​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

پتینه‌کاری در مجسمه‌سازی چیست

پتینه‌کاری در مجسمه‌سازی چیست

پتینه‌کاری در مجسمه‌سازی فن ایجاد زنگار ساختگی روی سطح فلز است که معمولا در مجسمه‌های ریخته شده با برنز به‌کار گرفته می‌شود. شیوه‌هایی که برای پتینه‌کاری برنز استفاده می‌شود برای فلزات دیگر نیز به‌کار می‌رود، همان مواد شیمیایی و روش‌های ترکیب.
قدیمی‌ترین روش پتینه‌کاری در مجسمه‌سازی
قدیم ترین و ساده‌ترین شیوه پتینه‌کاری، دفن کردن شی برنزی برای مدت زمان طولانی در داخل زمین یا گودال ماسه بود که سطح چنین شیئی بر اساس نوع آلیاژ به‌کار رفته در آن و نیز اسید یا آهک موجود در خاک یا ماسه اکسید می‌شد. با اضافه کردن کود حیوانی یا مقداری پیشاب به خاک می‌توان ترکیبات شیمیایی آن را تغییر داد. در گذشته برخی ریخته‌گران هنری برنز و نیز برخی از جاعلان آثار هنری عتیقه و باستانی برای بازسازی جلوه‌های کهنه‌کاری طبیعی به شکل دقیق آن این نوع پتینه‌کاری را به‌کار می‌گرفتند. فرایند طولانی مدت دفن یک مجسمه یا غوطه‌ور ساختن در آب دریا روش چندان عملی نیست. به همین دلیل روش ایجاد زنگار به‌طور ساختگی، با استفاده از حرارت و انواع گوناگون مواد شیمیایی توسعه یافت.
شیوه‌های پتینه‌کاری در مجسمه‌سازی:
برای پتینه‌کاری در مجسمه‌سازی سه شیوه کلی وجود دارد:
- افزودن مواد شیمیایی به سطح داغ
- افزودن مواد شیمیایی به سطح فلز سرد و سپس حرارت دادن آن
- قرار دادن برنز در محیطی که به لحاظ شیمیایی غنی شده است.
مواد شیمیایی را می‌توان با استفاده از یک قلم‌مو بر سطح برنز اعمال کرد. برای این کار استفاده از قلم‌مویی که عاری از بست فلزی فلزی باشد بسیار ضروری است. برای تمامی کاربردهای قلم‌مو در این شیوه استفاده از چنین نوعی ارجحیت دارد. بست فلزی مواد شیمیایی را آلوده کرده و بر واکنش آن‌ها بر سطح برنز تاثیر خواهد گذاشت. یکی دیگر از روش‌های مطمئن و کارآمد برای استعمال مواد شیمیایی آن است که یک اسفنج ساخته شده از مواد جاذب رطوبت را به یک میله چوبی یا پلاستیکی بسته و با استفاده از آن این کار را انجام دهید. از اسپری نیز می‌توان بدین منظور استفاده کرد. در اغلب موارد یک اسپری پمپی فشاری و دستی و برای نمونه‌های کوچک نیز یک اسپری دهانه ونچوری مفید خواهد بود.
زمانی که مواد شیمیایی را به سطح فلز حرارت دیده اعمال می‌کنید، فلز باید به اندازه‌ای داغ باشد که مواد شیمیایی روی آن به سطح فلز اضافه کرده، به طور متناوب سطح آن را با آب تمیز شستشو دهید تا از اکسید شدن بیش از اندازه جلوگیری کنید. این حالت موجب می‌شود لایه ضخیمی روی سطح فلز تشکیل شود که مستعد پوسته پوسته شدن و ور آمدن است.
در مورد اینکه لوله ونچوری چیست؟
لوله ونچوری سیستمی است که در یک لوله قرار داده می‌شود و هنگام عبور از سیالات از درون آن فشار را پایین می‌آورد. این وسیله از یک لوله مستقیم کوتاه تشکیل شده که در گلوگاه کمترین سطح مقطع را داشته و سپس مجددا افزایش می‌یابد.
بن‌مایه: پارتین باستان (https://partinbastan.com)

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده