​​وب‌سایت شخصی فرتورچین

Forturchin Personal Website

لوگو فرتورچین

پتینه‌کاری روی مجسمه

پتینه‌کاری روی مجسمه

مجسمه، حجمی است سه‌بعدی که با دستان هنرمند مجسمه‌ساز جان می‌گیرد. این حجم‌ها می‌توانند در ابعاد مختلف و با اشکال گوناگونی تهیه شوند. برخی از انواع مجسمه‌ها برای میادین در نظر گرفته شده‌اند و بسیار بزرگتر از حد معمول می‌باشند و برخی دیگر حتی در اندازه‌های خیلی کوچک و به منظور تزیین ساخته شده‌اند. مجسمه‌ها در نوع مواد به‌کار رفته نیز با یکدیگر تفاوت داشته و طیف وسیعی را شامل می‌شوند. در گذشته بیشتر مجسمه‌ها در ابعاد بزرگتر و از جنس سنگ مرمر ساخته می‌شد که بعد از سنگ و چوب بیشترین فراوانی را در آثار به جا مانده از مجسمه‌سازی داشته است.
انواع مواد در مجسمه‌سازی
امروزه از هر نوع مواد اولیه‌ای می‌توان مجسمه‌هایی خلاقانه ساخت. سنگ، چوب، رزین، فلز، سفال، گچ، خمیر کاغذی و حتی ضایعات نیز در مجسمه‌سازی استفاده می‌شوند. مجسمه‌سازی مدرن نه تنها در انتخاب مواد اولیه بلکه در نوع کار نیز با توجه به تغییر تفکر بشر دچار تحول شده است. مجسمه‌های انتزاعی و خلاقانه در اغلب میادین شهرهای بزرگ دیده می‌شود. علاقه هنرمندان به ساخت تندیس‌هایی از اندام انسانی، جای خود را به طراحی اشکالی بدیع و بی نظیر داده است. این سازه‌ها تنها به مدد افکار منحصر به فرد هنرمند، طراحی می‌شوند و نمونه‌هایی ابتکاری می‌باشند.
کهنه‌کاری روی مجسمه
در این میان علاقه همیشگی بشر به اشیای قدیمی موجب به‌وجود آمدن شیوه‌ای نوین در رنگ‌آمیزی مجسمه‌ها شده است. مجسمه‌هایی ساده و یکنواخت در دستان هنرمند پتینه‌کار، هویت پیدا می‌کنند. کهنه‌کاری هنری است که توسط هنرمند پتینه‌کار بر روی اشیای جدید انجام می‌گیرد. با توجه به گستردگی در مواد اولیه مجسمه‌ها، کاربرد پتینه نیز می‌تواند بر روی پایه به اشکالی گوناگون انجام شود.
مواد لازم برای پتینه‌کاری روی مجسمه رزینی
سنباده نرم، قلمو، رنگ‌های اکریلیک صدفی و برنز تیره، قرمز، سبز، پودر طلایی، روغن جلا، تینر فوری، گلد فینگر
برای پایه کار نیاز به مجسمه از جنس رزین دارید که البته در تمامی فروشگاه‌های فروش لوازم هنری موجود است. نیازی به خرید مجسمه رنگ‌آمیزی شده و یا خیلی گران ندارید. مجسمه‌های رنگ نشده و ارزان‌تر را انتخاب کرده و با هنر خود آن را پتینه‌کاری کنید. البته، هیچ کاری به اندازه یک اثر هنری دست‌ساز نمی‌تواند ارزشمند باشد.
پتینه‌کاری روی مجسمه:
به‌طور طبیعی مجسمه‌های خریداری شده برای پتینه‌کاری، گرد و خاک و ضایعاتی دارند، گاهی نیز ممکن است دارای شکستگی باشند که این موضوع در کار اختلالی ایجاد نمی‌کند. پیشنهاد می‌کنیم اول مجسمه را با آب بشویید تا گرد و خاک آن به خوبی بر طرف شود. سپس با استفاده از سنباده‌ای نرم، ضایعات و پستی بلندی‌های غیر عادی را بگیرید. این مرحله کمی وقت‌گیر است ولی نتیجه خوبی خواهد داشت. قسمت‌های شکسته را نیز با سنباده کمی شکل دهید تا کل کار به صورت یکدست در آید. گرد و خاک اضافی را با برس بگیرید. پودر طلایی، تینر فوری و روغن جلا را مخلوط کرده تا به صورت مایعی رقیق در آید. این مخلوط به سرعت خشک می‌شود لذا می‌بایست کمی فرز باشید. با توجه به ایده‌ای که دارید قسمت‌های مورد نظر را با این مایع طلایی رنگ کنید نیازی نیست کل مجسمه طلایی شود. مجسمه را به همین صورت بگذارید تا خشک شود.
نکته‌هایی برای پتینه روی مجسمه:
۱. به جای استفاده از رنگ اکریلیک طلایی در پتینه مجسمه، از پودر طلایی استفاده کنید. این پودر همراه با تینر و روغن جلا استفاده می‌شود و نتیجه بسیار بهتری ایجاد می‌کند. این ترکیب در نهایت منجر به مجسمه‌هایی زیباتر خواهد شد.
۲. برای قسمت‌های اصلی و بدنه مجسمه از رنگ دلخواه استفاده کنید، به عنوان یک ایده می‌توانید بدنه را آبی صدفی و یا سبز صدفی رنگ‌آمیزی کرده و موها را مشکی و یا قهوه‌ای روشن رنگ‌آمیزی کنید.
۳. پس از خشک شدن این مرحله از کار، می‌توانید برای بهتر دیده شدن از گلد فینگر استفاده کنید.
۴. کار با گلد فینگر نیز بسیار ساده بوده و باید از انگشت استفاده کنید. به قسمت‌های برجسته مجسمه با استفاده از انگشت، گلدفینگر بزنید که کمی تیره‌تر شود.
نکته: رنگ‌های صدفی در واقع رنگ‌های اکرولیک و بر پایه آب می‌باشند و تفاوتی از نظر حلالیت در آب ندارند. در برخی از موارد دیده شده که مجسمه به تنهایی با یک رنگ، کار شده است، به این صورت که پس از سنباده‌کشی و گرفتن اضافات روی کار با رنگ سفید و یا خاکی پوشش داده شده است. در این صورت نیازی به استفاده از رنگ‌های آبی و سبز صدفی نیست.
نکته: برای این که اثر قلمو روی مجسمه به جای نماند باید “زهرگیری” کنید، از یک تکه روزنامه استفاده کنید. قلمو را در رنگ زده و به طور عمودی روی روزنامه ضربه بزنید تا رنگ اضافی از آن گرفته شود. به این ترتیب هنگام رنگ‌آمیزی اثر قلمو بر روی کار باقی نخواهد ماند.
بن‌مایه: مجسمه‌سازی (https://mojasamesazi.com)

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده