​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

در خرید پته به چه مواردی باید توجه کرد؟

در خرید پته به چه مواردی باید توجه کرد؟

خرید پته به دلیل ناشناخته ماندن این هنر اصیل کرمانی و اطلاعاتی اندکی که مردم در مورد این رودوزی سنتی دارند، یکی از مشکل‌سازترین مراحل تهیه کادو یا هدیه برای دوستان و آشنایان است. 
چرا خریدن پته مشکل است؟
خرید پته پس از تولید پته از مهمترین بخش‌های فرآیند تولید تا فروش این هنر سنتی به شمار می‌رود. به دلیل ظرافت کار پته‌دوزی باید در خرید پته به مواردی مانند سرکجی و پیدا نبودن چاپ پته توجه کرد. اما آنچه که بیش از همه باعث سردرگمی خریداران پته می‌شود، عدم آشنایی کافی فروشندگان با هنر پته‌دوزی است. ارائه اطلاعات جامع در مورد پته‌دوزی از سوی فروشندگان پته یکی از بدیهی‌ترین مسائل هنگام خرید پته به شمار می‌رود.
از طرف دیگر در سال‌های اخیر، ورود پته‌های بسیار بی‌کیفیت و بعضا تقلبی به بازار سوغاتی و صنایع دستی باعث شده است که سلیقه مشتری دچار خدشه فراوان شده و به نوعی شاهد کج سلیقگی در امر تولید و خرید پته‌دوزی باشیم. شال (عریض) و نخ (ریس) دو ماده اولیه پته‌دوزی محسوب می‌شوند که کیفیت این دو ماده در کنار دوخت ظریف و استاندارد باعث بالا رفتن کیفیت محصول نهایی خواهد شد. بنابراین در هنگام خرید از اصالت این دو ماده اطمینان لازم را به دست آوردید.
خرید پته و نکات مهم آن
به دلیل اینکه، پته محصولی پارچه ای است و احتمال آسیب دیدن آن در فرآیند تولید تا فروش وجود دارد، بهتر است در هنگام خرید محصول پته به موارد زیر توجه کنید:
- پیدا نبودن چاپ پته
- سر کج نبودن پته
- وجود نقش‌های همسان و وجود یکنواختی در طراح‌های پته
- وجود هماهنگی میان طرح و رنگ
- عدم وجود پارگی یا زدگی در سطح پته
- ریشه بودن اطراف پارچه پته به‌طوری که اطراف پته، کوک زده شده باشد.
- هر چه قدر نقش‌های پته، ریزتر باشد، قیمت آن بالاتر خواهد بود.
- در صورتی که رنگ به‌کار رفته در پته‌دوزی، گیاهی و طبیعی باشد، قیمت پته بالاتر خواهد بود.
- به هر میزان، فضای خالی بر روی پارچه شال کمتر دیده شود، نشانه ظرافت پته و صرف زمان بیشتری برای دوخت پته است. بنابراین قیمت چنین پته‌ای در هنگام خرید، بالاتر خواهد بود.
بن‌مایه: پارسی کرفت (https://parseecraft.com)

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده