مجسمه‌سازی با چوب

مجسمه‌سازی با چوب

چوب را در مجسمه‌سازی می‌توان به روش‌های مختلف استفاده کرد؛
- منبت‌کاری روی چوب
- خراطی
- معرق‌کاری
- پیکرتراشی با چوب
- خلاقیت با چوب از جمله روش‌های ساخت مجسمه از چوب هستند.
همان طور که چوب به علت داشتن تنوع زیاد، ماده‌ای ارزشمند محسوب می‌شود، طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها برای کار با آن مانند:
- انتخاب چوب سخت و نرم
- قابلیت اضافه کردن آسان یک نوع چوب جدید در طی زمان تولید
- حذف مواد در طی زمان تراش
- منبت‌کاری نیز وجود دارد.
علاوه بر این، ابزارهای زیادی برای انجام کار در دسترس هستند و با توجه به استفاده روزمره از این مواد، یافتن ابزار و افراد صاحب‌نظر در مورد لوازم، نگهدارنده‌ها و غیره نیز آسان است.
منبت‌کاری روی چوب
منبت، تکنیکی است که در آن با استفاده از ابزارهای دستی بر روی چوب کار می‌کنند و سپس از ابزار قوی مانند اره برقی استفاده می‌کنند. چندین روش و ابزار دستی وجود دارد که یک مجسمه‌ساز چوب می‌تواند از آنها استفاده کند: تراش چوب با چاقو، منبت با مغار چاقویی، برجسته‌کاری، صفحه مسطح، درودگری و آدمک یا کاریکاتور‌سازی.
خراطی چوب
فرآیندی است که در آن از یک ابزار ثابت برای برش دادن یا شکل دادن به اشیاء چوبی که بر روی یک ماشین تراش یا چرخ خراطی می‌چرخند، استفاده می‌شود. از این روش می‌توان برای خلق طرح‌های بسیار پیچیده بر روی اشیاء چوبی استفاده کرد.
خلاقیت با چوب
خلاقیت با چوب اصطلاحی است که به استفاده از چوب برای ایجاد یک شیء اطلاق می‌گردد. از منظر هنر مجسمه‌سازی این نام به حرفه مجسمه‌سازی با چوب اشاره دارد که در آن از میخ زدن، چسباندن یا پیچ کردن به عنوان شیوه شکل‌دهی به یک شیء چوبی استفاده می‌شود. خلاقیت با چوب، یکی از روش‌های رایج برای ساخت یک ماکت از یک اثر یا ارائه یک مدل از ایده‌های اولیه است.
مجسمه‌سازی با چوب
مجسمه‌سازی هنری است که ریشه در دوران باستان دارد و با نام‌های پیکرتراشی و یا تندیس‌گری نیز شناخته می‌شود. مجسمه‌سازی هنر شکل دادن به اشیاء بی‌جان است که می‌تواند در ابعاد مختلف کار شود. تفاوتی ندارد به این هنر بدیع مجسمه‌سازی، تندیس‌گری و یا پیکرتراشی گفته شود، آنچه مهم است تأثیری است که این‌سازه‌های هنری بر روح و روان انسان‌ها می‌گذارند. هر پیکره سه بعدی با هدف بیان مقصودی خلق می‌شود. بنابراین هر شکل‌دادنی مجسمه‌سازی نیست بلکه این شکل دادن باید توأم با بیان موضوعی باشد. بسیار دیده شده یک مجسمه در ظاهر مفهوم خاصی ندارد ولی با کمی دقت می‌توان به معنای نهفته در آن پی برد. درست همانند نقاشی‌های مدرن و انتزاعی که برای دیدن و نگاه کردن به آن می‌بایست درک خوبی از نوع نقاشی داشته باشیم، برای درک مجسمه‌های مدرن و انتزاعی نیز ادراک نقش مهمی دارد.
مجسمه‌سازی می‌تواند با مواد اولیه متنوعی انجام شود. در سال‌های دور مجسمه‌سازی بر پایه سنگ‌های بسیار بزرگ صورت می‌گرفت و پیکره تراشیده می‌شد. حال آنکه در این دوران، یک هنرمند مجسمه‌ساز می‌تواند از هر مواد اولیه‌ای مجسمه‌هایی بی‌نظیر را خلق کند. یکی از کاربردی‌ترین و محبوب‌ترین مواد اولیه برای ساخت تندیس، چوب است که به سادگی در دسترس نیز قرار دارد.
چوب مناسب برای مجسمه‌سازی
طیف وسیعی از مواد اولیه یعنی چوب را می‌توان در مجسمه‌سازی با چوب استفاده کرد، و این به دلیل تنوع زیادی است که در درختان و چوب حاصله وجود دارد. به همین دلیل یافتن چوب مناسب به سادگی امکان پذیر است. البته با توجه به این که مجسمه چوبی برای چه نوع فضا و آب و هوایی ساخته می‌شود هنرمند مجسمه‌ساز چوب مناسب را انتخاب می‌کند. بهترین نوع چوب برای این کار چوب درختانی همچون گیلاس، گردو و کاج است، که البته بیشتر در دسترس قرار دارند و از بافت خوبی هم برخوردار می‌باشند. حکاکی و تراشیدن بر روی این نوع از چوب راحت‌تر است و سمباده‌کاری نهایی نیز کا ر را زیباتر نشان می‌دهد. این مجسمه‌های چوبی می‌توانند در ابعاد مختلفی ساخته شوند و بیشتر جنبه تزیینی دارند. با کمی خلاقیت و الهام از زندگی روزانه یک هنرمند مجسمه‌ساز کارهای چوبی خوبی را می‌تواند عرضه کند. کار بر روی چوب با روحیات لطیف هنرمند سازگار است و پیاده کردن طراحی نیز روی چوب به زیبایی هر چه تمام‌تر انجام می‌شود.
طرز ساخت مجسمه با چوب
- ابتدا طرح را کشیده و از روی طرح یک ماکت کوچک تهیه می‌کنید.
- ماکت را با گل، گچ و یا خمیر بازی درست کنید. این ماکت پایه‌ای برای ادامه کار است به تناسب ماکت و طرح نهایی باید اندازه چوب را انتخاب کنید.
- طرح را روی چوب با ماژیک انتقال می‌دهید.
- حجم اضافی کار را از روی آن جدا می‌کنید. ابزار مخصوص برای این کار ریز و متناسب با حجم اضافی انتخاب می‌شود. پس از این کار باید شکل ابتدایی مجسمه مشخص باشد.
- اکنون زمانی است که باید کار را سوهان زده و با سنباده طرح را صاف کرده و صیقل دهید.
بدیهی است که روش کار بر روی چوب به صورت حکاکی است و نیازی به قالب‌گیری نیست. به‌طور معمول هنرمند در اثر تجربه می‌تواند حجم مناسبی از چوب را برای طرح مورد نظر انتخاب کند. همچون دیگر انواع پیکرتراشی، مجسمه‌سازی با چوب نیز با بهره‌مندی از هنر طراحی و نقاشی بیشتر شکوفا شده و آثار خلاقانه‌تری به وجود خواهد آمد.
بن‌مایه: مجسمه‌سازی (https://mojasamesazi.com)

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده