​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

بیدزدگی پته و جلوگیری از آن

بیدزدگی پته و جلوگیری از آن

بیدزدگی پته یکی از شایع‌ترین عوامل آسیب‌رسان به پته‌های فاخر شماست. برای جلوگیری از بیدزدگی محصولات پته‌دوزی، روش‌های ساده‌ای وجود دارد که استفاده از نفتالین رایج‌ترین آنهاست.
بید، حشره‌ای زرد رنگ از خانواده پروانه‌سانان است که در دنیای منسوجات به قاتل خاموش مشهور است. این حشره در حالت بالغ، به شکل پروانه بوده و دارای دو بال است. این حشره عنصر اصلی از بین رفتن پشم به شمار رفته و زنگ خطری برای تولیدکنندگان محصولات پته‌دوزی و مجموعه‌داران آثار تاریخی پته است. حشره بید از طولی به میزان یک سانتی متر (۹ تا ۱۲ میلی‌متر) برخوردار بوده و پروتئین موجود در پشم، بهترین و مناسب‌ترین ماده غذایی آن به شمار می‌رود.
عنصر رطوبت و تخم‌ریزی بید در لای پشم‌های پته، به مانند دمینویی عمل می‌کند که اثر فاخر پته‌دوزی را به ورطه نابودی می‌کشاند. با تخم‌ریزی بید و به دنیا آمدن لاروها (نوزادان) بید، سرعت از میان رفتن پشم پته‌دوزی به شدت افزایش می‌یابد، چرا که نوزادان بید برای افزایش رشد خود به مواد غذایی بیشتری نیاز دارند. لارو بید به رنگ سفید بوده در حدود یک میلی‌متر طول دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم به محض مشاهده آثار بیدزدگی به سرعت تمام اقدام نمایید.
چه کنیم که بیدزدگی پته اتفاق نیفتد؟
از گذشته تاکنون برای جلوگیری از بیدزدگی پته، چندین روش مختلف رواج دارد. دقت کنید که عنصر رطوبت و گرد و خاک با اینکه خود به تنهایی باعث آسیب دیدن پته شما می‌شوند، اما همین دو عامل بستر مناسبی را برای هجوم بید به پته ارزشمند شما فراهم می‌آورند. توصیه می‌کینم برای مدیریت بیدزدگی پشم و پته، حتما از نفتالین یا هورمون فرومون استفاده کنید.
نفتالین چگونه باعث جلوگیری از بیدزدگی پته می‌شود؟
نفتالین یکی از مواد بسیار موثر در دور نگه داشتن بید از آثار پته‌دوزی و اصطلاحات بیدزدگی پته است. نَفتالین (Naphtaline) یک ماده جامد و دارای بو (آروماتیک) است که در بازار به صورت گلوله‌های کوچکی یافت می‌شود. این ماده با سرعت تصعید شده و بوی آن در محیط پراکنده می‌شود. حتما شما هم این بو را در خانه‌ مادربزرگ‌های خود حس کرده‌اید. فقط دقت کنید که استفاده زیاد از نفتالین باعث استفراغ و اسهال و احتمالا زردی پوست می‌شود.
تله هورمون فرومون چگونه باعث جلوگیری از بیدزدگی می‌شود؟
معمولا بیدها در هنگام جفتگیری علایم خاصی را از خود نشان می‌دهند. بید ماده زمانی که بخواهد عمل جفتگیری انجام دهد، ماده‌ای به نام فرومون (Pheromone Hormone) را از خود آزاد می‌کند و بید نر با ردیابی این ماده به بید ماده می‌رسد. تله فرومون دارای سطحی چسبنده است که هورمون فرومون از آن متصاعد می‌شود. بید نر به محض نزدیک شدن به آن به این سطح چسبیده و چرخه تولید مثل پته و نیز بیدزدگی پته متوقف می‌شود.
لوله کردن پته
توصیه می‌کنیم در صورتی که قصد استفاده از پته خود را در دراز مدت ندارید، آن را به شکل لوله درآورده و نفتالین را لای آن بگذارید. با این کار، پته شما سالم مانده و بیدزدگی پته اتفاق نمی‌افتد.
نگهداری پته در جای خشک
همان‌گونه که گفته شد رطوبت یکی از عوامل جذب بید به سمت پته شماست. بنابراین پس از قرار دادن نفتالین لای پته خود، آن را در یک جای خشک نگهداری کنید.
پته را در داخل پلاستیک قرار ندهید
مراقب باشید که هرگز پته خود را در داخل پلاستیک قرار ندهید، چرا که مانع گردش هوا شده و محیط مناسبی را برای رشد حشره بید فراهم می‌آورد.
نصب تابلوی پته به دور از گرد و خاک
اگر تابلوی پته شما در جایی نصب شده است که در معرض گرد و خاک قرار دارد، دقت کنید که به صورت هفتگی آن را غبارروبی کرده و پشت آن را کنترل نمایید. ضمن اینکه احتمال گرفتار شدن تابلوی پته به بید بیشتر از حالتی است که روی میز یا جای دیگر پهن شده است. بنابراین حواستان به تابلوهای ارزشمند خودتان باشد!
جلوگیری از ورود اولین بید به خانه
در صورتی که پته‌ای دوخته شده، نخ پته و یا شال پته از جایی خریداری کرده‌اید، دقت کنید که قبل از ورود به خانه، آن را به طور کامل بررسی کنید تا اثری از بید بر روی آن نباشد. چرا که بید ماده به محض یافتن محیطی مناسب، شروع به تخم‌ریزی کرده و به احتمال زیاد منسوجات پشمی شما را مورد حمله قرار دهد.
روش بومی جلوگیری از بیدزدگی
در نقاط مختلف جهان معمولا روش‌های مختلفی برای جلوگیری از بیدزدگی وجود دارد که هر کدام، حاصل هزاران سال تجربه قومی است. معمولا در اقلیم‌هایی که از هوایی شرجی و مرطوب برخوردارند به غیر از راهکارهایی که در بالا به آنها اشاره شد، بهتر است از تنباکو و توتون نیز استفاده شود. همچنان که گفته شد، رطوبت، بستر مناسبی برای ظهور حشره بید به شمار می‌رود. توتون و تنباکو با بوی تندی که در محیط متصاعد می‌کند، مانع تجمع و نفوذ حشره بید در بافت پشم می‌شود.
در فرهنگ زردشتی، مردم برای جلوگیری از بیدزدگی پشم، روش جالب توجهی به کار می‌برند که به نظر می‌رسد به بوم منطقه مورد سکونت آنها برمی‌گردد. این مردمان معمولا پشم یا محصولات پشمی را در داخل یک کیسه پارچه‌ای قرار داده و برگ‌های آویش را در داخل آن قرار می‌دهند.
بن‌مایه: پارسی کرفت (https://parseecraft.com)

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده