کوسن‌دوزی، آموزش در منزل با روش ساده

کوسن‌دوزی، آموزش در منزل با روش ساده

اگر از شکل کوسن‌های فعلی خود خسته شده‌اید، می‌توانید به سادگی روکش آن‌ها را عوض کنید یا یک سری کوسن جدید برای خودتان بدوزید. این کار خیلی سخت نیست. کافی است ابعاد را اندازه بگیرید و طبق الگو پیش بروید. کار دوخت را نیز می‌توانید به‌دست چرخ خیاطی بسپارید و نهایتا از روکش‌های جدید خود لذت ببرید. شما می‌توانید یک کوسن قدیمی را روکش کنید یا یک کوسن کاملا جدید بدوزید. مسلما گزینه اول راحت‌تر است و اگر کوسن‌هایی داشته باشید که از ظاهرشان خسته شده‌اید، می‌توانید به سادگی یک روکش جدید برای آن‌ها دوخته و تغییرشان دهید. با این حال، اگر بخواهید یک کوسن کاملا جدید بدوزید هم می‌توانید از ابعاد کوسن‌های قدیمی کمک بگیرید و طبق آن‌ها پیش بروید.
وسایلی که برای کار کوسن دوزی احتیاج دارید: پارچه، آستر، کاغذ الگو، متر، مداد، قیچی، سوزن، چرخ خیاطی، نخ و سوزن
ابتدا یک کوسن آماده برداشته و ابعاد آن را اندازه‌گیری کنید. اگر می‌خواهید برای همین کوسن روکش بدوزید، مسلما اندازه‌اش را نیاز دارید و حتی در صورتی که بخواهید یک کوسن مجزا درست کنید، باز هم خوب است ابعاد را در دست داشته باشید. اگر کوسن مستطیل شکل است، طول و عرض آن را اندازه بگیرید. کاغذ الگو را برداشته و ابعاد اندازه‌گیری شده را روی آن علامت بزنید. توجه داشته باشید که باید ابعاد نهایی را چیزی در حدود دو سانتی‌متر از هر طرف بیش‌تر منظور کنید تا پس از دوخت، روکش کوچک نباشد. اگر قرار است یک کوسن جدید درست کنید، این نکته اهمیتی نخواهد داشت.
کاغذ الگویی را که طبق ابعاد علامت زده‌اید، از قسمت‌های خط‌کشی شده ببرید و آن را روی پارچه قرار دهید. حال پارچه را از روی الگو برش دهید. همین کار را برای پارچه پشت کوسن هم انجام دهید. در واقع، شما نهایتا باید دو تک پارچه مستطیل شکل داشته باشید. آستر مورد بعدی است که باید به آن بپردازید. اگر قرار است برای پارچه‌ها آستر در نظر بگیرید، همین برش را برای پارچه آستر هم تکرار کنید. نهایتا پارچه و آستر را روی هم قرار داده و آن‌ها را به وسیله چند سوزن به هم وصل کنید تا یکپارچه شوند.
حالا وقت این است که پارچه‌ها و آسترها را به هم وصل کنید. همان‌طور که سوزن‌ها را نگه داشته‌اید، پارچه‌ها و آسترها را زیر چرخ خیاطی برده و همه را به هم بدوزید. فراموش نکنید که این کار را به صورت پشت و رو انجام دهید. لبه‌های اضافه را به صورت منحنی برش دهید. این کار را به این خاطر باید انجام داد که بعد از برگرداندن روکش، لبه‌ها روی هم تا نخورند و شکل بدی پیدا نکنند. روکش دوخته شده را برگردانید. برای این که ظاهر روکش صاف و مرتب شود، کار را اتو بزنید. این کار باعث می‌شود روکش شما شکل نهایی خودش را پیدا کند و لبه‌ها صاف شوند.
روکش را روی کوسن قدیمی بکشید و لبه‌ها را با نخ و سوزن بدوزید. سعی کنید دوخت را ظریف و با یک نخ هم رنگ پارچه انجام دهید؛ به طوری که از بیرون قابل رویت نباشد. اگر قرار است یک کوسن کاملا جدید درست کنید، می‌توانید روکش را با پشم شیشه پر کنید. همچنین می‌توانید یک روکش ساده برای زیر آن بدوزید و روکش تهیه شده را روی آن بکشید.
عکس‌ها برگرفته شده از HGTV
بن‌مایه: پویانو (https://pooyano.com)

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده