نیامدن این مشکل بهتر است در مورد سبک و در مورد سازی که می‌خواهید کار کنید بیشتر اطلاعات بگیرید و مدلی را که مناسب سبک کار شماست بر گزینید.
سلامت ظاهری
جدای از مسائل حرفه‌ای که شاید درک و چک کردن آن‌ها اندکی تخصصی‌تر باشد، اما این مورد که بسیار هم مهم است را به راحتی و با دقت در بدنه ساز می‌توانید خود شما انجام دهید. بدنه ساز نباید هیچ‌گونه ترک‌خوردگی یا شکستگی داشته باشد یا آثار ترمیم روی آن باشد. هرگونه ترک یا سوراخ، در کیفیت صدای ساز تاثیرگذار است. پس بهتر است که با دقت همه جای ساز را چک نمایید.
قیمت ساز
سازهای مختلف در قیمت‌های مختلفی عرضه می‌گردد. دقت داشته باشید که خیلی وقت‌ها قیمت بالای ساز نشان دهنده کیفیت صدای ساز نیست. خیلی اوقات قیمت‌های بالا به خاطر مواردی در ظاهر ساز است و شاید ربطی به کیفیت صدا نداشته باشد. البته در کل، سازهایی که با متریال خوب ساخته می‌شوند حتما قیمت بالاتری هم خواهند داشت. اما این بدان معنی نیست که هر سازی که گران است پس باید بهتر باشد. دقت داشته باشید که سازهای بسیار با کیفیت و با صدای استاندارد و قیمت مناسب تولید می‌شود و در انتخاب ساز هم مهم همین کیفیت صداست.
صدای استاندارد
و اما می‌رسیم به مهم‌ترین بخش در خرید ساز که همان ملاک صدای استاندارد است. ارجحیت این مورد بر موارد بالا در این است که امکان دارد یک ساز از برند و مدلی بسیار خوب باشد، ولی به دلایل مختلف (مثلا اشکال در تولید یا جابجایی) به مشکل خورده باشد. این مورد را اگر که در نوازندگی مبتدی هستید بهتر است به یک کاردان بسپارید مثلا بعد از خرید ساز از استاد خود بخواهید که آن را چک کند. یا بهتر است حتی هنگام خرید ساز آن را با شرط تست خرید نمایید که به مشکل نخورید.
بن‌مایه: آموزشگاه موسیقی منظومه (https://www.manzome-music.com)

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده