​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

پته‌ی مرغوب چه نوع پته‌ای است؟

پته‌ی مرغوب چه نوع پته‌ای است؟

پته مرغوب به پته‌ای گفته می‌شود که اولا شال و نخ آن از پشم صد در صدی بوده و رنگرزی نخ و پارچه با استفاده از مواد طبیعی انجام شده باشد. تراکم دوخت و رنگ شال نیز از شاخص‌های دیگر مرغوبیت شال به شمار می‌رود.
مشخصات پته مرغوب
پته مرغوب دارای مشخصاتی است که در زیر به شرح آنها پرداخته می‌شود:
شال (عریض) و نخ پته (ریس) از پشم خالص باشد
برخی از تولیدکنندگان شال و نخ در ترکیب این مواد اولیه به میزان مشخصی از پلی استر استفاده می‌کنند. به این پته‌ها و نخ‌ها پشم ـ پلی استر گفته می‌شود. دقت کنید که در پته‌های مرغوب، باید پشم شال و نخ از پشم صد در صد باشد.
رنگ شال پته مرغوب، سفید باشد
اگر به کارهای بازاری پته‌دوزی دقت کنید، رنگ شال پته بشتر مشکی یا لاکی و یا عنابی است و به ندرت رنگ سفید در میان آنها یافت می‌شود. معمولا استفاده از شال سفید جزو آخرین انتخاب‌های پته‌دوزان کرمانی است. انجام دوخت بر روی شال سفید به کندی پیش می‌رود و زمان بیشتری نسبت به شال‌های دیگر به خود اختصاص می‌دهد. زیرا شال سفید باعث انعکاس نور شده و خستگی زودترس چشم را به دنبال دارد. از طرف دیگر ایرادات دوخت بر روی شال سفید به راحتی قابل تشخیص بوده و از این رو هنرمند پته‌دوز باید تمام دقت خود را به کار گیرد تا ظرافت‌های دوخت را به طور کامل رعایت کند.
رنگ نخ‌های پته، طبیعی (گیاهی) باشد
در گذشته، رنگرزی سنتی نخ پته‌دوزی (ریس) را با رنگ‌های گیاهی، حیوانی و معدنی انجام می‌دادند که رنگ گیاهی از اولویت بالایی برخوردار بود. معمولا برای رنگرزی گیاهی بیشتر از رنگ‌زاهایی نظیر حنا، روناس، اسپرک، جاشیر، وسمه، نیل، گندل، پوست پیاز و پوست گردو استفاده می‌شود. نخ‌های رنگرزی شده با رنگ‌زاهای طبیعی گران‌تر از نخ‌های شیمیایی بوده و مدت زمان رنگرزی نخ‌های گیاهی بسیار بیشتر از نخ‌های شیمیایی است. نکته مهم دیگر این است که رنگ‌های گیاهی به مرور زمان، خوش رنگ‌تر می‌شوند.
نخ‌های پته، نازک‌تر و دوخت‌ها متراکم‌تر باشد
به هر میزان شماره نخ‌های پته‌دوزی بیشتر باشد، ضخامت آن کمتر بوده و دوخت پته بسیار زمان‌بر خواهد بود. اگر به پته‌های دوره قاجار دقت کنید، دوخت‌های پته از ظرافت بالایی برخوردار است. معمولا در پته‌های بازاری از نخ شماره ۱۶ استفاده می‌شود که نخی ضخیم به شمار می‌رود. پته‌های دوخت شده با این نخ‌های از ظرافت لازم برخوردار نیستند. در حال حاضر ظریف‌ترین نخ موجود در بازار، نخ شماره ۳۶ است که نخی بسیار نارک محسوب می‌شود. دقت کنید که پته‌های دوخت شده با نخ‌های نازک، دارای دوخت‌های متراکم‌تری هستند.
دوخت‌های پته لول لول نباشد
یکی از اشتباهات رایج در میان هنرمندان پته‌دوز، رعایت نکردن جهت نخ و سایر نکات اصلی پته‌دوزی است. برای مثال یا باید نخ به سمت خود و حلقه به سمت پائین باشد و یا نخ به سمت بیرون و حقله به سمت بالا باشد. در غیر این صورت سطح پارچه پته لول لول می‌شود و یکنواختی پارچه از بین می‌رود. دندانه دندانه نبودن دوخت‌ها یکی از نشانه‌های مرغوبیت پته است.
بن‌مایه: پارسی کرفت (https://parseecraft.com)

۰
از ۵
۰ مشارکت کننده