جعبه‌های لاکی و موقعیت آنها در گذشته

جعبه‌های لاکی و موقعیت آنها در گذشته

در دورهٔ صفوی برای نگهداری جواهرات و زینت‌آلات و وسایل آرایش بانوان و اسناد گران‌بها از جمله قرآن‌ها و مرقعات و کتاب‌های خطی، از جعبه‌های بزرگی شبیه صندوق و مزین به هنرهای روغنی استفاده می‌کردند که به دست صورتگران ساخته و پرداخته می‌شد. زیرساخت جعبه‌های لاکی، عموماً مقوایی و گاهی چوبی بود و ابعاد و شکل‌های مختلفی داشت که هنرمندان دورهٔ قاجار، آن را زیباتر و با ایجاد تغییراتی در ابعاد، کوچک‌تر می‌ساختند.
جعبه‌های لاکی بعد از قاب آیینه‌ها، متداول‌ترین وسیله‌ای بود که به شیوهٔ لاکی ساخته می‌شد. در دورهٔ قاجار، جعبه‌ها دارای درهایی با سطح صاف بود که اضلاع آن را قوس مانند می‌ساختند. جعبه‌ها نیز همچون قلمدان‌ها، قالب‌های چوبی داشت و به همان شیوهٔ قلمدان‌سازی، قالب‌گیری می‌شد.
سپس مقوا یا لایه‌های کاغذی را روی قالب می‌چسباندند و پس از این‌که ضخامت لازم به‌دست می‌آمد، دورتادور آن را برش می‌دادند تا در رویی از روی قالب بیرون بیاید. قسمت پایین را نیز به همان ترتیب خارج می‌کردند و اسکلت مقوایی جعبه آماده می‌شد. بعد از اضافه کردن زبانک مقوایی که از داخل جعبه وصل می‌شد، برش طولی و عرضی جعبه نمایان می‌شد. قالب جعبه‌ها را برای این‌که سنگین‌تر نشود، از تخته‌های سبک تو خالی درست می‌کردند. ضخامت مقوا و کاغذهای لایه‌ای جعبه‌ها، بسته به بزرگی و کوچکی و کاربرد آن، نازک‌تر یا کلفت‌تر بود و به غیر از قسمت‌های انحنایی، بقیهٔ اسکلت مقوایی آن را بسیار سخت و محکم می‌ساختند.
پس از اتمام مقواسازی، پایه‌ها را زیر جعبه وصل می‌کردند و اسکلت‌سازی به پایان می‌رسید. بوم‌سازی و بتونه‌کاری و سایر مراحل پرداخت فنی جعبه‌ها، مانند قلمدان‌سازی و به همان شیوه پرداخت و روغن‌کاری می‌شد. ضخامت مقوای جعبه‌ها متفاوت بود؛ ولی اندازه‌های مرسوم آن، یک و نیم سانتیمتر یا اندکی بیشتر یا کمتر محاسبه می‌شد و آن را در اندازه‌های گوناگون می‌ساختند.
یکی از پژوهشگران غربی که رساله‌ای دربارهٔ نگارگری این دوران نگاشته، بر این باور است که از دورهٔ ساسانیان که شاهان، مراسم تاج‌گذاری و چگونگی آداب و رسوم و تشریفات سلطنت را بر روی بشقاب‌های نقره ترسیم کردند تا دوران فتحعلی شاه، این هنر به دست فراموشی سپرده شده بود و در دوران وی تجدید شد. بهترین نوع جعبه‌های روغنی، جعبه‌های دوران فتحعلی شاه است. مجالس شکار فتحعلی شاه و همراهان، به زیبایی نقش بسته شده است. در این زمان، صورتگران چیره‌دست و توانایی مانند میرزابابا و آقا صادق و میرزا آقا در دربار این پادشاه تجمل‌گرا حضور داشتند که این صحنه‌ها را با توانایی خود بر روی بوم‌های پارچه‌ای که به تازگی از هنر غرب اقتباس شده بود، همچنین برروی جعبه‌ها و جعبه قلمدان‌ها منعکس می‌ساختند.
عمده‌ترین نقش جعبه‌ها، مناظر شکار و گل و مرغ و مجالس بزمی و رزمی بود؛ ولی مرسوم‌ترین آن‌ها، مجالس شکار فتحعلی شاهی است که شاه قاجار با هیبتی شاهانه و سوار بر اسب در جمع همراهان به شکار پرداخته است. از دیگر نقوش مورد علاقهٔ سفارش‌دهندگان، مجالس تاج‌گذاری و عظمت دربار و نقش جانوران افسانه‌ای و گرفت و گیر جانوران و سایر قصه‌های دینی و ملی بود. داخل در جعبه‌ها را نیز مانند رویهٔ آنها مصور می‌کردند. جعبه‌هایی که به سفارش اروپاییان تصویر می‌شد، اغلب با مجالس مذهبی و ذبح حضرت اسماعیل (ع) و تصویر حضرت مسیح (ع) و مریم مقدس و حواریون یا سایر موضوعات مد نظر آنها آراسته می‌شد.
بن‌مایه: هنریاب (http://honaryab.com)

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده